Dolce far niente w Bagno di Romagna – uzdrowiska, relaks i dobre jedzenie

fot. WS

Bagno di Romagna to miejscowość termalna położona w dolinie rzeki Savio, w sercu Romanii, na granicy z regionem Toskanii. Małe miasteczko znajdujące się w Apeninach tworzą średniowieczne uliczki, wieże i place.

Na głównym placu można podziwiać bazylikę Santa Maria Assunta. Obecny układ kościoła pochodzi z czasów renesansu. Ponadto w Bagno di Romagna znajdują się trzy uzdrowiska, wyposażone w baseny z wodami o temperaturze 45 stopni Celsjusza. Wody termalne Bagno di Romagna zostały odkryte jeszcze przez starożytnych Rzymian, którzy wybudowali pierwsze łaźnie zwane Balneum.

fot. WS

Wśród właściwości wód znajdują się te terapeutyczne jak i lecznicze dla układu krążenia, stawów i dróg oddechowych. W Bagno di Romagna znajdują się też ośrodki termalne, w tym Ròseo Euroterme Wellness Resort i Hotel delle Terme Santa Agnese, które oferują programy wellness z masażami i zabiegami z błota termalnego, kryte i odkryte baseny, jacuzzi i wiele innych.

fot. WS

Bazylika Santa Maria Assunta

Bazylika Santa Maria Assunta jest najważniejszym miejscem religijnym do odwiedzenia w Bagno di Romagna. Pierwsza wzmianka o kościele zbudowanym na starożytnej pogańskiej świątyni pochodzi z 861 roku. W rzeczywistości bazylika charakteryzuje się mieszanką stylów z różnych epok, gdzie romańskie kształty można dostrzec jeszcze tylko na zewnątrz.

Wnętrze budowli składa się z jednej nawy na planie prostokąta, nad którą góruje siedem kaplic bocznych. Natomiast w ołtarzach znajdują się dzieła artystów florenckich, takich jak Mistrz z Sant’Ivo, autor Madonny z Dzieciątkiem, Neri di Bicci, autor Madonny Wniebowziętej i Świętych, uczeń Ghirlandaio, autor cennej Szopki oraz Michele Tosini, autor Madonny i Dzieciątka ze Świętymi. Obecność florenckich artystów widać także w rzeźbach np. w polichromowanej figurze św. Agnieszki autorstwa Andrei della Robbia oraz terakotowej płaskorzeźbie z warsztatu Donatella.

fot. WS

Palazzo del Capitano

Palazzo del Capitano, czyli pałac kapitana jest również ważnym i wyjątkowym miejscem do odwiedzenia w Bagno di Romagna. Pałac ten był kiedyś siedzibą administracji Florencji. Kapitanowie byli wysyłani co roku bezpośrednio z toskańskiego miasta i każdy z nich umieszczał na fasadzie swój własny herb w kamieniu. Do dziś te 74 symbole stoją jako strażnicy przeszłości.

Obecnie w Palazzo del Capitano mieści się Biblioteka Miejska i Archiwum Historyczne, Biuro Informacji Turystycznej (IAT) oraz Centrum Turystyczne „Parku Narodowego Lasów Casentinesi, Góry Falterona i Campigna”.

fot. WS

Park Narodowy Campigna

Natomiast Park Narodowy Campigna jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla miłośników przyrody. Założony w 1993 roku, zajmuje obszar około 368 kilometrów kwadratowych, po obu stronach zlewni Apeninów między Romanią i Toskanią: jest podzielony między prowincje: Forli Cesena, Arezzo i Florencję. W obrębie Parku Narodowego znajduje się wiele ciekawych miejsc, w tym wodospady, młyn, klasztor i jezioro, a także pierwszy rezerwat przyrody we Włoszech.

Szlak Skrzatów

Miasto jest również punktem wyjścia do spacerów przyrodniczych i wędrówek po okolicznych lasach i terenach wiejskich. Dla rodzin z dziećmi przeznaczona jest przede wszystkim Ścieżka Skrzatów, aby się do niej dostać wystarczy przejść przez niewielki most nad rzeką Savio, a stamtąd dwukilometrowa droga prowadzi przez park Armina. Ścieżka jest oznaczona, bezpieczna i łatwa do przejścia. Towarzyszą jej kamienne rzeźby, znaki z rysunkami oraz drewniane domki, w których dzieci mogą zostawić wiadomości dla swoich przyjaciół skrzatów.

Rawenna – skarbnica sztuki, historii i kultury