Dożynki Województwa Mazowieckiego w skansenie w Sierpcu już w niedzielę

materiały prasowe

W programie tegorocznego mazowieckiego święta plonów znalazła się uroczysta msza polowa, przemarsz z wieńcami dożynkowymi, pokazy i warsztaty przybliżające ludową obrzędowość mazowieckiej wsi, a także koncerty zespołów ludowych i gwiazd polskiej sceny. 16 września wstęp do sierpeckiego muzeum będzie całkowicie bezpłatny.

Tegoroczna edycja „Dożynek Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego” będzie miała szczególny wymiar. Odbędzie się w miejscu, w którym pamięć i dawne obyczaje wsi pozostają wciąż żywe.
Wydarzenie rozpocznie uroczysty przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi i uroczysta msza polowa.

Po niej nastąpi obrzęd dzielenia się chlebem przygotowany przez artystów Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej w Płocku. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa sierpeckie muzeum przygotowało imprezę plenerową „Pożegnanie lata”.

Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania z kulturą i tradycją dawnej wsi. Na małej scenie ustawionej w pobliżu karczmy wystąpią zespoły folklorystyczne prezentujące widowiska obrzędowe, taniec i zwyczaje mazowieckie.

Zwiedzający obejrzą wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną w 2 dworach ziemiańskich oraz 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w. i ekspozycję prezentującą maszyny oraz narzędzia rolnicze ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wystawy uzupełnią prezentacje prac i zwyczajów związanych z okresem jesiennym z wykorzystaniem dawnych sprzętów i sprzętów gospodarskich.

Osoby uczestniczące w imprezie będą miały okazję zobaczyć m.in. pokazy papieroplastyki, kiszenia kapusty w beczkach, ubijania masła, pęczkowania ziół i tworzenia ozdoby nazywanej kozą. Odwiedzą wiejskiego kowala, plecionkarza, szewca i przyjrzą się procesowi tłoczenia oleju na gorąco. Spotkają znanego sierpeckiego rzeźbiarza, Edmunda Szpanowskiego, który poprowadzi pokaz snycerstwa.
W jednej z zagród powstanie wieniec dożynkowy. Zgodnie z tradycją wkładano do niego ostatnie kłosy zebrane z pól podczas żniw, a następnie ozdabiano kwiatami.

Najmłodsi usiądą z garncarzem do koła garncarskiego, by wykonać własne naczynia. W izbie szkolnej stworzą jedyne w swoim rodzaju ozdoby ze słomy. Pobawią replikami zabawek z początku XX wieku i wezmą udział w warsztatach „Jak to ze zbożem było?”, podczas których dowiedzą się jak wygląda droga ziarenka zboża od kłosu do bochenka chleba. Nie zabraknie też kiermaszu produktów regionalnych, rękodzieła ludowego i swojskiego jadła.

„Dożynkami…” Mazowsze pożegna lato i zamknie sezon turystyczny 2018.

Kulminacją uroczystości będzie koncert finałowy, który rozpocznie się o godzinie 20.00.

Na muzealnej scenie wystąpią gwiazdy polskiej muzyki popularnej – Sławomir i zespół Enej. Wykonają oni swoje największe przeboje. Dobra zabawa gwarantowana. Pełen program „Dożynek Województwa Mazowieckiego” dostępny jest na stronie mwmskansen.pl.

Gospodarzem obchodów będzie Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.