Drezno i Kraina Łaby – 300. rocznica „ślubu stulecia” „1719 reloaded“

fot. Chrostoph Munch

W 1719 r. odbyło się w Dreźnie wesele, które trwało kilka tygodni i które swym rozmachem miało przyćmić zabawy na innych dworach Europy oraz odbić się echem na całym kontynencie: zaślubiny syna Augusta II Mocnego, Fryderyka Augusta II (późniejszego króla Polski Augusta III), z Marią Józefą z Habsburgów, córką austriackiego cesarza Józefa I.

Przypadająca w bieżącym roku 300 rocznica ślubu będzie pod hasłem „1719 reloaded” jednym z wiodących motywów tegorocznych turystycznych kampanii promocyjnych miasta, z tej okazji w Dreźnie przygotowuje się też szereg nowych atrakcji.

Zwinger – Nowe pokoje dla Starych Mistrzów

Barokowy kompleks Zwinger jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Niemiec. Od 1709 r. budowano go z przeznaczeniem na oranżerię, natomiast w 1719 r. ukończono budowę i zdecydowano, iż będzie pyszną scenerią „ślubu stulecia”. Przypomni o tym 18.05.2019 r. uroczysty barokowy pochód, połączony z tradycyjnym corocznym przewiezeniem na dziedziniec Zwingeru drzewek pomarańczowych, które zimę spędzają w oranżerii ogrodu Großsedlitz.

Na dzień 7.12.2019 r. natomiast zaplanowane jest ponowne otwarcie kompletnych pomieszczeń Galerii Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister) oraz Zbiorów Rzeźb, które poddane były długoletniej renowacji generalnej.
W Zwinger zwiedzać można ponadto takie stałe ekspozycje jak Zbiory Porcelany oraz Salon Matematyczno-Fizyczny.

Pałac Rezydencyjny – otwarcie zrekonstruowanych komnat reprezentacyjnych Augusta II Mocnego oraz wystawa prac Rembrandta

We wrześniu 2019 r. w Pałacu Rezydencyjnym (Residenzschloss) otwarte mają zostać dla zwiedzających pieczołowicie odtworzone apartamenty reprezentacyjne Augusta II Mocnego, które w 1719 r. polecił urządzić z okazji zbliżających się wielkich zaślubin swego syna.

Kolejną atrakcją będzie udostępnienie Gabinetu Porcelanowego w Komnacie Wieżowej z piękną kolekcją „białego złota”.

W dniach 14.06.-15.09.2019 r. w Gabinecie Miedziorytów podziwiać będzie można czasową wystawę „Kreska Rembrandta” (Rembrandts Strich), obejmującą 100 dzieł z różnych okresów twórczości tego najznamienitszego i najbardziej znanego niderlandzkiego artysty epoki baroku, a także 50 rycin i rysunków jego uczniów i następców.

W drodze na ślub stulecia 1719 – specjalna wystawa w Muzeum Transportu

Goście na wielkie wesele musieli jakoś dojechać. Do Drezna i w samym mieście poruszano się na wiele sposobów. Muzeum Transportu (Verkehrsmuseum Dresden) poświęci temu specjalną wystawę, która ma potrwać od września 2019 do marca 2020 r.

TimeRide Dresden – Podróż w czasie do Drezna z 1719 r.

Wirtualna przejażdżka karetą przez Drezno 1719 roku na jedną z uroczystości w ramach „ślubu stulecia” w drezdeńskim Zwingerze. „TimeRide Dresden” to nowa atrakcja, otwarta dla zwiedzających już pod koniec 2018 r., z symulacjami w technologii virtual reality (timeride.de/dresden).

Drezdeńska Noc Pałaców (Dresdner Schlössernacht) – 13.07.2019

Baśniowa wręcz sceneria drezdeńskich pałaców zachęca do przechadzek i zabawy podobnie jak w letnich miesiącach 1719 r. Imponująca inscenizacja, występy artystyczne, koncerty muzyczne, wspaniałe iluminacje i pokaz fajerwerków jak co roku z pewnością przyciągną i oczarują wielu turystów.

„Zabawy. Dramaty. Katastrofy.“ – Twierdza Drezno – jesień 2019

Jesienią 2019 r. w zachowanych pomieszczeniach Twierdzy Drezno (Festung Dresden), znajdujących się pod popularnymi Tarasami Brühla, planowane jest otwarcie spektakularnej wystawy „Zabawy. Dramaty. Katastrofy. Bliżej niż kiedykolwiek” (Feste. Dramen. Katastrophen. So nah wie nie), nie tylko opowiadającej, ale i – dzięki najświeższym multimedialnym technologiom – „wciągającej” w historię twierdzy i samego miasta. Twierdza Drezno liczy sobie ok. 450 lat i swego czasu należała do jednych z najnowocześniejszych umocnień miejskich Europy.

www.dresden-elbland.de

www.dresden.de/tourismus