Drezno i Kraina Łaby podsumowały rekordowy rok 2024. Polska na czele zagranicznych rynków

fot. materiały prasowe DMG, Drezdeński targ wiosenny na Neumarkt

Z wynikiem 117 tys. noclegów Polska po raz drugi z rzędu została największym zagranicznym rynkiem turystycznym Drezna i Krainy Łaby, poprawiając historyczny rekord z ubiegłego roku. Region zamknął 2024 rok wzrostami w liczbie przyjazdów i noclegów, a nadchodzące miesiące zapowiadają się pod znakiem muzyki Bacha i jubileuszy drezdeńskiej sceny tanecznej.
Drezno i Kraina Łaby podsumowały rok 2024 z wyraźnym wzrostem ruchu turystycznego. Według danych Dresden Marketing GmbH (DMG), region odwiedziło 2,6 mln osób, co stanowi wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba noclegów wzrosła do 5,7 mln (+4 proc. rok do roku), a wyniki te zbliżyły Drezno do rekordowych statystyk sprzed pandemii.

Turystów zagranicznych wciąż przybywa, ale to goście z Niemiec stanowili 84 proc. ogólnej liczby odwiedzających. Wśród krajów zagranicznych Polska ponownie zajęła pierwsze miejsce, notując 117 236 noclegów i 57 735 przyjazdów. Tym samym poprawiła wynik z 2023 roku, kiedy to jako pierwszy zagraniczny rynek w historii regionu przekroczyła próg 100 tys. noclegów w ciągu jednego roku. Na kolejnych miejscach po Polsce znalazły się odpowiednio: Stany Zjednoczone, Austria, Szwajcaria, Holandia oraz Czechy.

Jak zaznacza Corinne Miseer, dyrektor zarządzająca DMG, ogromne zainteresowanie regionem w 2024 roku wynikało m.in. z kampanii poświęconej 250 rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha. Zasięg wydarzeń związanych z malarzem objął nie tylko Niemcy, ale również inne kraje europejskie, w tym Polskę. Projekt stał się impulsem do szerokiej współpracy międzyregionalnej. Uczestniczyły w niej muzea i organizacje turystyczne z Saksonii, Szwajcarii Saksońskiej oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

2025 w Dreźnie w rytmie tańca i Bacha

Ten rok zapowiada się dla Drezna równie intensywnie. Z okazji jubileuszy 200-lecia Baletu Opery Sempera i 100-lecia Wyższej Szkoły Tańca Palluca w Dreźnie, tematem przewodnim 2025 roku będzie taniec. Hasło „Drezno – Miasto Tańca” ma wypełnić kalendarz wydarzeń artystycznych i kulturalnych przez cały rok. Równolegle w całych Niemczech, również w Dreźnie, obchodzona będzie 275 rocznica śmierci Jana Sebastiana Bacha. Kompozytor gościł w Dreźnie w XVIII wieku, gdzie grał m.in. na słynnych organach Silbermanna w Kościele Marii Panny (Frauenkirche). Zaplanowano serię koncertów upamiętniających tę postać.

Nowości czekają także w Operze Sempera, gdzie nowym dyrektorem muzycznym został Daniele Gatti. W programie sezonu 2025/2026 znajdują się m.in. premiery oper „Falstaff” Giuseppe Verdiego oraz „Parsifal” Ryszarda Wagnera.

Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie (SKD) zaprezentują kolejne ważne wystawy. Wśród nich znajdą się prace XVII-wiecznych malarzy antwerpskich. Zobaczymy także twórczość Williama Kentridge’a oraz ekspozycję poświęconą amerykańskiej awangardzie lat 20. Wystawa odbędzie się w Archiwum Awangardy Egidio Marzona.

W Miśni, w Muzeum Manufaktury Porcelany, otwarto z kolei jubileuszową wystawę „Maladie 2.0”, poświęconą dziesięcioleciu Fundacji Porcelany Miśnieńskiej. Ekspozycja potrwa do lutego 2026 roku, prezentując historię rzemiosła i współczesne innowacje w sztuce porcelany.

MICE w Dreźnie na fali wzrostu

Dynamicznie rozwija się również segment MICE. W 2024 roku w Dreźnie odbyło się 1,87 mln wizyt związanych z podróżami służbowymi i wydarzeniami branżowymi. To o 24 proc. więcej niż w 2023 roku. Wynik ten przewyższa także rekord z 2019 roku aż o 32 proc. Corinne Miseer podkreśla, że celem działań Dresden Convention Service jest wzmocnienie pozycji miasta wśród międzynarodowych wydarzeń i konferencji.

Drezno nie tylko odnotowuje wysokie wyniki turystyczne, ale również intensywnie inwestuje w rozwój swojej oferty. Szczególny nacisk kładzie na obszary kultury, biznesu i sztuki. Miasto planuje kolejne projekty, które mają przyciągnąć nowych odwiedzających. Równocześnie chce zachęcić do powrotu tych, którzy już mieli okazję poznać region.