Drezno – Jarmarki Bożonarodzeniowe na słodko
Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech – Striezelmarkt – co roku pachnie piernikami, struclą i grzanym winem.
Drezno warto odwiedzić o każdej porze roku, jednak podczas jarmarku bożonarodzeniowego spacer po mieście nabiera magicznego wyrazu. Organizowany od 1434 roku, jarmark, to okazja do spotkania mieszkańców Drezna i gości. To także tradycyjna okazja dla łasuchów – grudzień to najlepszy czas do próbowania miejscowych słodyczy.
Przede wszystkim , to czas, kiedy można rozpakować przyrządzone kilkadziesiąt dni wcześniej struclę.
Jej wyrobem zajmuje się 125 cukierni w Dreźnie i okolicy. Każda ma swoją recepturę i każda jej strzeże. Prawdziwe strucle poznamy po certyfikacie autentyczności opatrzonym pieczęcią ze Złotym Jeźdźcem. Wydaje je stowarzyszenie Schutzverbandes Dresdner Stollen e.V, powstałe w roku 1991.Słowo „stollen” to miejscowa nazwa strucli.
Wielkim wielbicielem strucli był król Polski August II Mocny. To za jego czasów wprowadzono zwyczaj parady z gigantycznym ciastem -pierwszy przemarsz odbył się w 1730 roku w Zeihain, oglądało go 24 tysięcy gości. Z tej okazji upieczono strucle o wadze prawie dwóch ton.
Od 1994 roku na drezdeńskim placu Striezelmarkt, odbywa się w sobotę przed adwentem uroczystość dzielenia wielkiego placka przez królewskiego nadwornego mistrza piekarskiego i drezdeńską królewnę placka (wybieraną spośród adeptów piekarniczego i cukierniczego fachu.
Przed wiekami stollen był plackiem… postnym. Tak zwany „edykt maślany” – Butterbrief, papieża Innocentego VIII z roku 1491 roku znoszący zakaz używania masła do wypiekania ciasta, sprawił, że strucla zaczęła obrastać w tłuszcz i słodkości.
Według cukierników taki a nie inny kształt strucli nie jest przypadkowy – miała ona przypominać Dzieciątko Jezus owinięte chustą.
Strucle drezdeńską zaczyna się wypiekać pod koniec września a kończy przed 10 grudnia. Dwa tygodnie to absolutnie minimum dojrzewania ciasta w chłodnym (ok. 10 stopni Celsjusza) miejscu. Na każdy kilogram mąki dodawane pół kilo masła, 750 gram rodzynek, 200 gramów migdałów, 150 gramów kandyzowanej skórki pomarańczowej, 150 gramów kandyzowanej skórki cytrynowej.
Uformowane ciasta posypujemy obficie cukrem pudrem i wstawiamy do pieca, w którym
Drezdeńska strucla jest dwa, trzy razy większa od tradycyjnego makowca.
Zabierając się do jedzenia, przecinamy ją w połowie i następnie kroimy „kromki” od środka. Potem zsuwamy do środka obie połówki, by ciasto dłużej przetrwało. Ciasto jest tak wielkie, że jak wspomniałem, jem je jeszcze kilka dni po Wigilii. Słodka pamiątka z Saksonii.
Drugi charakterystyczny zapach towarzyszący naszym spacerom po Dreźnie w czas adwentu, to zapach piernika. Sama nazwa piernik wszak pochodzi z niemieckiego języka i oznacza „ciasto pieprzowe”. To właśnie pieprzem nazywano przed wiekami większość egzotycznych przypraw dodawanych do ciasta piernikowego. Do dzisiejszych pierników dodawane są: anyże, goździki, cynamon, gałka muszkatałowa, imbir, kardamon, fenkuł.
Na drezdeńskich straganach możemy spróbować słynnych pierników z Pulsnitz, gdzie ich produkcja trwa od 1558 roku. W całej Saksoni tylko osiem firm ma obecnie prawo do produkcji pierników i używania zastrzeżonej nazwy Pulsnitzer Pfefferkuchen.
Ortodoksyjni wielbiciele pierników twierdzą, że prawdziwe pierniki to piecze się w Toruniu. Historia dowodzi, że mają rację – w 1745 roku Tobias Thomas wrócił z podróży z Torunia i nagle piekarze z Pulsnitz zaczęli wyrabiać pierniki o nowym smaku.
Kto ma siłę po szaleństwach jarmarkowych, może w Dreźnie wybrać się do Opery lub do Operetki (do tej drugiej chodzą całe rodziny z dziećmi). Ale może na zwiedzanie zabytków i muzeów wybrać się innym razem a w grudniu rozkoszować się atmosferą bożonarodzeniowych jarmarków. Jest ich tutaj kilkanaście.
POWIĄZANE WPISY
27 lipca 2023
Izmir i Bodrum znajdą się w przewodniku Michelin. W listopadzie ogłoszenie wyróżnionych restauracji
Miasta Izmir i Bodrum zostały wyselekcjonowane przez inspektorów Przewodnika Michelin…
0 Komentarzy4 Minuty
9 czerwca 2023
Konkurs kulinarny, prelekcje gwiazd kuchni, koncerty i rekord Polski na największy szałot. Za nami XVII Festiwal Śląskie Smaki
Za nami XVII Festiwal Śląskie Smaki. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 4 czerwca w…
0 Komentarzy5 Minuty
2 września 2022
Festiwal Steków w warszawskich hotelach z grupy PHH
Warszawskie hotele z grupy PHH: Courtyard by Marriott Warsaw Airport, Renaissance Warsaw…
0 Komentarzy3 Minuty
28 lipca 2022
Cztery polecane tawerny w Ayia Napie
Nie jest łatwo wybrać do polecenie tawerny spośród dziesiątek lub nawet setek lokali…
0 Komentarzy8 Minuty
26 lipca 2022
Roztańczona tawerna w Pafos na Cyprze
Co chwilę donoszone prze kelnera nowe dania – zamówiliśmy rybne meze, schłodzone wino w…
0 Komentarzy2 Minuty
10 czerwca 2022
Na dachu NYX Hotel Warsaw otwarto bar Ether
Nowy bar Ether na dachu NYX Hotel Warsaw to panorama Warszawy ze szklanymi wieżowcami „na…
0 Komentarzy1 Minuty
14 kwietnia 2022
Warszawski Renaissance znów najlepiej oceniony przez gości w gastronomii
Renaissance Warsaw Airport Hotel już po raz drugi w tym roku znalazł się na pierwszym…
0 Komentarzy1 Minuty
17 września 2021
Konkurs dla branży gastronomicznej w Gdańsku
Gdańska Organizacja Turystyczna ogłasza konkurs dla wszystkich gdańskich restauracji.…
0 Komentarzy1 Minuty
7 września 2021
Festiwal Steków w warszawskim hotelu Courtyard
Dla wszystkich miłośników steków hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport przygotował…
0 Komentarzy2 Minuty