Drugie życie zamku w Rabsztynie
Zamek w Rabsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ponownie otworzył swoje bramy dla zwiedzających 29 maja tego roku. Przez trzy miesiące odwiedziło go ponad 40 tysięcy osób.
Podczas tegorocznej edycji Juromanii – święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przedstawiciel redakcji portalu WaszaTurystyka.pl miał okazję zwiedzić zamek w Rabsztynie. Jeszcze kilkanaście lat temu ruiny tutejszej warowni wyróżniały się „romantycznym zaniedbaniem”. Porośnięte krzakami, niszczejące mury przyciągały nielicznych miłośników architektury obronnej. Sytuacja tak trwała praktycznie ponad sto lat. Wtedy to poszukiwacze skarbów wysadzili w powietrze basztę i część murów a część kamieni rozkradła okoliczna ludność na budulec.
Tymczasem do potopu szwedzkiego Rabsztyn był okazała twierdzą. Składał się z zamku dolnego, średniego i górnego oraz pałacu renesansowego. Obecnie, po rewitalizacji zamek w Rabsztynie odzyskał po części swe piękno sprzed wieków. Co więcej, dzięki solidnym schodkom, barierkom jest dostęp do niego jest bezpieczny. W przyziemiu zbudowano przeszklony pawilon, w którym znajduje się kasa, kawiarenka i toalety.
W kolejnym, znajdującym się na dziedzińcu w pobliżu wejścia na basztę pawilonie, niedostępnym na razie turystom, trwają prace archeologiczne, będzie tutaj wystawa ukazująca tę część zamku. Kiedyś znajdowały się tutaj łaźnia i kuchnia zamkowa.
Oczywiście dla większość zwiedzających najważniejszym punktem wycieczki na zamek jest wejście na basztę. Na jej szczycie znajduje się platforma z widokiem na leżący u stóp teren zamkowy i okolicę.
Na zamku w Rabsztynie często dobywają się pokazy walk i turnieje rycerskie, aktywne są grupy rekonstrukcyjne. Podczas tegorocznej Juromanii widzowie mogli zobaczyć m.in. pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej – gonitwę do pierścienia i ścinanie w galopie, pokazy armat i broni czarnoprochowej, prezentację Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa, wieczorny szturm zamku.
Drugie życie zamku zaczęło się tak naprawdę w 1990 roku, kiedy zamek stał się własnością gminy Olkusz i podjęto pierwsze prace przy odgruzowaniu piwnic pod bramą wjazdową i odtworzeniu części murów. Najwięcej zmian zaszło w latach 2012-14 – zrekonstruowano wtedy część murów zamku górnego i wieży ze wspomnianym tarasem widokowym, zbudowano parking. Kolejne duże prace kontynuowano w latach 2019-20.
Obecnie opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Jest szansa, że wkrótce można będzie kupić jeden bilet na zamek i drugą atrakcję znajdującą się w rękach MOK w Olkuszu – Podziemnego Olkusza.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty