Dyrektor ZOPOT pokonuje 445 km rowerem z Wiednia do Krakowa. W tle promocja Polski

Marcin Płachno /fot. materiały ZOPOT

Marcin Płachno, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, postanowił udowodnić, że sportowa pasja nie musi być ograniczona do wolnego czasu. Pokonał trasę 445 km, prowadzącą z Wiednia do Krakowa, przemierzając przy tym trzy kraje. To nie tylko sportowe wyzwanie, ale także sposób na promocję Polski i ukazanie atrakcji na trasie.

Marcin Płachno to na co dzień dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu. Menedżer i organizator eventów sportowych od 2021 roku jest odpowiedzialny za promowanie Polski w Austrii i Szwajcarii. Do jego działań zalicza się m.in. za kampania Poland Soul Travel, ukazuja nieznane oblicze Polski w stylu slow odbiorcom pod Alpami.

Od 14 do 18 czerwca pokazał, jak blisko leży Wiedeń od polskiej granicy, pokonując na swoim rowerze trasę z Wiednia do Krakowa 14-16 czerwca, a weekend 16-18 czerwca spędzając w Krakowie. Kolejne etapy tego wyzwania można było śledzić na profilach Poland Soul Travel w mediach społecznościowych.

Polska – bliżej niż można pomyśleć

445 km – taki dystans dzieli od siebie Wiedeń i Kraków. Żeby zobaczyć na własne oczy jedno z pierwszych dwunastu miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wystarczy zatem pięć godzin spędzonych w pociągu (dostępne jest codzienne połączenie pomiędzy dwoma miastami) lub samochodzie albo dwa i pół dnia na rowerze.

Trasa tej niecodziennej wyprawy prowadziła poza głównymi szlakami. Po drodze Płachno odwiedził między innymi Kromieryż na historycznych Morawach i zatrzymał się na polsko-czeskiej granicy w położonym po obu jej stronach miasteczku Cieszyn. Śledzący wyzwanie internauci mogli zobaczyć, jak przygotowane specjalnie dla ruchu rowerowego trasy mają Czesi, a inwestycje w infrastrukturę rowerową zmieniają także Polskę – większość odcinka od granicy do Krakowa przebiegła Wiślaną Trasą Rowerową, której ślad pokrywa się z rozbudowywaną magistralą EuroVelo 4. Wyjazd stał się także okazją do promocji sieci tras MTB, z których słynie w Polsce Bielsko-Biała oraz sąsiedni kurort narciarski Szczyrk.

Kraków poza głównymi ścieżkami

Już po dotarciu do Krakowa dyrektor ZOPOT Wiedeń podzielił się z odbiorcami zdjęciami ulubionych miejsc w swoim rodzinnym mieście – w tym pełną klimatycznych knajpek dzielnicą Kazimierz, maleńką ulicą Bracką, przy której przycupnęła ukochana przez krakowian kawiarnia Nowa Prowincja czy kameralnym antykwariatem Skrypt.

Na kolejnych storiesach można było obejrzeć nowe atrakcje Krakowa dla turystów o aktywnym usposobieniu: pływanie kajakami na szeroko rozlanej w centrum miasta tafli rzeki Wisły, wakeboard, żeglowanie oraz deski SUP nad zalewem Bargy oficjalnie nazwanym również Małą Chorwacją czy zalew Zakrzówek w dawnym kamieniołomie wapienia, niedawno przystosowany przez władze miasta do szerokiego użytku.

„Jako Polska Organizacja Turystyczna na co dzień promujemy nasz kraj i zachęcamy mieszkańców innych państw do przybycia tutaj samochodem, autobusem czy samolotem. Tą wyprawą chcę pokazać, że Polskę naprawdę warto odwiedzić, nawet pokonując 445 km na rowerze. Oczywiście wybranie roweru jako środka transportu na taki dystans to na pewno wyzwanie dla doświadczonych fanów dwóch kółek, ale każdy może zacząć od małych kroków, np. rezygnując z samochodu na rzecz roweru na krótkich trasach, czy zabierając rower na wakacje do Polski w celu jej eksploracji” – mówi Marcin Płachno.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center