DZT promuje Chemnitz jako Europejską Stolicę Kultury 2025

Chemnitz, Fot. Ernesto Uhlmann
Chemnitz, Fot. Ernesto Uhlmann

Niemiecka Centrala Turystyki rozpoczęła międzynarodową kampanię promującą Chemnitz, jako Europejską Stolicę Kultury 2025. Pod hasłem „C the Unseen” miasto wraz z 38 okolicznymi gminami zamierza pokazać na arenie międzynarodowej swoje kulturowe bogactwo. Przygotowany w ramach obchodów program zawiera liczne wydarzenia i projekty, podkreślające transformację regionu z przemysłowego w kulturowy.

Co roku od 1985 r. Unia Europejska przyznaje tytuł „Europejska Stolica Kultury”, aby podkreślić bogactwo kulturowe swoich członków oraz promować komunikację. Wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury w Chemnitz rozpoczną się 18 stycznia 2025 roku.

„Chemnitz jako Europejska Stolica Kultury 2025 ma ogromne znaczenie dla Wolnego Kraju Związkowego Saksonii i Niemiec, ponieważ przyciągnie do regionu uwagę krajową i międzynarodową oraz licznych gości. Możemy zaprezentować naszą kulturę, gościnność i regionalne specjały w wyjątkowy sposób” – mówi Barbara Klepsch, saksońska minister kultury i turystyki.

„Ponadto różnorodne inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury otwierają możliwość zbliżenia ludzi i połączenia ich poprzez sztukę i kulturę. Europejska Stolica Kultury Chemnitz 2025 pokazuje nam, jakie kreatywne możliwości oferuje życie w naszym kraju związkowym i jest przykładem dla Saksonii, Niemiec i Europy” – dodaje  Barbara Klepsch.

Przygotowany przez Chemnitz program, zawiera 150 projektów i ponad 1000 wydarzeń, w tym te organizowane przez główne instytucje kulturalne miasta m.in. Państwowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Przemysłu czy Teatr Chemnitz. Centralny element w ramach obchodów stanowią „Europejskie warsztaty na rzecz kultury i demokracji”, których celem jest aktywizacja i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego. W ramach tego obszaru programowego zrealizowanych zostanie około 60 projektów, koncentrujących się na interakcji różnych pokoleń, różnorodności i integracji, a także współpracy między Niemcami, Czechami i Polską.

„Chemnitz 2025 jest wyjątkową Europejską Stolicą Kultury, ponieważ program został stworzony przez mieszkańców Chemnitz i regionu stołecznego. „Odzwierciedla on ich potrzeby i życzenia. Współpracujemy z wieloma inicjatywami i stowarzyszeniami, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w realizacji projektów kulturalnych. I o to właśnie chodzi. Wspieramy ich w aktywnym działaniu, dzieleniu się wiedzą, nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów i budowaniu nowych struktur. Ma to kluczowe znaczenie dla trwałego sukcesu projektu Stolicy Kultury” – wyjaśnia Stefan Schmidtke, dyrektor programowy Chemnitz 2025 gGmbH.