Eisleben żyje Lutrem

AG

Małe miasteczko Eisleben, w którym urodził się i zmarł Marcin Luter, spodziewa się w przyszłym roku – Roku Lutra – zalewu turystów. Wszak tutaj znajdują się dwa “domy Lutra” – w jednym sie urodził, w drugim zmarł.

W ubiegłym roku miasteczko odwiedziło ponad 40 tysięcy turystów, w przyszłym może to być liczba nawet trzykrotnie większa. Większość podąży śladami nieformalnego patrona miasta. Bedzie to o tyle łatwe, że miejscowość praktycznie nie ucierpiała podczas II wojny światowej i zachowała dawną sięc uliczek i placów.

Budynek, w którym się Luter się urodził w nocy z 10 na 11 listopada 1483 roku znajduje się przy ulicy Lutherstraße. Nosi nazwę (Luther-Geburtshaus) i już w roku powstało tutaj muzeum Lutra. Pierwsze piętro budynku spłonęło przed laty i odbudowano je, ale parter jest oryginalny. Dobudowano do niego nowoczesny budynek muzeum. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W domu tym Hans Lider, ojciec Marcina po przeprowadzce z Mohry, ożenił się w 1480. Był inżynierem górnictwa, stąd w muzeum sala poświęcona górnictwu w okolicy miasteczka. Dzieki pracy ojciec mógł sponsorować późniejsze studia syna. W jednej z sal na ścianie widnieją różne podpisy Lutra z różnych lat: od podpisu Luder, przez Elleuterios (wolny), do skróconej i zniemczonej wersji tego ostatniego – Leuther do Luther. W innych salach odtworzono sypialnię, utworzono ekspozycję pokazującą życie Lutra, ryciny z Lutrem i jego dzieła.

Kilkadziesiąt metrów od domu stoi kościół św. Piotra i św. Pawła (St.-Petri-Pauli-Kirche) w którym Luter został ochrzczony 11 listopada. Zdobią go nowoczesne witraże, ołtarz rzeźbiony z XIV wieku oraz chrzcielnica z czasów Lutra. W małej kaplicy gotyckiej być może urodził się Luter (w jego domu rodzinnym było za zimno).
W centrum miasta na rynku stoi pomnik Lutra. Na bocznych ściankach cokołu widnieja płaskorzeźby ukazujące m.in. Lutra grającego na gitarze (napisał wiele hymnów w języku niemieckim), tłumaczącego Biblię.

Drugi dom związany z Lutrem to tzw. Dom Śmierci Lutra (Luther Sterbehaus). Spedził on w nim ostatnie trzy tygodnie życia. I temu poświęcona jest ekspozycja. Można obejrzeć oryginalna drewnainą trumnę, której był przewożony do Wittenbergi, obraz przedstawiający jego śmierć, Biblię z ręcznym opisem jego śmierci napisanym przez syna Piotra, kopię maski pośmiertnej, listy Lutra i karty z jego “złotymi myślami”.
Niedaleko tego domu znajduje się kościół św. Andrzeja (St.-Andreas-Kirche), w którym Luter wygłaszał ostatnie w życiu kazania i gdzie znajduje się oryginalna ambona Lutra.

{gallery}3681{/gallery}