EKUZ nie wystarczy na nartach
W tym roku do końca listopada Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wydał już ponad 2,7 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), czyli o blisko 140 tys. więcej niż przez cały ubiegły rok.
Dzięki karcie obywatel Polski może korzystać za granicą z opieki medycznej na zasadach obowiązujących mieszkańców kraju, do którego pojechał. Nie jest to jednak równoznaczne z gwarancją otrzymania bezpłatnej pomocy w każdej sytuacji.
Andrzej Paduszyński, dyrektor departamentu ubezpieczeń indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, powiedział: “Za granicą wiele usług w ramach opieki zdrowotnej realizowanych jest odpłatnie. Narciarze są grupą, która może odczuć to szczególnie boleśnie. Na przykład obywatele Polski są przyzwyczajeni, że koszty transportu medycznego po wypadku na krajowym stoku są refundowane w ramach NFZ, ale w innych krajach często trzeba za niego zapłacić osobno. Takich sytuacji jest więcej. Dlatego przed wyjazdem trzeba koniecznie sprawdzić, jaki zakres świadczeń przysługuje nam w ramach EKUZ i w razie potrzeby uzupełnić go dodatkową polisą turystyczną.”
Włochy:
Po wypadku na włoskim stoku za poradę lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć we własnym zakresie koszt w wysokości do 36,15 euro za wizytę, w podstawowym zakresie nie trzeba natomiast płacić za leczenie szpitalne. Transport do placówki opieki medycznej jest częściowo płatny. Leczenie w prywatnej placówce należy w całości opłacić samodzielnie, podobnie jak transport medyczny do Polski – w obu przypadkach EKUZ nie zapewnia refundacji kosztów. Poszkodowany musi także przygotować się na pokrycie kosztów badań specjalistycznych, jeśli muszą być wykonane.
Austria:
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ratownictwo górskie i transport lotniczy są w Austrii płatne, podobnie w ramach EKUZ nie są pokrywane koszty transportu sanitarnego do Polski. Bezpłatny jest natomiast transport do najbliższego szpitala, a także pomoc lekarza, który ma podpisaną umowę z kasą chorych (prywatne placówki nie są więc w żaden sposób objęte darmowym leczeniem). Ponadto każdy dzień pobytu w szpitalu jest płatny od 8 do 16,80 euro (z kartą EKUZ). Za każdy lek naliczana jest też bezzwrotna opłata w wysokości 4,90 euro.
Czechy:
Z kartą EKUZ za wizytę u lekarza należy zapłacić 30 koron czeskich, a za każdy dzień pobytu w szpitalu należy wnieść opłatę w wysokości 60 koron. Wizyta w ambulatorium to dodatkowy koszt 90 koron. Podobnie jak w Austrii bezpłatny jest transport do najbliższego szpitala, ale ratownictwo górskie i transport lotniczy są w Czechach płatne. EKUZ nie pokrywa też transportu poszkodowanej osoby do Polski. Za wydanie każdego przepisanego na recepcie leku wnosi się opłatę w wysokości 30 koron. Za pozostałe leki płaci się pełną cenę.
W jaki sposób przyda się ubezpieczenie turystyczne?
Biorąc pod uwagę powyżej opisane opłaty, przydatne okazuje się posiadanie w trakcie wyjazdu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia kompensatę wydatków, których nie pokrywa EKUZ.
Andrzej Paduszyński z Compensy, dodał: “Przede wszystkim w ramach polisy turystycznej zyskuje się dostęp do każdej opieki zdrowotnej – zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Można także liczyć na pokrycie kosztów, ratownictwa i transportu medycznego. Dodatkowa polisa nie tylko zapewnia pokryciem kosztów leczenia za granicą, ale również posiada inne ryzyka przydatne podczas wyjazdu turystycznego.”
W zakresie ochrony ubezpieczenia turystycznego może znajdować się m.in. OC w życiu prywatnym przydatne w razie nieumyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia osób trzecich – to częsta sytuacja podczas jazdy na stoku. Podobnie polisa może zapewniać odszkodowania w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW), a także zniszczenia, kradzieży czy zagubienia bagażu. Ostateczny zakres ochrony ubezpieczenia zależy od indywidualnych potrzeb osoby wybierającej się w zagraniczną podróż. W tym kontekście trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy: kupując polisę na wyjazd narciarski należy koniecznie poinformować ubezpieczyciela o rodzaju sportów, które zamierza się uprawiać na wakacjach.
POWIĄZANE WPISY
2 grudnia 2024
Jakie korzyści przynosi Warszawie turystyka?
Gospodarka turystyczna osiągnęła rekordowy wkład w PKB Warszawy. Warszawa odnotowuje…
0 Komentarzy3 Minuty
2 grudnia 2024
Olsztyn „gorący” także zimą!
Olsztyn regularnie notuje wzrost liczby turystów odwiedzających miasto. Nie bez znaczenia…
0 Komentarzy2 Minuty
29 listopada 2024
Tropikalny relaks na Mazowszu. Suntago i Termy Mszczonowskie zimą
Mazowsze zaskakuje nie tylko zimową aurą, ale także ofertą dla miłośników egzotycznego…
0 Komentarzy3 Minuty
26 listopada 2024
IBTM World 2024: Polska zyskuje uznanie jako destynacja MICE
Ponad 73 tys. spotkań biznesowych, wzrost liczby Hosted Buyers o 18 proc. oraz udział…
0 Komentarzy4 Minuty
25 listopada 2024
Anna Żabska powołana na wojewodę dolnośląskiego
Premier Donald Tusk, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, powołał Annę…
0 Komentarzy1 Minuty
25 listopada 2024
Jesienny relaks na Mazowszu w pałacowym stylu
Mazowsze to region pełen tajemnic, gdzie dawne rezydencje kryją w swoich murach opowieści…
0 Komentarzy3 Minuty
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta