Emirates i Pustynny Rezerwat Przyrodniczy w Dubaju (DDCR) wspiera ochronę obszarów pustynnych w Dubaju
Od prawie 20 lat, poprzez inwestycje o wartości 7,6 mln USD, linie Emirates aktywnie wspierają zrównoważoną ochronę ekosystemu Pustynnego Rezerwatu Przyrodniczego w Dubaju (Dubai Desert Conservation Reserve). Finansowanie pomogło zachować unikalne pustynne środowisko Dubaju, które obfituje w rdzenną florę i faunę, a także przyczyniło się do zwiększenia świadomości na temat bogactwa i naturalnego piękna przyrody Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
DDCR to rezerwat o powierzchni 225 kilometrów kwadratowych, który zajmuje blisko 5 proc. całkowitej powierzchni Dubaju – to największy teren w Dubaju przeznaczony na jeden projekt. Rezerwat chroni niesamowitą przyrodę i roślinność w tętniącym życiem ekosystemie ZEA, to ponad 560 różnych gatunków i 31 tys. rodzimych drzew. Ponad 29 tys. z tych drzew rośnie w zrównoważony sposób, tj. bez potrzeby nawadniania, tak jak drzewo Ghaf (Prosopis cineraria), którego korzenie mogą sięgać do 30 metrów, umożliwiając dostęp do poziomu wód gruntowych.
Chociaż wielu może sądzić, że surowe, stale zmieniające się środowisko pustyni jest pozbawione dzikiej przyrody i roślinności, wspólne wysiłki linii Emirates i DDCR umożliwiły wielu gatunkom przetrwanie i rozwój, a rezerwat stał się wizytówką niektórych najważniejszych osiągnięć ochrony pustyni w ostatnich latach. Oto tylko kilka przykładów zwierząt, które skorzystały z tych działań ochronnych:
- Wzrost populacji gazeli piaskowych, gazeli arabskich i oryksów arabskich do ponad 1300: począwszy od zaledwie 230 wrażliwych zwierząt kopytnych, gatunki te stale powiększały od czasu rozpoczęcia przez rezerwat programu reintrodukcji i hodowli. Przyczyniło się to do osiągnięcia celu, jakim był naturalny, zrównoważony rozwój wolno żyjącej populacji ssaków, co z kolei wpłynęło na zdrowie całego ekosystemu. Kolejne 171 arabskich oryksów zostało przeniesionych do innych obszarów chronionych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- Rozkwit ptasiego życia: od 2010 r. do DDCR ponownie wprowadzono ponad 2,8 tys. dropia houbara (drop MacQueena), przy czym ptaki swobodnie przemieszczają się po terenie rezerwatu i poza nim. Zdrowa populacja puchacza faraona również zamieszkuje DDCR, a naturalna hodowla na południu rezerwatu wkrótce spowoduje migrację sów. DDCR jest również ważnym miejscem żerowania zagrożonego sępa uszatego, odnotowano też liczne wizyty sępa Cinereous Vulture, rzadkiego gościa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- Różnorodność gatunków w DDCR wzrosła ponad dwukrotnie: staranne zarządzanie obszarami chronionymi oraz wspieranie procesów naturalnych pomogło w odnowie dzikiej przyrody i ekosystemów siedlisk pustynnych. W 2003 r. lista gatunków DDCR liczyła około 150. Dziś rezerwat obejmuje ponad 560 gatunków roślin i drzew, ptaków, ssaków, gadów i stawonogów.
DDCR stało się również centrum zrównoważonej turystyki, oferującym autentyczne doświadczenia podczas pobytu na pustyni i prowadzącym działania, które nie naruszają naturalnych siedlisk lokalnej flory i fauny. DDCR prowadzi ścisły proces akredytacji „Zatwierdzonej wycieczki” – organizatorzy, przechodzą specjalistyczne szkolenie, aby zapoznać się z florą, fauną i zrównoważonymi praktykami rezerwatu w celu ochrony ekosystemu pustyni.
W 2021 r. rezerwat odwiedziło ponad 125 tys. osób., w planach jest też utworzenie Centrum dla Zwiedzających, które będzie wykorzystywane jako platforma do opracowywania programów edukacyjnych dla szkół i instytucji szkolnictwa wyższego.
Linie Emirates wspierają również ochronę dzikiej przyrody Australii za pośrednictwem rezerwatu One&Only Wolgan Valley, położonego w Górach Błękitnych i wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Linie lotnicze są również aktywnie zaangażowana w walkę z nielegalnym handlem i wykorzystywaniem dzikich zwierząt. Emirates są członkiem grupy zadaniowej United for Wildlife Transport Taskforce, a także partnerem ROUTES (Reducing Opportunities for Unlawful Transport of Endangered Species). Emirates SkyCargo, linie lotnicze cargo, należące do Emirates, przyjęły politykę zerowej tolerancji dla nielegalnego handlu dziką fauną i florą, która obejmuje między innymi duże koty, słonie, nosorożce i łuskowce, i wprowadziła całkowity zakaz przewożenia trofeów myśliwskich.
POWIĄZANE WPISY
4 listopada 2024
Sieć a&o Hostels otworzyła pierwszy hostel w Belgii
Europejska sieć hosteli a&o Hostels otworzyła pierwszy obiekt w Belgii – a&o Antwerpen…
0 Komentarzy1 Minuty
30 października 2024
Ryanair startuje z 48-godzinną promocją. Wybrane loty taniej o 20 proc.
Ryanair uruchomił wyprzedaż błyskawiczną na podróże od 1 listopada do 18 grudnia z cenami…
0 Komentarzy1 Minuty
30 października 2024
Rezerwacje Ryanair dla firm dostępne na platformie Concur Travel
Ryanair ogłosił dostępność swoich połączeń w systemie Concur Travel, umożliwiając firmom…
0 Komentarzy1 Minuty
28 października 2024
Polskie miasta łączą siły na rzecz rozwoju turystyki miejskiej
Siedem organizacji turystycznych z największych polskich metropolii – Gdańska, Krakowa,…
0 Komentarzy1 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
W Sofii odbędzie się spotkanie ECTAA
Spotkanie Europejskiej Organizacji Związków Agentów Turystycznych i Biur Podróży Unii…
0 Komentarzy2 Minuty
23 października 2024
Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe
Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery…
0 Komentarzy5 Minuty
22 października 2024
Niemcy podsumowują sezon letni: liczba zagranicznych turystów wyższa o 8,1 proc. niż w 2023
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) podsumowała sezon letni 2024, wskazując na silne…
0 Komentarzy3 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty