Emirates – największa latająca restauracja na świecie

archiwum Emirates

Linie Emirates podają 100 milionów posiłków w klasach pierwszej, biznes i ekonomicznej.

Inwestując w catering pokładowy 1 mld dolarów rocznie, linie Emirates prowadzą całodobową kuchnię w Dubaju, gdzie 1 200 kucharzy przyrządza aż 12 450 różnych dań. Tak sprawnie działający zespół dostarcza posiłki dla 590 lotów dziennie, a autentyczna lokalna kuchnia daje pasażerom przedsmak tego, co czeka na nich w miejscowości, do której się udają.

Nacisk na kuchnię lokalną sprawia, że linie Emirates jako jedyne oferują jedzenie z każdego regionu, do którego latają. Na przykład lecąc do Japonii, można spróbować prawdziwych potraw kaiseki i bentō podawanych z japońską zastawą stołową i serwisem do herbaty, które zapewnią niespotykane wrażenia kulinarne na pokładzie.
Niedawno przewoźnik wprowadził nowe, inspirowane bogactwem smaków i kuchni wielokulturowego kraju, menu na trasach do Australii. Prace nad jadłospisem, w których uczestniczyli miejscowi kucharze, trwały 14 miesięcy.

Nowe menu oferuje szeroki wybór tradycyjnych, ulubionych dań lokalnych takich jak kiełbaski jagnięce z miętą. Ze względu na wielokulturowy charakter Australii znalazły się w nim także akcenty azjatyckie oraz składniki i smaki z Bliskiego Wschodu, które zadowolą zróżnicowaną grupę pasażerów Emirates, symbolizując światową siatkę połączeń przewoźnika.
Zróżnicowanie jadłospisów na poszczególnych trasach dobrze odzwierciedlają kosze z pieczywem podawanym na pokładzie. Pieczywo smakowe i chleby na zakwasie cieszą się popularnością na trasach europejskich, z kolei chlebki paratha, puri i naan serwowane są na wszystkich dziewięciu trasach Emirates do Indii.  Lecąc na Bliski Wschód, pasażerowie mogą spróbować pieczywa arabskiego – markouk – bardzo cienkiego, przaśnego chleba często spotykanego w tym regionie, czy manakeesh z przyprawą zatar lub serem.

W klasach premium posiłki są serwowane na porcelanie stołowej Royal Doulton z kompletem sztućców Robert Welch, które zostały zaprojektowane specjalnie dla Emirates.

W europejskich wersjach menu przeważają białka pełnowartościowe z dodatkami na bazie skrobi, tj. mięso i ryby z rusztu podawane z purée ziemniaczanym lub pieczonymi ziemniakami.  Na pasażerów podróżujących klasą ekonomiczną na trasie Warszawa-Dubaj czekają m. in. sałatka kukurydziana na przystawkę, wołowina duszona z rozmarynem podawana z purée ziemniaczanym i warzywami sezonowymi jako danie główne oraz deser czekoladowy.

W klasie biznes pasażerowie mogą spróbować roladek z pieczonej wołowiny z chrzanem podawanych na sałatce buraczanej z sosem musztardowo-miodowym na przystawkę, pieczonego kurczaka nadziewanego serem i szpinakiem w sosie śmietanowo-grzybowym z zapiekanką ziemniaczaną i warzywami na maśle, kończąc posiłek deserem limonkowo-migdałowym na spodzie z orzechów laskowych z warstwą musu cytrynowego podawanym z czarnymi porzeczkami w syropie.

Linie Emirates kładą nacisk na proste, dobrze przyrządzone potrawy z najwyższej jakości świeżych składników. Przewoźnik pozyskuje najlepsze produkty dzięki wieloletniej współpracy z partnerami na całym świecie, wspierając lokalnych dostawców i producentów zdrowej żywności. Każdego roku linie sprowadzają między innymi ponad 15 000 kilogramów perskiego sera feta z Doliny Yarry w Australii. Oliwa serwowana na pokładzie pochodzi wyłącznie z regionu Monte Vibiano we Włoszech, z którym przewoźnik współpracuje już od ponad 15 lat.

Podobnie jak ekskluzywne restauracje, linie Emirates zwracają szczególną uwagę na kartę win, w której znalazły się najlepsze szampany i wina z całego świata. Są one starannie dobierane do posiłków na poszczególnych trasach, a niektóre z nich można znaleźć wyłącznie na pokładzie Emirates – należy do nich szampan Dom Pérignon 2005 Rosé czy porto 1963 Graham’s Colheita. Dzięki długofalowej strategii zakupów przewoźnik  przechowuje obecnie 3,8 mln butelek win w swojej piwniczce w Burgundii we Francji. Są to trunki, które będzie serwował przez następne 7-10 lat.

Dwoma najczęściej spożywanymi napojami na pokładzie są kawa i herbata.  Linie Emirates od 25 lat we wszystkich klasach podają herbatę Dilmah. Herbata cieszy się największą popularnością na trasach w Europie, a najchętniej wybieranymi odmianami są zielona oraz Earl Grey. Co roku zużywanych jest ponad 9,6 mln torebek różnych gatunków herbaty, wśród których znajduje się Emirates Signature Tea – ekskluzywna mieszanka stworzona na zamówienie przewoźnika i podawana w klasie pierwszej. W klasach premium serwowane są kawy Illy i Nespresso, spośród których największą popularnością cieszą się klasyczne espresso i cappuccino.

Ciekawostki
W 2016 roku pasażerowie Emirates zjedli:
3 miliony jajek
70 ton truskawek
58 milionów pieczonych bułeczek
110 000 kilogramów humusu
165 ton filetów z łososia
27 ton świeżych brokułów
43 000 kilogramów serka śmietankowego