Esky: podróże Polaków w 2022 roku – Włochy na pierwszym miejscu

Włochy, Cinque Terre /fot. materiały prasowe eSky.pl

W 2022 roku branża turystyczna zbliżyła się do wyników notowanych w rekordowym 2019 roku w wyniku ogromnego popytu na podróże. Serwis eSky.pl sprawdził, które miejsca były najchętniej odwiedzane przez Polaków w ubiegłym roku.

2022 rok był zdecydowanie okresem, kiedy zarówno podróżnicy, jak i podmioty szeroko pojętej branży turystycznej zapamiętali jako powrót do masowej turystyki. Szczyt popytu na podróże lotnicze rozłożył się w czasie, a najczęściej Polacy latali w okresie wakacyjnym oraz jesienią. Co ciekawe, w ubiegłym roku w okresie wrzesień-listopad podróżowało więcej osób niż w identycznym okresie w 2019 roku.

Pierwsza piątka rankingu najpopularniejszych kierunków podróży Polaków w 2022 roku nie zmieniła się znacząco, choć w top 10 znajdziemy mniej popularne dotąd kraje. Na 1. miejscu uplasowały się Włochy – kraju, który od lat jest jednym najpopularniejszym kierunków lotniczych polskich klientów serwisu eSky.pl. Najczęściej Polacy latali do Rzymu, Wenecji, słonecznej Sycylii oraz Bari. Tuż za Włochami w rankingu znajdziemy Hiszpanię, która awansowała z 3. na 2. miejsce. Największą popularnością cieszyły się w okresie wakacyjnym Barcelona, Alicante oraz Malaga, a późną jesienią oraz zimą Fuertaventura, Majorka oraz Teneryfa.

Hiszpania, Alicante /fot. materiały prasowe eSky.pl

Kolejno w rankingu uplasowała się Wielka Brytania, która w 2021 roku była na 2. pozycji po Włochach – jedna rzecz się nie zmieniła, Polacy latają najczęściej do Londynu. Na 4. pozycji rankingu znajdziemy Francję, która po raz pierwszy znalazła się w top 10. Na przestrzeni całego 2022 roku Polacy najczęściej latali do Paryża, z kolei w okresie wakacyjnym popularne były Marsylia oraz Nicea.  Top 5 rankingu zamyka Grecja, do której polscy użytkownicy eSky.pl latali najczęściej w okresie wakacyjnym. Do najpopularniejszych miejsc zalicza się Kreta, Korfu, Ateny oraz Zakynthos.

Francja, Nicea /fot. materiały prasowe eSky.pl

W drugiej połowie rankingu najpopularniejszych kierunków podróży znalazły się Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Portugalia oraz Chorwacja. Warto zaznaczyć, że USA wróciły do rankingu po prawie 2-letniej przerwie, która wynikała z tzw. travel ban wprowadzonego przez władze amerykańskie w 2020 roku.  Najczęściej podróżnicy wybierali Nowy Jork, Chicago oraz Miami. Co ciekawe, w ubiegłym roku coraz więcej Polaków podróżowało do Szwajcarii, która po raz pierwszy znalazła się w rankingu. Portugalia i Chorwacja z kolei w 2022 roku były mniej popularne niż w 2021, zajmując 9. oraz 10. miejsce w rankingu.

Kupujemy bilet z większym wyprzedzeniem

W ubiegłym roku Polacy rezerwowali podróże lotnicze z większym niż w 2020 oraz 2021 roku wyprzedzeniem. W przypadku lotów typu international tj. w obrębie Europy średni okres wyprzedzenia wyniósł około 33 dni – jest to wzrost względem 2021 roku o tydzień. Jeśli chodzi o loty międzykontynentalne, to okres wyprzedzenia oscylował na poziomie 48 dni, co daje wzrost o ponad półtora tygodnia niż w 2021 roku.

W 2022 roku Polacy najczęściej spędzili za granicą około tygodnia w przypadku podróży w obrębie Europy oraz średnio 16 dni podróżując za ocean lotami międzykontynentalnymi.  Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku zwiększył się udział podróży kilkudniowych w obrębie Europy – najcześciej 2-3 dni, a ich częstotliwości była dwukrotnie większa niż w przypadku podróży trwających powyżej tygodnia.

“W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy, że Polacy polubili city break jak nigdy dotąd. Wzrost częstotliwości krótkich podróży potwierdza znaczący wzrost popularności tego typu wyjazdów. Pokrywa się to również z wynikami naszego badania przeprowadzonego przez GfK – aż 41 proc. Polaków chciałoby wyjechać na city break do jednego z europejskich miast, przy czym deklarowana liczba podróży typu city break była wyższa niż dłuższych wyjazdów (1,4 city breaki vs 1,2 wakacje)” – komentuje Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

Bilety lotnicze droższe, ale promocji nie zabrakło

W ubiegłym roku w odpowiedzi na wzrost cen linie lotnicze uruchomiły wiele promocji, które miały umożliwić podróżowanie w przystępnej cenie. Warto zaznaczyć, że Polacy w 2022 roku kierowali się zasadą “value for money” i częściej niż w latach ubiegłych decydowali się na loty regularnymi liniami lotniczymi. Linie te niekiedy mają podobne ceny do tanich przewoźników, biorąc pod uwagę, że mają wliczony w cenę bilety podręczny bagaż oraz napoje lub przekąski oferowane na pokładzie samolotów.

“Choć ceny w ubiegłym roku były wyższe, niż w 2021 roku, należy wziąć pod uwagę fakt, że w porównaniu do przedpandemicznego roku 2019 nie nastąpił znaczący wzrost cen biletów lotniczych. Ceny obserwowane w latach 2020-2021 były niższe niż średnia z lat poprzedzających pandemię, bowiem wtedy linie lotnicze walczyły na niespotykaną dotąd skalę o każdego pasażera i stymulowały popyt dużą obniżką cen biletów. Przewidujemy, że w 2023 roku ceny nieco spadną – na świecie widać pierwsze impulsy dezinflacyjne, a ceny paliwa lotniczego po woli się zmniejszają” – dodaje Deniz Rymkiewicz.

eSky.pl: Włochy najpopularniejszym kierunkiem tegorocznych wakacji wśród Polaków