ETI stawia na kolejne kierunki, rejsy po Nilu i ekologię
Rosnący biznes w regionie Europy Środkowej, plany rozwoju sieci hotelowej Red Sea w kolejnych miejscach, akcent na ekologię oraz rejsy po Nilu – zgromadzeni w Sali konferencyjnej resortu Port Ghalib przedstawiciele i agenci ETI z kilku kluczowych rynków europejskich dowiedzieli się więcej o strategii firmy i wymienili się doświadczeniami.
Trwa ETI VIP World Academy 2019, czyli zjazd pracowników i partnerów ETI z Polski, Słowacji, Czech, Rumunii, Węgier, Włoch i Słowenii. W hotelach należącej do grupy sieci Red Sea w Port Ghalib, przez tydzień odbywać się będą szkolenia dotyczące produktu, uczestnicy wyjazdu wezmą też udział w wycieczkach i innych aktywnościach dostępnych na miejscu w ofercie touroperatora.
Prowadzący pierwszą z konferencji Tamer Marzouk, odpowiedzialny w ETI za marketing i PR, przypomniał, że w portfelu ETI znajdują się takie marki jak Red Sea Hotels, Cairo Express Travel i Grand Cruises. ETI zaczęło w 1998 w Niemczech, jest teraz obecne także w Wielkiej Brytanii, Austrii, Rumunii, Węgrzech, Polsce, Włoszech, Czechach, Słowacji, Słowenii i Polsce.
Hotele wolne od plastiku
Red Sea Hotels to rodzinna sieć 17 hoteli co najmniej czterogwiazdkowych. Dyponuje łącznie 16 tys. łóżek i zatrudnia 10 tys. pracowników. Resorty znajdują się w miejscach takich jak Makadi Bay, gdzie znajduje się np. bardzo popularny wśród rodzin Sunwings Waterworld. W Hurghadzie grupa ma również pięć hoteli, w tym dwa nowe, otwarte w tym roku, takie jak np. Grand Siva – pierwszy obiekt sieci całkowicie wolny od plastiku. W Sharm el-Sheikh znajduje się sześć hoteli, pozostałe obiekty Red Sea znajdują się w Port Ghalib.
„Zwracamy dużą uwagę na ochronę środowiska.Obecnie trwają prace nad certyfikowaniem hoteli pod kątem ochrony środowiska w ramach programu Green Star Certification. Dodatkowo, gubernator regionu Morza Czerwonego ogłosił, że Hurghada ma być miastem bez plastiku. ETI wspólnie z władzami regionu rozpoczęły kampanię „Say NO to plastic”. Firma zafundowała 10 tys. toreb na zakupy, a wspólnie z organizacją HEPCA inicjujemy akcje sprzątania wybrzeża Morza Czerwonego” – podkreślił Tamer Marzouk.
Red Sea współpracuje z organizacją Futouris, by uwzględniać ochronę środowiska w przygotowywaniu posiłków, walczyć z marnowaniem żywności i używać więcej lokalnych produktów.
Red Sea Resorts w nowych miejscach
Grupa ma plany rozwoju w najpopularniejszych kierunkach podróży do Egiptu i będzie otwierała nowe obiekty w: el Alamein, Marsa Alam, Sharm el-Sheikh, Sahl Hasheesh i w Taba.
ETI ma 25 proc. udziału w Niemczech na rynku sprzedaży wycieczek do Egiptu, 65 proc. w Austrii, ok 20 proc. w Wielkiej Brytanii. Podczas pierwszego z paneli przedstawiciele ETI na rynkach Europy środkowej i południowej omówili pokrótce sytuację biznesową touroperatora w swoich krajach.
Tamer Marzouk zapytał Nikolę Stampfera odpowiedzialnego za rynek słoweński, na którym ETI bardzo szybko wyszło na pozycję jednego z liderów.
Lubljana bramą do Egiptu w regionie
„Mamy mały zespół, w zeszłym roku zapewnialiśmy dwa loty tygodniowo z Lubljany: do Hurghady i Sharm el-Sheikh. Ale rozwijamy się, widzimy także duży wzrost na rynku chorwackim, tamtejsi agenci przysyłają nam klientów na lotnisko w Lubljanie. W 2018 roku udało nam się wysłać 40 tys. klientów z tego miasta. W przyszłym roku chcemy też wzmocnić sprzedaż na włoskim rynku i zachęcić tamtejszych klientów, żeby przysyłali klientów na lotnisko w stolicy Słowenii” – powiedział Nikola Stampfer.
Jozef Petrikovic, odpowiedzialny za Słowację, powiedział, że w 2018 kierowany przez niego oddział ETI wysłał do Egiptu 20 tys. klientów z trzech portów wylotowych: Bratysławy, Koszyc i Bukowca. „Na rynku jest 2-3 dużych graczy, więc konkurencja jest silna, ale zaletą ETI są hotele sieci Red Sea, które zdobywają uznanie klientów. Każdego roku Słowacy próbują nowych, korzystają też z karty lojalnościowej” – dodał.
Silna pozycja na Węgrzech i debiut w Rumunii
Robert Patruna, dyrektor ETI na Węgrzech, powiedział, że w tym kraju ETI działa od pięciu lat i ma bardzo silną pozycję. Zimą przejmuje 100 proc. rynku, bo żaden inny touroperator nie lata w tym terminie. Ok 10 – 15 proc. wzrostu rocznie to stały trend w sprzedaży na tym rynku. Latem ETI ma około 65 proc. udziału w sprzedaży wyjazdów do Egiptu.
ETI w Rumunii ruszyło w 2018 roku, ale dzięki węgierskim kolegom, którzy współpracowali już wcześniej z agentami, klienci kupowali ten produkt już od trzech lat. „W przyszłym roku będziemy latali do Hurghady i Sharm el-Sheikh, rozszerzamy też loty na inne lotniska niż Bukareszt. Wraca trend podróży do Egiptu, mamy dobre ceny, ale na tym rynku funkcjonują wszyscy touroperatorzy. Dlatego na razie mamy 20 proc. udziału – trzymamy się bowiem pewnego poziomu cen, gwarantującego jakość” – powiedział Csaba Hindrich odpowiedzialny za ten kraj.
W Polsce celem 10 proc. rynku
Na koniec głos zabrał Grzegorz Karolewski: „Zaczęliśmy w 2017 roku, ale 2019 to tak naprawdę drugi w pełni realizowany sezon. Dla mnie bycie nowym graczem na rynku to wyzwanie, bo muszę przekonać wszystkich że chodzi o firmę z 20-letnim doświadczeniem. Działamy głównie z Warszawy i Katowic, latem również z Wrocławia, Poznania i Gdańska. Planujemy dodać kolejne porty, bo rynek egipski w Polsce rośnie i przekracza 300 tys. klientów rocznie. W 2019 roku mieliśmy prawie 20 tys. klientów, chcemy osiągnąć w przyszłym roku 10 proc. udziału w rynku. Polska to ogromny kraj, więc są widoki na wzrost sprzedaży. Liczymy bardzo na naszych partnerów agencyjnych, którym ETI również daje sporo możliwości rozwoju biznesu” – powiedział.
Pamiętajmy o Luksorze
Podczas debaty omawiano także najważniejsze atuty Egiptu jako kierunku turystycznego. Jako pierwszy głos zabrał Mohamed Samy, dyrektor hotelu Julie Ville King’s Island Luxor, który przypomniał o tym, co wyróżnia Luksor na tle innych miejsc – najwyższy kunszt architektury starożytnej, bliskość Nilu, umożliwiający połączenie zwiedzania z wycieczkami statkiem.
Grzegorz Karolewski, dyrektor ETI w Polsce dodał, że Luksor to okazja do rozwoju produktu ETI i powinien być traktowany jako nowy kierunek w jego ofercie. Oferuje coś zupełnie innego – kierunek historyczny i związany z dziedzictwem kulturowym Nowego Państwa w starożytnym Egipcie. Jeśli chce się poznać naprawdę historię Egiptu, trzeba koniecznie pojechać do Luksoru. Edfu, Asuan – Abu Simber, Abydos – to kolejne punkty na mapie wycieczek rejsowych po Nilu, które mogą przybliżyć uczestnikom historię.
Robert Patruna z Węgier dodał, że Luksor to pierwsze miejsce, do którego trzeba pojechać w Egipcie jeśli chce się zacząć poznawanie starożytności w Egipcie, tym bardziej że ciągle dokonywane są nowe odkrycia. Szczególnie w sezonie zimowym pogoda sprzyja zwiedzaniu tego miejsca.
Rejsy i zwiedzanie wracają do łask
Nikola Stampfer ze Słowenii, odpowiedzialny również za rynek włoski, potwierdził, że turyści z jego rynku interesują się dziedzictwem historycznym i zapotrzebowanie na zwiedzanie zabytków jest duże.
Jozef Petrikovic ze Słowackiego oddziału ETI powiedział, że po 2010 zainteresowanie wycieczkami spadło, ale teraz wzrasta. Jego oddział ETI sprzedaje sporo wyjazdów łączonych – tydzień na plaży i tydzień na statku. Planują skrócić termin np. do czterech dni, żeby zwiększyć sprzedaż.
Csaba Hindrich z Rumunii powiedział, że ma doświadczenie z pracy w Egipcie jako pilot wycieczek i potwierdził, że turyści chcą zwiedzać, a nie tylko odpoczywać nad wodą. Na wszystkich rynkach największą popularnością cieszył się zawsze Luksor, choć ostatnio zapotrzebowanie na ten produkt spadło. Szukając nowych rozwiązań, ETI w Rumunii wprowadził programy trzech dni w hotelu i trzech na statku.
„Czasami sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”, turyści wolą odwiedzić mniej miejsc, ale doświadczyć czegoś głębszego. Tych, którzy są pierwszy raz i chcą wybrać wycieczkę, zawsze na początek polecam Luksor, dopiero potem Kair” – dodał.
Mohamed Samy przypomniał, że po rewolucji Luksor mocno ucierpiał jeśli chodzi o biznes turystyczny.
„Naszą misją było sprawić, aby Luksor wrócił na rynek, postawiliśmy na modernizację i na jakość. Niemcy, Francuzi, Włosi przyjeżdżali często w sezonie letnim, kiedy jest co prawda gorąco, ale dość sucho, więc w cieniu i nad wodą temparatura nie dokucza aż tak bardzo. Teraz widzimy wzrost nowych rynków: Chiny, Indie, Japonia – kraje azjatyckie są dla nas obiecujące” – powiedział.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych naprzemiennie rosną i maleją
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
2 grudnia 2024
Zmiany w sieci sprzedaży Itaki. Kacper Haluch dyrektorem, Michał Henicz jego zastępcą
Od 1 listopada 2024 roku Kacper Haluch objął stanowisko dyrektora sieci sprzedaży Itaki,…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2024
Join Up bez prawidłowej gwarancji. Postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru
Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego wszczął postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy6 Minuty