Europejska branża turystyczna: konieczne jest dostosowanie i koordynacja działań państw UE w zakresie polityki ochrony zdrowia w podróży
W związku ze zbliżaniem się sezonu turystycznego, grupa głównych firm i organizacji zrzeszających biura podróży i reprezentujących branżę przewozów pasażerskich, w tym organizacja ECTAA, ponownie wzywa kraje członkowskie do lepszej koordynacji i dostosowania stosowanych polityk dotyczących ochrony zdrowia.
W dniu dzisiejszym grupa głównych firm i organizacji zrzeszających biura podróży wydała oświadczenie, w którym ponownie domaga się wdrożenia w Europie wspólnego modelu postępowania, opartego o:
Indywidualne podejście do ryzyka i jego oceny, zamiast podejścia kraj-do-kraju;
Przyjęcie wspólnego stanowiska w sprawie kwalifikowalności oraz harmonogramu dawek przypominających w celu przedłużenia ważności szczepień;
Aktualizację i dostosowanie polityk i ograniczeń dotyczących podróży, przede wszystkim w odniesieniu do uznanych szczepionek, okresu ważności testów i szczepień, akceptacji testów antygenowych itp.
Sygnatariusze apelu piszą m.in., że Zapewnienie swobody podróżowania osobom, które mogą wykazać, że ich podróżowanie powoduje bardzo ograniczone ryzyko, przyczyni się do dalszego wzrostu poziomu wyszczepienia w naszym regionie.
Paweł Niewiadomski, prezydent ECTAA powiedział: Zdaniem ECDC, ograniczanie możliwości podróży osobom w pełni zaszczepionym nie ma wpływu na zdrowie publiczne. Apelujemy do decydentów o przyjęcie wspólnego dla całej Unii Europejskiej stanowiska dotyczącego ograniczeń swobody podróżowania i polityk ochrony zdrowia publicznego, opartego o korzyści i zasady proporcjonalności podjętych środków do istniejących zagrożeń.
Pełna treść listu:
Obserwując rozwój sytuacji pandemicznej w Europie, w związku ze zbliżaniem się zimowego sezonu turystycznego, grupa firm i organizacji reprezentujących branżę turystyczną i przewozów pasażerskich wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do lepszej koordynacji i dostosowania zasad podróżowania i ochrony zdrowia w celu uniknięcia konieczności ponownego ograniczenia swobody podróżowania po Europie.
Zgodnie z komunikatem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w obecnej sytuacji epidemicznej wprowadzanie ograniczeń swobody podróżowania nie jest skutecznym sposobem redukcji transmisji wirusa, zmniejszania hospitalizacji czy liczby zgonów. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę, że zaszczepionych zostało już 76,6 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej, a transmisja w większości państw członkowskich UE jest wysoka środki zmierzające do ograniczania możliwości przekraczania granic nie przyczynią się do poprawy zdrowia publicznego, wpłyną natomiast w dużym stopniu negatywnie na lokalne gospodarki. Wprowadzane ograniczenia podróżowania i zasady ochrony zdrowia publicznego należy oprzeć na mocnych przesłankach, uwzględniających rzeczywiste korzyści i zasadę proporcjonalności podejmowanych działań.
Pandemia wywołała w europejskiej branży turystycznej kryzys na niespotykaną dotąd skalę. W związku z tym, że niektóre kraje ponownie wprowadzają ograniczenia swobody przemieszczania się obywateli, organizacje rynku turystycznego i przewozów pasażerskich ostrzegają, że może to doprowadzić do dalszych szkód w sektorze, który od początku pandemii walczy o przetrwanie, niosąc za sobą daleko idące konsekwencje dla gospodarek całych regionów.
Według badania przeprowadzonego przez Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC), jeśli tej zimy ograniczenia podróży zostaną ponownie wprowadzone, zniknąć może nawet 900 tysięcy miejsc pracy w europejskiej branży turystyki i przewozów pasażerskich. Ponadto, jeśli poważne restrykcje ponownie wejdą w życie, do końca 2021 roku rządy krajów Unii Europejskiej stracą nawet 35 miliardów euro z tytułu wkładu tego sektora w gospodarkę.
Turystyka w Europie nie może prawidłowo funkcjonować w warunkach niespójnych i nieustannie zmieniających się stanowisk państw członkowskich. Sytuacja branży wEuropie ponownie znacząco się komplikuje. Jedynym sposobem ochrony tego sektora przed skutkami przedłużającej się niepewności na rynku jest skoordynowanie działań podejmowanych przez państwa Unii Europejskiej.
Odsetek osób zaszczepionych w Europie należy do najwyższych na świecie. Firmy i organizacje z branży turystycznej i przewozów pasażerskich opracowały i wdrożyły skuteczne zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, umożliwiające bezpieczne organizowanie podróży. Nie należy marnować tych inwestycji poprzez ponowne ograniczanie ruchu transgranicznego.
W ostatnim roku europejski rynek usług turystycznych i przewozów pasażerskich skurczył się o ponad dwa miliony miejsc pracy, a ostatnie badanie przeprowadzone przez Światową Radę Podróży i Turystyki wskazuje, że w wypadku przywrócenia w 2022 roku ograniczeń podróżowania na dużą skalę, należy spodziewać się skurczenia tego rynku o kolejne trzy miliony miejsc pracy. Jeżeli ograniczenia zostaną utrzymane przez większą część przyszłego roku, z europejskiej gospodarki „wyparują” ponad 143 miliardy euro.
Biorąc to pod uwagę, organizacje sektora usług turystycznych i przewozów pasażerskich podkreślają konieczność rozważenia następujących posunięć:
• • W ramach Unii Europejskiej zastosowanie indywidualnego podejścia do ryzyka i jego oceny, w miejsce dotychczasowej reguły, w myśl której każdy kraj odrębnie kształtuje swoją politykę w tym zakresie. Zapewnienie swobody podróżowania osobom, które mogą wykazać, że ich podróżowanie powoduje bardzo ograniczone ryzyko, przyczyni się do dalszego wzrostu poziomu wyszczepienia w naszym regionie.
• • Państwa członkowskie powinny pilnie opracować i wdrożyć wspólne, jednolite stanowisko w sprawie kwalifikowania i harmonogramu podawania dawek przypominających, aby przedłużyć ważność szczepień i związanych z nimi europejskich paszportów covidowych.
Nieprzyjęcie i niewdrożenie spójnego stanowiska musi doprowadzić do powstania niedopuszczalnych rozbieżności w zasadach dotyczących podróżowania, zagrażając nie tylko swobodzie przemieszczania się obywateli Unii Europejskiej, ale i podważając zaufanie obywateli do europejskich i krajowych środków podejmowanych w reakcji na rozwój sytuacji epidemicznej w regionie.
Wszyscy obywatele zakwalifikowani do przyjęcia dawek przypominających powinni mieć równy i terminowy dostęp do tych dawek.
Państwa członkowskie powinny uaktualnić i ujednolicić stosowane przez siebie ograniczenia i zasady przemieszczania się podróżnych poprzez:
Harmonizację listy uznawanych szczepionek, określenie terminu ważności testów i szczepień i uznanie szczepień mieszanych i dawek przypominających.
Wprowadzenie jednolitego podejścia umożliwiającego przywrócenie swobody podróżowania w obliczu natury pandemii COVID-19, zastępującego systemy stosowane przez poszczególne kraje.
Wszystkie państwa członkowskie powinny uznać siedem szczepionek zatwierdzonych przez WHO w wypadku podróży zagranicznych. Certyfikaty szczepień akceptowane na granicach powinny być również honorowane w dostępie do poszczególnych obiektów w kraju docelowym. Takie rozwiązanie przywróci spójność w strefie Schengen i uprości zasady podróżowania dla podróżnych spoza Unii Europejskiej.
Cyfryzacja procedur walidacyjnych: ręczna kontrola formularzy FCS i PLF przez pracowników kontroli granicznej stwarza trudności i powoduje kolejki na lotniskach i w portach. Sytuacja będzie się pogarszać w miarę przywracania ruchu turystycznego.
Wzywamy zatem rządy poszczególnych państw do wdrażania cyfrowych procesów weryfikacji, poprzez wprowadzenie komunikatu „okay to travel” jako elementu procesu odprawy online.
Testy antygenowe powinny być standardowo akceptowane jako alternatywa dla zajmujących czas i kosztownych testów PCR.
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
21 stycznia 2025
„Turystyka – Bez Barier” na Dolnym Śląsku wspiera dzieci i seniorów
W grudniu ubiegłego roku, Polska Izba Turystyki zrealizowała projekt pod nazwą „Turystyka…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Aleksandra Prędka nową dyrektorką regionalną IGHP w woj. łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma nową przedstawicielkę w centralnej Polsce.…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
13. Dzień Turystyki bez Barier 5 marca na ITB
5 marca 2025 roku w City Cube na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin) odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Jan Wróblewski odznaczony za zasługi dla polskiej turystyki
Podczas Balu Hotelarza 11 stycznia 2025 r. organizowanego przez Fundację Polskie Hotele…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty