Europejska Łódź w podziemiach Pałacu Poznańskiego

Wystawa podoba się dzieciom/fot. AG

Podziemia Pałacu Izraela Poznańskiego, jednego z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi, to stosunkowo nowa atrakcja na mapie turystycznej miasta.

W trakcie trzyletniego remontu całego pałacu mieszczącego Muzeum Miasta Łodzi, w jego podziemiach urządzono nową wystawę „Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś”. Dzięki zaproszeniu Łódzkiej Organizacji Turystycznej mogliśmy ją obejrzeć.

fot. AG

W miejscu, gdzie dawniej mieściły się magazyny urządzono sale ekspozycyjne o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych, po dawnych magazynach. Dostajemy się przeszkloną windą, którą niepełnosprawni ruchowo mogą też dostać się na każdą kondygnację budynku.

Wystawa została otwarta w ubiegłym roku, w 200. rocznicę wpisania Łodzi do grona miast przemysłowych.
Wpisuje się ona w trend nowoczesnych ekspozycji z wykorzystaniem multimediów i makiet. Podzieloną ja na kilka sektorów.

fot. AG

Za pomocą szuflad kryjących dotykowe ekrany, słuchawek, w których odgrywane są głosy miasta i ludzi go zamieszkujących przez dziesiątki lat, poznajemy Łódź jaka już nie istnieje.

Poszczególne sektory wystawy można zwiedzać w dowolnej kolejności, nie ma na niej wszechobecnych w innych muzeach strzałek nakazujących określone kierunek zwiedzania.
Pierwszy „Prolog i Ludzie” stanowi wstęp do dziejów miasta.
Kolejna część „Postęp”, to prezentacja najważniejszych sukcesów miasta w dziedzinie transportu publiczny, założenia oświetlenia czy budowy kanalizacji.
Sektor „Ludzie” ukazuje nie tylko w jaki sposób powstawały łódzkie fortuny Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów, ale i opowiada historie mniej znanych mieszkańców: robotników, ludności żydowskiej.
Sukces, to lata PRL, boomu na wyroby włókiennicze, propaganda sukcesu.
Cześć „Metropolia” pokazuje jak z małej mieściny, Łódź stała się właśnie metropolią, jak się rozrastał, jak była planowana jej tkanka miejska, jak przybywało ludzi.

fot. AG

W drugiej części piwnic, urządzono wystawę „Na wspólnym podwórku”. Możemy tutaj obejrzeć (i dotknąć) elementy typowego podwórka łódzkiego, kawiarenki, mieszkania, magla. Temu fragmentowi ekspozycji również towarzyszą dźwięki – muzyka z dawnych lat, odgłosy uliczne.

fot. AG

„Łódź w Europie…”, to świetne uzupełnienie zwiedzania Pałacu Poznańskiego. Wizyta na niej, to doskonale działająca na wyobraźnię lekcja historii miasta niezwykłego, jakim jest Łódź. Łatwiej po niej wędrować po ulicach, zakamarkach miasta. Miasta kojarzonego przez większość swej historii z przemysłem, miastem – „ziemią obiecaną”.

lodz.travel

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Dwa łódzkie muzea na jednym bilecie