Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już w ten weekend
Jak co roku pod koniec wakacji na Placu Grzybowskim i w jego okolicy powróci klimat żydowskiej, przedwojennej Warszawy. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już w nadchodzący weekend. Festiwal to przede wszystkim muzyka. Jak co roku jego uroczyste otwarcie nastąpi w wyjątkowej oprawie Synagogi im. Nożyków. Wystąpią najznakomitsi światowi kantorzy wraz z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej. Orkiestra zaprezentuje się także na Placu Grzybowskim z jednym z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – „Requiem” Mozarta. Różnorodność gatunków i kultur objawią nam takie zespoły i artyści jak brytyjska grupa Hamsa, zaś gwiazdą finałowego koncertu tegorocznej edycji będzie nowojorska grupa klezmerska The Klezmatics, której wszechstronna i eklektyczna twórczość łączy różnorodność stylów od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu, poprzez gospel, do rocka. Usłyszymy recital Alony Szostak „Z nadzieją przez życie”, utalentowanej artystki moskiewskiego Teatru im. Gogola oraz recital Aloszy Awdiejewa, artysty estradowego, aktora, a jednocześnie wybitnego naukowca, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Już po raz trzeci cieszący się wielkim zainteresowanie „Singer Jazz Festiwal” zaprezentuje nam wybitne projekty jazzowe. Obejrzymy występ Włodzimierza Nahornego, obchodzącego jubileusz 75-lecia urodzin, Braci Oleś i Jorgosa Skoliasa z najnowszą płytą „Maggid”, „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – projekt muzyczny Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki. Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi izraelskie trio z Tel Awiwu Savannah And The Stringz ze swoimi eksperymentami muzycznymi. Kuba Stankiewicz zaprezentuje projekt „The Music of Henryk Wars”, jako kontynuacja projektu poświęconego amerykańskim twórcom polskiego pochodzenia. Leszek Żądło, polski saksofonista mieszkający w Niemczech, zawita do nas z muzyką miłośnika kultury żydowskiej Krzysztofa Komedy, pochodzącą z musicalu „Wygnanie z Raju”.
Teatralną twórczość polską oraz izraelską poznamy dzięki utalentowanym i wszechstronnym aktorom. Obejrzymy performans powstały według idei Gołdy Tencer „Matki”, poświęcony niemowlętom ocalałym z Holokaustu oraz matkom, ratującym je od niechybnej śmierci. Adaptacja sceniczna powieści Ota Pavla w reżyserii Jana Szurmieja „Śmierć pięknych saren” opowie historię wojennej, brutalnej rzeczywistości w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy. W kulinarną podróż śladami żydowskiej kuchni ze Wschodniej Europy zabiorą nas „The Kishke Monologues”. Na pytania o sens ludzkiego życia i wartość śmierci odpowiedzą Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w spektaklu „Blizny pamięci” poświęconemu postaci Jana Karskiego. W ramach „Czytelni pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają” ujrzymy także wybitnych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Olgierda Łukaszewicza i Janusza Gajosa.
Kulinarna odsłona Festiwalu „Kuchnia mamy Soni” to przede wszystkim warsztaty kuchni żydowskiej, wykłady o koszerności, degustacja win izraelskich, warsztaty z zaplatania chałki i pokazy wypiekania tradycyjnych bajgli. Ponadto restauracje i bary działające wokół Placu Grzybowskiego przygotują specjalne festiwalowe menu, inspirowane przysmakami mieszkańców dawnej, żydowskiej Warszawy. Spośród tych pozycji będzie można głosować na potrawy, i wraz z jury z Maciejem Nowakiem w składzie, dokonać wyboru tych najlepszych. Goście biorący udział w głosowaniu będą mogli liczyć na nagrody. W piątkowy wieczór Festiwal zaprosi na tradycyjną świąteczną wieczerzę Szabat Shalom z gospodynią Festiwalu Warszawa Singera Gołdą Tencer.
Zapraszamy na wspólne celebrowanie święta żydowskiej sztuki i kultury w dniach 27 sierpnia – 4 września.
Więcej: www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
9 stycznia 2025
MerlinX Partnerem IV Gali Waszej Turystyki
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki, podczas której zostaną wręczone nagrody dla 100…
0 Komentarzy1 Minuty