Festiwal „Szanty nad Narwią” zakotwiczył w Porcie Łomża

Szanty nad Narwią
Festiwal „Szanty nad Narwią” / fot. LOT Ziemia Łomżyńska

W ostatnią sobotę lipca nadnarwiańskie bulwary gościły licznie przybyłych miłośników tradycyjnej szanty i dawnej pieśni ludzi morza. Okazją do odwiedzin był I. Festiwal „Szanty nad Narwią”, w trakcie którego na festiwalowej scenie, wybrzmiały przy aplauzie publiczności najbardziej znane standardy legendarnych zespołów szantowych.

Realizacja wydarzenia w dobie pandemii koronawirusa była prawdziwym wyzwaniem, możliwym do realizacji wyłącznie dzięki spełnieniu przez organizatorów reżimu ustanowionych ograniczeń i nakazów sanitarnych. W trakcie festiwalu na wygrodzonym dla publiczności terenie, obowiązywały zasady dostosowania liczby uczestników koncertu do wygrodzonej powierzchni, noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego.

Szanty nad Narwią
Festiwal „Szanty nad Narwią” / fot. LOT Ziemia Łomżyńska

Łomża z szantową nutą

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska od lat swoimi przedsięwzięciami stara się promować łomżyńskie bulwary oraz Port Łomża. Zarząd stowarzyszenia dla uatrakcyjnienia wakacyjnej miejskiej oferty turystycznej oraz upowszechniania wodniackich i żeglarskich tradycji Łomży, wystąpił we współpracy z MOSIR Łomża z inicjatywą organizacji otwartego cyklicznego festiwalu pieśni żeglarskiej „Szanty nad Narwią”. Na pierwsze tego typu łomżyńskie wydarzenie, zaproszenie do Łomży przyjęły trzy topowe w Polsce zespoły szantowe: Mechanicy Shanty, Cztery Refy i Flash Creep, a sam festiwal Patronatem honorowym objęli Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski oraz Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski. Tym samym Łomża dołączyła do grona polskich miast goszczących festiwale i przeglądy pieśni żeglarskiej.

Szanty nad Narwią"
Festiwal „Szanty nad Narwią” / fot. LOT Ziemia Łomżyńska

Festiwalowe brzmienia zadowoliły najbardziej wymagających

Wysoki poziom artystyczny wykonawców zaprezentowany w trakcie festiwalu dowiódł trafności wyboru zespołów, a doskonałe nagłośnienie dodatkowo tylko podkreśliło nastrojowy klimat całości wydarzenia i zapewniło zebranym świetną zabawę. Widać było po reakcji publiczności, że zaprezentowane w trakcie koncertu standardy pieśni morza, jak również nowsze kompozycje z pogranicza folkloru irlandzkiego, szkockiego, angielskiego i bretońskiego, podbijały serca uczestników festiwalu i przenosiły słuchaczy w świat pieśni z pokładów dawnych wielkich żaglowców.

Szanty nad Narwią"
Festiwal „Szanty nad Narwią” / fot. LOT Ziemia Łomżyńska

Oryginalne brzmienie i poetyckie teksty zespołu Flash Creep, obecna na festiwalowej scenie legenda zespołu Cztery Refy – na którego pieśniach wychowały się całe pokolenia wodniaków i niewątpliwa gwiazda wieczoru – Mechanicy Shanty ze swoim świetnym brzmieniem i wokalem „Szkota”, nie mogły pozostawić niedomówień. W sobotni wieczór gościliśmy w Łomży czołówkę polskiej sceny szantowej.
Dowiodły tego także liczne bisy i fakt, że publiczność po finałowym wykonaniu a’capella „Pożegnania Liverpoolu”, długo nie chciała wypuścić „Szkota” i jego kapeli ze sceny. Wart dostrzeżenia był także na koniec festiwalu wielki sceniczny ukłon artystów w kierunku łomżyńskiej firmy MKaudio, która w sposób perfekcyjny zapewniła nagłośnienie festiwalu i doświetlenie sceny.

Szanty nad Narwią
Festiwal „Szanty nad Narwią” / fot. LOT Ziemia Łomżyńska

Do zobaczenia za rok

W Łomży, która leży na turystycznym szlaku wiodącym do Wielkich Jezior Mazurskich, zaistniało więc wydarzenie odwołujące się do wakacyjnych oczekiwań rzeszy wodniaków – miłośników pieśni żeglarskiej i marynistycznej. Cykliczna realizacja Festiwalu „Szanty nad Narwią” stworzy kolejne narzędzie promocji walorów atrakcji turystycznych łomżyńskiego grodu. Oferta z tym związana będzie atrakcyjna zarówno dla turystów lokalnych, jak i z pobliskich obleganych w sezonie mazurskich miast takich jak Augustów, Rajgród i Ełk.

Szanty nad Narwią
Festiwal „Szanty nad Narwią” / fot. LOT Ziemia Łomżyńska

Organizatorzy Festiwalu „Szanty nad Narwią” mając świadomość dużego kulturotwórczego potencjału tego wydarzenia, planują przekształcenie go w trwałą doroczną formę prezentacji w Łomży pieśni z kręgu kultury marynistycznej, która wpisze się w ogólnopolski kalendarz przeglądów i festiwali pieśni ludzi morza.

Trud organizacji całości przedsięwzięcia możliwy był do udźwignięcia dzięki jego współfinansowaniu jako zadania publicznego ze środków Urzędu Miasta Łomży.

Do zobaczenia za rok.

Materiał powstał we współpracy z LOT Ziemia Łomżyńska