Festiwal Warszawa Singera – na koniec lata
Wybitni twórcy i wielość atrakcji corocznie przyciągają na Festiwal 60 tys. widzów, a znakomity program obfituje aż w 200 wydarzeń.
Znamy już gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu.
Nie zabraknie artystów polskiego i międzynarodowego formatu. Tegoroczną edycję Festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba” – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. W tym wykonaniu wystąpią światowej sławy artyści: Frank London, Yaakov Lemmer, Patrick Farrell, Merlin Shepherd, Guy Shalom, Benjy Fox-Rosen.
Jednym z wyjątkowych wydarzeń festiwalowych będzie warszawska premiera płyty zespołu KROKE „TRAVELLER” – jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce i Europie sięgającego po inspiracje do szeroko pojętej muzyki etnicznej. „Traveller” to już jedenasty album w dorobku krakowskiego tria, który na światowej scenie muzycznej święci tryumfy od dwudziestu pięciu lat.
Celebrując swój jubileusz podczas naszego festiwalu, KROKE zaprosiło na gościnny występ Annę Marię Jopek, artystkę koncertującą z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów. Specjalnie na czas Festiwalu pojawi się „człowiek orkiestra” – Daniel Kahn, pochodzący z USA, tworzący obecnie w Berlinie aktor, reżyser, scenarzysta, poeta.
Na naszej scenie w ramach Nocy Klezmerów zaprezentuje swoje dwa projekty muzyczne. „The Painted Bird” łączy akordeon i klarnet z punk rockiem i puzon z gitarą elektryczną. W takim nowatorskim wykonaniu usłyszymy m.in. pieśni Mordechaja Gebirtiga czy Davida Edelstadta z twórczą, nowojorską swobodą i kabaretową formą.
W drugim projekcie wystąpi z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, grającą w stylu jidish-folkpunk „simcha madness”. Podczas Nocy Klezmerów wystąpi także Common Bond z utworami inspirowanymi motywami Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki. Usłyszymy również Renatę Przemyk wykonującą utwory z jej najnowszej płyty – pochodzące ze spektaklu „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena.
Wyjątkowym dopełnieniem koncertu będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak „Suzanne” czy „Hallelujah”. Wystąpi Warszawskie Combo Taneczne w składzie m.in. z Janem Młynarskim. Zespół siedmiu muzyków ma w repertuarze w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Ocalone od zapomnienia piękne piosenki warszawskie zaprezentują we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom.
Wielbiciele muzyki ethno też znajdą coś dla siebie. Dima Gorelik TRIO to doskonała mieszanka brzmień ethno-jazzu, bazującego na tradycjach muzyki izraelskiej z wpływami brzmień całego świata.
W programie Festiwalu pojawi się ponownie sekcja Singer Jazz Festiwal – w jej ramach na naszej scenie zagrają wybitne osobowości sceny jazzowej. Będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej odsłony Festiwalu, Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy pochodzący z Niemiec, jest fenomenem: performer i klarnecista osiągający mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. Usłyszymy go w unikalnym projekcie Adama Barucha „Clarinet Summit”, do którego zaproszono polskich muzyków jazzowych, m.in. Ircha Clarinet Quartet – powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet dęty składający się ze znakomitych muzyków, grających na różnych rodzajach klarnetów. Udział w projekcie wezmą także Bracia Oleś okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku.
Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Gościliśmy go już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku, obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.
Mocną stroną Festiwalu są również spektakle teatralne. Będzie okazja by zobaczyć popularne i cieszące się uznaniem publiczności przedstawienia Teatru Żydowskiego, m.in. „Szoszę”, „Szabasową dziewczynę” czy „Miasteczko Karsylewka”. Przed nami także szansa by obejrzeć kultowe spektakle, które specjalnie na czas Festiwalu powrócą na deski teatralne. We współpracy z TR Warszawa, na deskach ATM Studio obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego. Świetnie przyjęty „Dybuk” to sztuka oparta na wybitnym dramacie żydowskim Szymona Anskiego – historia o duszy zmarłego ucznia jesziwy, który wciela się w ciało ukochanej, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego ukazuje też swoje nowe, ważne dla współczesnego widza sensy. Czeka na nas wyjątkowe artystyczne wydarzenie – spektakl „Malowany Ptak” według głośnej, kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego, który niedawno miał swoją warszawską premierę. To historia małego żydowskiego chłopca, który podczas II wojny światowej szuka schronienia na polskiej wsi. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu. Podczas Festiwalu swoje spektakle zaprezentują także Teatr Yiddishpiel z Izraela oraz teatr Żydowski z Bukaresztu, a także pokazane zostaną przedstawienia polskich scen teatralnych o tematyce żydowskiej.
Tak ważne w żydowskiej kulturze słowo swój pełny wydźwięk osiąga w czytaniach performatywnych. Widzowie będą mieli okazję, w ramach cyklu „Czytelni pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają”, posłuchać m.in. „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza. Kolejną odsłonę literacką widzowie usłyszą podczas „Żydowskiego salonu literackiego”. Fragmenty książki Remigiusza Grzeli „Bądź moim bogiem” przeczyta Danuta Stenka. Podczas licznych wydarzeń festiwalowych nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Dzięki Festiwalowi również piknikowo odżyje Warszawa a ulica Próżna i Plac Grzybowski zamienią się w gwarny, pełen dźwięków i kolorów, kulturalny tygiel.
Pełny program na: www.festiwalsingera.pl
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty