Fort 52 „Borek” – przykład architektury obronnej Krakowa – już do zwiedzania
Fort zbudowany pod koniec XIX wieku, jako element południowej linii obronnej Twierdzy Kraków, po latach niebytu, a następnie długotrwałym remoncie remontu, został otwarty pod koniec lipca tego roku i ma szansę stać się kolejną atrakcją turystyczną miasta. Turyści, którzy już mieli okazję go zwiedzić, są zgodni – obiekt ma duży potencjał.
Fort został zbudowany w latach 1884-86, jako obiekt dwuwałowy – niższy wał służył piechocie, wyższy – artylerii. Według doktora Krzysztofa Wielgusa, który nas oprowadzał po umocnieniach, przy budowie tego fortu połączono różne szkoły fortyfikacyjne: austriacką, belgijską i francuską. Służył potem jako wzór przy budowie trzech fortów w twierdzy Przemyśl. Fort 52 miał za zadanie obronę dawnego traktu wiedeńskiego i linii kolejowej.
Wewnątrz dwuwałowej konstrukcji zbudowano ciągi komunikacyjne do szybkiego przemieszczania żołnierzy i amunicji. W jednym miejscu tworzą one pierwsze w Krakowie trójpoziomowe skrzyżowanie podziemne
Dwupiętrowe koszary mieściły załogę ponad 340 żołnierzy i oficerów.
Fort nie odegrał żadnej roli podczas I wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił rolę magazynu wojskowego a podczas II wojny światowej – obozu jenieckiego dla żołnierzy francuskich i niemieckich.
26 grudnia 1944 roku tuż przy wałach fortu przymusowo wylądowała „Latająca Forteca” (Boeing B-17) wchodząca w skład 15 Armii Powietrznej USA. Załoga brała udział w bombardowaniu rafinerii w Blachowni (koło Kędzierzyna Koźla), podczas którego maszyna (nosząca imię „Candie”) została uszkodzona. Cała załoga przeżyła wojnę.
Po wojnie niszczał zmieniając właścicieli. Dopiero w 2013 nowy właściciel – Gmina Miejska Kraków – rozpoczął remont, który zakończył się w 2022 roku. Objął zarówno sam fort, jak i otoczenie. Na zewnątrz fortu powstał park (otwarty miesiąc wcześniej niż fort) z instalacją upamiętniającą wspomniane przymusowe lądowanie amerykańskiego bombowca.
Obecnie w forcie mieści się w nim Centrum Kultury. Na piętrze znajdują się sale edukacyjne, sala muzyczna i sala plastyczna. Sala konferencyjna może pomieścić kilkadziesiąt osób.
We wnętrzach Fortu Borek została ponadto zlokalizowana kawiarnia. Obiekt jest także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (wygodne rampy, winda).
Na razie zwiedzanie organizowane jest dla grup w weekendy. Cieszą się one dużym powodzeniem. W sumie fort od otwarcia odwiedziło już około tysiąca osób. Zwiedzanie trawa nieco ponad godzinę, dla bardziej wymagających gości, w przyszłości może potrwać nawet ponad dwie godziny (wewnątrz i zewnątrz).
W trakcie wycieczki możemy obejrzeć kazamaty podziemne, stanowiska strzeleckie, sypialnie żołnierskie (z kopiami prycz, pieców, sprzętu), korytarze podziemne, schody, wały zewnętrzne (a na nich zrekonstruowane stanowiska piechoty) i kaponierę, na której już w przyszłym roku stanie ciężka armata, podobna do tych stojących tut ponad sto lat temu.
Po spacerze najlepiej odpocząć w kawiarence o niebanalnej nazwie “Fort CieKawy”. Pyszne lody, kawa. Tuż obok – pamiątki dla starszych i dzieci.
Najnowsza atrakcja na mapie turystycznej Krakowa – MuFo w Zbrojowni
POWIĄZANE WPISY
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
13 listopada 2024
Szwajcarskie Cztery Doliny – sezon rusza w połowie listopada
Cztery Doliny w Szwajcarii to prawdziwy raj dla narciarzy i dla tych, którzy szukają…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty
Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na…
0 Komentarzy5 Minuty
6 listopada 2024
Od Sulejówka po Otwock – śladami historii i przyrody po Mazowszu
Podróż od Sulejówka do Otwocka to oryginalne połączenie historii, patriotyzmu i przyrody.…
0 Komentarzy3 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
23 października 2024
Malbork: nie tylko zamek, ale całe miasto pełne niespodzianek
Malbork to nie tylko zamek krzyżacki przyciągający setki tysięcy turystów rocznie, ale…
0 Komentarzy4 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty
5 października 2024
Afera dziennikarza BBC. Brak wózków pokładowych dotyczy większości przewoźników
Frank Gardner, dziennikarz BBC podróżując z Warszawy do Londynu spotkał się z brakiem…
0 Komentarzy3 Minuty