GCC: budujemy przyszłość turystyki przy zachowaniu unikalności i autentyczności

fot. Anne Nygård /unsplash

Dostosowanie promocji, jakości i doświadczeń, wydłużanie pobytów oraz podejmowanie współpracy to niektóre elementy ze strategii przedstawionych dla krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) w raporcie Connecting Travel Insight 2024, opracowanym przez Mabrian Travel Intelligence i zaprezentowanym podczas Arabian Travel Market 2024 w Dubaju.

Opracowany przez Mabrian, globalną firmę zajmującą się analizą podróży, we współpracy z Connecting Travel i Jacobs Media, raport bada turystykę i podróże w krajach GCC z perspektywy miejsc docelowych i rynków źródłowych, porównując wyniki z 2023 i 2024 roku.

Skupiając się na podróżach międzynarodowych do krajów GCC (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Bahrajn, Kuwejt), badanie wskazuje, że łączność lotnicza wzrosła o 11 proc. rok do roku, co oznacza dodatkowe 8,5 mln miejsc w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku, przyczyniając się do wzrostu potencjalnego popytu.

Wykorzystanie światowej klasy infrastruktury turystycznej

Według analizy przeprowadzonej przez Mabrian, potencjał tkwi w wydłużeniu długości pobytu w sześciu krajach GCC (średnio 3,46 dnia), poprzez szeroko zakrojoną promocję różnorodnych doświadczeń turystycznych, zachęcanie do znaczących i autentycznych połączeń oraz podróży do wielu miejsc docelowych.

Strategia ta będzie miała pozytywny wpływ na wskaźnik zadowolenia z produktów i usług turystycznych w regionie, który obecnie wynosi średnio 68 punktów na 100. Lokalne doświadczenia będą lepiej współgrać z kluczowymi czynnikami napędzającymi wizyty zagraniczne, takimi jak kultura i sztuka (27 proc.), gastronomia (13 proc.) oraz aktywny wypoczynek (30 proc.).

Istnieje również szansa na wyrównanie standardów gościnności, co umożliwi stworzenie bardziej jednolitego poziomu zakwaterowania w całym regionie. Jak wskazują dane, wskaźnik zadowolenia z hoteli wynosi średnio 67 na 100 punktów, z różnicami sięgającymi ponad 25 punktów między najwyższymi a najniższymi ocenami. Ten indeks może osiągnąć regionalną stabilność i spójność dzięki konkurencyjnym średnim cenom dziennym (ADR) oraz propozycjom wartości zakwaterowania średniej klasy i hotelom pięciogwiazdkowym.

Bezpieczeństwo i klimat są ogromnymi zaletami destynacji GCC, co przyciąga międzynarodowych podróżnych. Znajduje to odzwierciedlenie w 94-punktowym Indeksie Percepcji Bezpieczeństwa oraz 90-punktowym Indeksie Percepcji Klimatu (na 100 możliwych punktów). To pozytywny atut wynikający z efektywnego zarządzania oczekiwaniami podróżami z kluczowych rynków przyjazdowych.

„Rozległy rozwój infrastruktury turystycznej daje również możliwości dywersyfikacji segmentów, wzmacniając podróże MICE, biznesowe i bleisure, a także odwołując się do innych dochodowych grup demograficznych, w tym młodszych pokoleń, a także GenX (+45 lat)” – wyjaśnia Carlos Cendra, specjalista ds. marketingu i komunikacji w Mabrian.

Kultura i aktywne spędzanie wolnego czasu silnymi motywatorami dla podróżnych z krajów GCC

Podróżni z krajów GCC wykazują silną preferencję dla znanych destynacji z listy życzeń (takich jak Francja, Wielka Brytania czy Włochy), kulturowo znanych destynacji (Turcja czy Egipt), a także miejsc z zapierającymi dech w piersiach plenerami i krajobrazami, w tym rajskimi plażami (Tajlandia czy Malediwy) lub lasami i górami (takimi jak Gruzja, Szwajcaria czy Azerbejdżan). Czynniki, które mają największy wpływ przy wyborze miejsca docelowego, to dobre samopoczucie (połączenie natury, odnowy biologicznej, sportu i aktywnego stylu życia), co odpowiada 36 proc. całkowitego udziału. Sztuka i kultura oraz gastronomia stanowią odpowiednio 25 proc. i 12 proc.

„Zrozumienie preferencji rynku GCC i motywacji podróżnych jest kluczem do zwiększenia średniego pobytu (4,2 dnia), oferując im więcej możliwości cieszenia się znaczącymi i autentycznymi doświadczeniami w wybranych przez nich miejscach” – dodaje Cendra.

Bezpośrednia komunikacja i bezpieczeństwo są istotnymi czynnikami zachęcającymi turystów z GCC do podróżowania za granicę. Przepustowość lotnicza od stycznia do czerwca 2024 roku wzrosła o 19 proc. w porównaniu do 2023 roku. Na niektórych rynkach, takich jak Azerbejdżan, Tajlandia czy Egipt, wzrost był jeszcze większy – odpowiednio o 38 proc., 33 proc. i 25 proc. Dane Perception of Security Index (PSI) wskazują, że rynek ten wysoko ceni bezpieczeństwo, ponieważ średni wskaźnik PSI dla 10 najpopularniejszych miejsc docelowych wynosi 87 punktów na 100, a jest nawet wyższy w przypadku Tajlandii (96), Gruzji (95), Francji i Włoch (93).