Gdzie Odys spotkał księżniczkę Nauzykaę, czyli z wizytą na rajskiej wyspie Korfu
Z biegiem czasu wyspa Korfu mogła się zmienić, ale wciąż możemy tutaj poczuć ducha jej odległej, wspaniałej przeszłości. Bogate wielokulturowe dziedzictwo, zabytki historyczne, oszałamiający krajobraz naturalny, krystalicznie czyste morza i doskonała pogoda przez cały rok to powody, dla których Korfu jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Morzu Śródziemnym. Ta wyspa oczaruje każdego, kto ją odwiedzi.
Korfu (po grecku Kerkyra), w przeciwieństwie do reszty Grecji, nigdy nie znalazło się pod panowaniem osmańskim. Ze względu na kolejne okresy dominacji Wenecjan, Francuzów i Brytyjczyków na przestrzeni wieków wyspa stała się przede wszystkim częścią świata zachodniego, a nie lewantyńskiego. Ich kultura wywierała w mieście silne wpływy: tu powstał pierwszy Uniwersytet Grecki (Akademia Jońska), pierwsza Orkiestra Filharmoniczna i Szkoła Sztuk Pięknych.
Na pięknie zachowanym Starym Mieście Korfu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, renesansowy, barokowy i klasyczny „repertuar” został z powodzeniem przeniesiony do lokalnych tradycji artystycznych. Pałace, twierdze, surowe budynki użyteczności publicznej w unikalny sposób łączą się z linami do suszenia prania w wąskich uliczkach i małych ustronnych placach. Spacerując po kompleksie wąskich brukowanych uliczek ze schodami i sklepionymi przejściami, tzw. „kantounia”, poczujesz się jak w Genui lub Neapolu.
Odkryj najpiękniejsze miejsca w mieście Korfu
Spianada to największy plac na Bałkanach, centrum miasta, ozdobione niezwykłymi dziełami architektury francuskiej z XIX wieku. Tutaj możesz oglądać mecze krykieta lub uczestniczyć w koncertach muzycznych organizowanych przez cały rok. Z kolei Liston to znak firmowy miasta, w którym arystokraci korzystali z wieczornych spacerów. Charakterystyczne arkady tworzą najbardziej romantyczne tło na powitalną filiżankę kawy w jednej z przytulnych kawiarni w mieście.
O bogatej historii wymownie świadczą najważniejsze atrakcje miasta Korfu: imponująca XV-wieczna Stara Twierdza i Nowa Twierdza; Pałac św. Michała i Jerzego w północnej części Spianady, wybudowany podczas okupacji brytyjskiej, a także znaczna liczba kościołów. Najbardziej okazałym z nich jest katedra miejska, kościół św. Spirydona, patrona wyspy, którego relikwie są tu przechowywane. Niezwykle wysoka dzwonnica świątyni z pewnością przywodzi na myśl kościół San Giorgio dei Greci w Wenecji. Co roku odbywają się cztery procesje, podczas których ciało św. Spirydona jest niesione ulicami miasta (w Niedzielę Palmową i Wielkanocną, 11 kwietnia i pierwszą niedzielę listopada). Wszystkie zespoły filharmoniczne miasta towarzyszą procesjom, tworząc niezwykłe, budzące podziw widowisko.
Zwiedź fascynujące muzea miejskie:
- Muzeum Sztuki Azjatyckiej: jedyne w swoim rodzaju, zostało założone w 1927 roku po przekazaniu 10,5 tys. przedmiotów przez Gregoriosa Manosa. Do 1974 roku było to muzeum sztuki chińskiej i japońskiej, ale potem zostało wzbogacone o inne prywatne kolekcje. Mieści się w Pałacu św. Michała i Jerzego.
- Muzeum Archeologiczne: Tutaj możesz podziwiać ważne znaleziska ze świątyni Artemidy oraz znaleziska wykopaliskowe ze starożytnego miasta Korfu.
- Muzeum Bizantyjskie: mieści się w kościele Najświętszej Marii Panny Antivouniotissa i mieści interesującą kolekcję ikon i przedmiotów kościelnych od XV do XIX wieku.
- Muzeum Banknotów prezentuje kolekcję greckich monet od 1822 roku do dnia dzisiejszego.
- Muzeum Dionisiosa Solomosa: Narodowy Poeta Grecji opuścił Zakintos i przeniósł się na Korfu, ważne centrum intelektualne Wysp Jońskich w tamtych latach. Solomos żył w stanie narzuconej sobie izolacji, a Korfu zaoferowało mu idealne środowisko do pracy nad poezją. Dziś w jego domu mieści się muzeum poświęcone jego pamięci.
Cztery miejsca położone wokół miasta Korfu było ulubionymi miejscami arystokracji:
- Pałac Mon Repos został zbudowany przez brytyjskiego komisarza Adamsa jako prezent dla jego żony z Corfiot. Jest to mały, ale piękny pałac z elementami kolonialnymi, który dziś pełni funkcję muzeum. W tym luksusowym mieszkaniu w 1921 roku urodził się książę Filip, książę Edynburga i mąż królowej Elżbiety II. Park wokół pałacu jest idealnym miejscem na długie romantyczne spacery.
- Kanoni (czyli kanon) z okrągłego tarasu ma niesamowity widok na wyspę Pontikonissi (co oznacza Wyspę Myszy), jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Korfu. Według legendy ta skalista wysepka była statkiem Phaeacian, który został zamieniony w kamień.
- Paleopolis (w posiadłości Mono Repos) stoi tam, gdzie znajdowała się agora starożytnego miasta Korfu. Podziwiaj pozostałości kilku wzniesionych tam budynków użyteczności publicznej, sanktuariów, warsztatów i rezydencji.
- Achilleion to bajkowy pałac zbudowany wśród cyprysów i mirtów przez cesarzową Elżbietę Austriacką, która pragnęła uciec z austriackiego dworu. Elżbieta naprawdę zakochała się w wyspie i poświęciła ten pałac Achillesowi, podtrzymując wiarę, że reprezentuje on duszę i sprawiedliwość Grecji.
Magiczne miejsce przez cały rok
Wyspa, na której Odyseusz spotkał księżniczkę Nauzykaę w jednej z najsłynniejszych scen Odysei Homera, jest magicznym miejscem przez cały rok: kolorowe imprezy muzyczne, uczty kulinarne, festiwale religijne, obchody karnawałowe – znane z głębokich weneckich wpływów – i najradośniejsza Wielkanoc w Grecji, tworzą wykwintną mozaikę przeżyć. Edward Lear obrazowo opisuje magię Korfu:
„Wszystko jak splendor gajów oliwnych i ogrodów pomarańczowych, błękit nieba, fiołek góry, wznoszący się z morza o pawich skrzydłach i zakończony liniami srebrnego śniegu, trudno sobie wyobrazić […]”.
Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr
POWIĄZANE WPISY
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy87 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty