Gmina Mielno najpopularniejsza wśród turystów
Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego mieleński samorząd w wakacje 2021 kolejny raz okazał się popularny wśród turystów.
W kategorii podobnych jednostek samorządu terytorialnego gmina Mielno była najchętniej odwiedzanym miejsce nad polskim morzem, a w kategorii OPEN miejsca ustąpiła większym miastom portowym: Kołobrzegowi oraz Gdańskowi.
Turyści wrócili nad morze
To był dobry sezon dla polskiego wybrzeża – takie mogą być wnioski płynące z opracowania GUS-u. W lipcu i sierpniu 2021 r. nad Bałtyk przyjechało prawie 14 proc. więcej gości niż w pandemicznym roku 2020. Czy wszystko wróciło do stanu sprzed pandemii? – To nie jest takie oczywiste, ponieważ widzimy, iż niektóre gminy relatywnie silniej odczuły spadek ruchu turystycznego w zeszłym roku i powrót do poziomu np. z 2019 r. wcale nie musi nastąpić tak szybko, o ile w ogóle nastąpi. Nie wiemy w jaki sposób pandemia wpłynie na turystykę w dłuższym okresie. Z naszej perspektywy cieszymy się, że gmina Mielno była wśród tych miejsc, które stosunkowo najlepiej przeszły kryzys 2020. Co teraz najważniejsze, ostatnie wakacje okazały się dla nas kolejnym sukcesem i trend wydaje się potwierdzać zjawisko tzw. powrotu na właściwe tory – mówi Radosław Sobko, pełnomocnik Burmistrza Mielna ds. turystyki.
(Post)pandemiczna turystyka
Różne analizy przedstawiają konkretne przykłady zmian, jakie nastąpiły w preferencjach i zachowaniu turystów. Statystyki wskazują spadek liczby wyjazdów zagranicznych i rozwój turystyki krajowej. Podobne obserwacje potwierdzają badania prowadzone przez mieleński magistrat. – Przeobrażenie turystyki, którą do tej pory znaliśmy, szczególnie widoczne było w czasie wakacji 2020. Liczba turystów zagranicznych w Gminie Mielno spadła prawie do zera, natomiast pojawiło się u nas zdecydowanie więcej turystów regionalnych. To turystyka regionalna oraz krajowa pozwoliła przetrwać nadmorskim gminom te ciężkie czasy. W 2021 r. zauważyliśmy lekki wzrost liczby gości z zagranicy, natomiast ciężko wyrokować, czy kiedykolwiek wrócimy do poziomu sprzed pandemii, ponieważ nie wiemy, jak trwały wpływ na zachowania turystów wywrze sytuacja, z jaką przyszło się nam zmagać – komentuje Radosław Sobko.
Przepis na sukces gminy Mielno
Wydawałoby się, że łatwo odpowiedzieć na pytanie o to, co takiego ma w sobie gmina Mielno, że cieszy się tak ogromną popularnością. Dominik Gronet, Zastępca Burmistrza Mielna, podkreśla, iż na ten temat powstało wiele artykułów prasowych, naukowych, czy prac dyplomowych, ale zagadnienie jest na tyle złożone, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. – Gmina jest bardzo zróżnicowana poprzez swoje miejscowości o niepowtarzalnym charakterze. Dzięki temu tak naprawdę każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Mamy bardzo rozbudowaną bazę noclegową, wśród której znajdują się urokliwe oazy spokoju, ale też nowoczesne i ekskluzywne hotele. Mamy piękne i czyste lasy, ok. 25 kilometrów piaszczystych oraz szerokich plaż, nowoczesne ścieżki rowerowe, ale też niezwykle pomysłowych przedsiębiorców, którzy swoimi inicjatywami trafiają w gusta turystów.
Lepiej być nie może?
Czytając nagłówki artykułów, można pomyśleć, że gmina Mielno nie musi już nic robić, bo turyści i tak tutaj przyjadą. Radosław Sobko podkreśla, że to tylko pozory. – Konkurencja na wybrzeżu jest bardzo silna, ale to wbrew pozorom pozytywne zjawisko, ponieważ korzystnie wpływa na poszczególne miejscowości, czy całe gminy. Dążąc do zwiększania jakości usług i spełniania potrzeb turystów lepiej wykorzystujemy potencjał nadmorskiej turystyki, dzięki czemu możemy konkurować nie tylko ze sobą w Polsce, ale także z zagranicznymi kurortami. W gminie Mielno wprowadziliśmy system zarządzania turystyką, w którym badamy lokalny rynek turystyczny i wyciągamy z tego konkretne wnioski. Staramy się dostosować do gości w taki sposób, aby w miarę naszych możliwości wyjeżdżali od nas najbardziej zadowoleni. Korzystamy przy tym także z opinii ekspertów środowiska biznesu i nauki, którzy doradzają Burmistrzowi Mielna w ramach powołanej w tym celu Rady Turystyki – dodaje Radosław Sobko.
POWIĄZANE WPISY
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Travelist.pl: grudzień rekordowym miesiącem rezerwacji
Koniec roku sprzyjał planowaniu, w tym także podróży. Jak pokazują dane portalu…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty