Gniezno stawia na HerStory. Pierwsza żeńska figura na Trakcie Królewskim

Pierwsza żeńska figura została odsłonięta w wigilijny poranek na Trakcie Królewskim w Gnieźnie. Wśród królów i królików opowiadających historię „Pierwszej Stolicy Polski” można znaleźć od teraz króliczycę.

Trakt Królewski jest obecnie, po katedrze, drugą największą atrakcją turystyczną Gniezna. Na popularnym miejskim szlaku możemy odkryć postacie pierwszych władców i królów Polski oraz historię miasta przedstawioną w formie zabawnych rzeźb 15 królików, do których dołączyła właśnie szesnasta postać – króliczyca symbolizująca rozwijającą się alternatywną kulturę aktywnego Gniezna. Rzeźba została usytuowana przy terenie spacerowo-rekreacyjnym wokół Jeziora Jelonek (gnieźnieńskiej Wenecji).

Pomysł wpisuje się w coraz popularniejszy w turystyce trend HerStory i przede wszystkim daje wyraźny sygnał, że Trakt Królewski to żywa tkanka Pierwszej Stolicy Polski, której oferta turystyczna stale się rozwija. Miasto oczekuje właśnie na kolejne rozdanie unijnych środków, mając nadzieję, że niedawno napisany projekt dalszej, znaczącej rozbudowy Traktu uzyska dofinansowanie.

Poszerzanie oferty turystycznej o kolejne atrakcje jest naturalnym działaniem w obliczu przyszłorocznego wielkiego jubileuszu 1000. lecia koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie. To ważne w skali całego kraju wydarzenie historyczne. Przed tysiącem lat powstało Królestwo Polskie i staliśmy się liczącym się państwem na mapie ówczesnego świata. Samorząd „Pierwszej Stolicy Polski” stworzył markę „Gniezno 2025″, pod którą promuje jubileuszowe działania. Przyszły rok będzie pełen wydarzeń, dla których z pewnością warto odwiedzić to miasto i gnieźnieński Trakt Królewski.