Góry bez ograniczeń. Trentino rozwija ofertę dla osób z niepełnosprawnościami

Trentino, Włochy, fot. materiały prasowe
Trentino, Włochy, fot. materiały prasowe

Trentino stale rozwija turystykę dostępną dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki przystosowanej infrastrukturze, nowoczesnym rozwiązaniom i atrakcjom – także zimowym – każdy może korzystać z uroków gór. Projekty takie, jak „Trentino per tutti” oraz działania w Alpe Cimbra, Val di Fiemme i Val di Sole czynią region miejscem dla turystów o różnych potrzebach.

Zbyt często osoby z niepełnosprawnościami mają ograniczone możliwości korzystania z wakacji, szczególnie zimowych. Góry są postrzegane jako niedostępne, a tylko 9 proc. osób z poważnymi ograniczeniami uprawia sport – mimo że 65 proc. z nich preferuje aktywny wypoczynek. Sport pomaga im nie tylko poprawić kondycję, ale także zwiększyć pewność siebie, nauczyć się kontrolować swoje ciało i podnieść samoocenę. W przypadku dzieci aktywność sportowa sprzyja lepszej integracji społecznej, zmniejsza lęki i poprawia nastrój.

W Folgarii szkoła narciarska „Scie di Passione” oferuje lekcje narciarstwa, snowboardu i wędrówki na rakietach śnieżnych dla osób z niepełnosprawnościami. Profesjonalni instruktorzy i specjalistyczny sprzęt sprawiają, że uczestnicy mogą w pełni cieszyć się zimowymi aktywnościami. Latem szkoła organizuje wycieczki rowerowe, wspinaczki i inne zajęcia, zapewniając dostępność przez cały rok.

Stowarzyszenie SportAbili od ponad 20 lat umożliwia osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwo w aktywnościach sportowych, zarówno zimowych, jak i letnich. Organizacja wspiera ich samodzielność i integrację społeczną, pomagając realizować potencjał, który często pozostaje niewykorzystany z powodu barier.

Val di Sole już teraz obsługiwana jest przez pociąg „bez barier” – Dolomiti Express – który łączy wiele miejsc w dolinie. Na stacji Daolasa można wsiąść do kolejki linowej, która w ciągu 12 minut zabiera na Alpe Daolasa na wysokości 2040 metrów, skąd można dotrzeć do ośrodka narciarskiego Campiglio Dolomiti di Brenta Val di Sole Val Rendena.

Dodatkowo wszystkie siedem szkół narciarskich działających w trzech obszarach doliny (Folgarida Marilleva, Pontedilegno-Tonale i Pejo3000) ma instruktorów przeszkolonych do nauczania lub towarzyszenia narciarzom z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić dodatkową usługę, Val di Sole zdecydowało się na zakup monoski z dwoma siedzeniami, umożliwiającej łatwy dostęp do wyciągów krzesełkowych, a także do niektórych kolejek linowych – oraz dwóch pilotażowych dual ski, które pozwalają na jazdę pod okiem instruktorów narciarskich lub samodzielnie, nawet przez osoby, z niepełnosprawnością  kończyn dolnych i górnych.