Grupa eSky przejmuje markę Thomas Cook i będzie pod nią działała w Wielkiej Brytanii. Zmieni profil firmy na sprzedaż pakietów dynamicznych
Polska grupa eSky podpisała z chińską spółką Fosun umowę sprzedaży marki Thomas Cook, najstarszego biura podróży w Europie. Położy nacisk na sprzedaż pakietów dynamicznych głównie na rynku brytyjskim i zamierza działać w tym kraju pod tą marką. Docelowo marka eSky zostanie wycofana z Wielkiej Brytanii.
Grupa eSky przejęła markę Thomas Cook i zamierza przekształcić ją w specjalistę od pakietów dynamicznych na rynku brytyjskim. Zamierza z czasem wycofać z tego rynku markę eSky. Głównym powodem, dla którego eSky zdecydował się na zakup, jest duża rozpoznawalność marki Thomas Cook na rynku brytyjskim, ale i globalnie. Integracja systemów obu firm potrwa około pół roku.
Zaważyła rozpoznawalność marki Thomas Cook
Biuro podróży Thomas Cook powstało w Anglii w 1841 roku, firma zbankrutowała w 2019 roku, po czym marka została przejęta przez chińską spółkę Fosun. Nie zaprzestała działalności i obecnie została odkupiona przez polską grupę eSky. Jak twierdzi założyciel eSky Łukasz Habaj, zakup tej marki wzmocni pozycję grupy na brytyjskim rynku sprzedaży pakietów dynamicznych, gdzie Thomas Cook nadal jest najbardziej rozpoznawalną marką turystyczną. Planem eSky jest zmiana profilu działalności firmy i położenie nacisku na sprzedaż pakietów dynamicznych. Jest to produkt, w którym grupa eSky upatruje przyszłości rozwoju rynku turystyki zorganizowanej i w który od jakiegoś czasu mocno inwestuje.
Wraz z grupą Thomas Cook eSky przejmuje zespół około 100 pracowników w Europie, w czym 80 w Wielkiej Brytanii oraz bazę klientów. Grupa stawia na rozpoznawalność marki na rynku brytyjskim – według badań jest to obecnie druga najbardziej rozpoznawalna marka turystyczna w tym kraju, zaraz po Jet2Holidays. Jak twierdzi Łukasz Habaj, zespół Thomasa Cooka, w którego skład wchodzą doświadczeni pracownicy, po części zatrudnieni jeszcze przed upadkiem biura, pozwoli dostosować produkt dynamiczny oferowany przez eSky do realiów rynku brytyjskiego.
Brak planów dla polskiego rynku
Zapytany o plany dotyczące obecności marki Thomas Cook w Polsce Łukasz Habaj komentuje:
„Obecnie nie byłby to dobry ruch, dlatego że po pandemii zainwestowaliśmy dużo w promocję marki eSky, więc w krótkim terminie nie planujemy takiego ruchu. Nie wiem jeszcze w jaki sposób zagospodarujemy tę markę i na razie nie mamy planów dotyczących zmian naszej marki w Polsce i regionie CEE.”
Grupa eSky stawia na brytyjski rynek pakietów dynamicznych
Jak twierdzi Łukasz Habaj, brytyjski rynek sprzedaży pakietów dynamicznych jest silny i mocno się rozwija, więc działalność pod marką Thomasa Cooka daje szansę na zwiększenie udziału grupy w sprzedaży w tym kraju.
Przejęcie Thomasa Cooka ma na celu również zaoszczędzenie na systemach IT dzięki efektowi synergii. Łukasz Habaj liczy na to, że zwiększy wskaźnik konwersji na stronach internetowych Thomasa Cooka i poprawi konkurencyjność oferty tej firmy. Najważniejszym elementem, który zdecydował o zakupie jest jednak rozpoznawalność marki, która utrzymuje się nie tylko w UK, ale też globalnie.
„W 2019 roku po upadku Thomasa Cooka rozpoczęły się prace nad wznowieniem działalności biura w Wielkiej Brytanii. W 2021 roku uruchomiono aplikację mobilną w Wielkiej Brytanii, w 2022 roku ruszyła działalność w Holandii i Belgii. W 2022 roku firma uzyskała 2 proc. udziału w rynku brytyjskim, obecnie zatrudnia 100 osób w Europie. Sprzedaje więcej online i ma nieco młodszą bardziej nowoczesną klientelę. 72 proc. to produkt sun and beach, 20 proc. to wycieczki, a 8 proc. to wycieczki do dalszych krajów. Jedna trzecia klientów to rodziny, reszta to pary, 75 proc. oferty to obiekty cztero- i pięciogwiazdkowe” – tak opisuje obecną kondycję Thomasa Cooka prezes Alan French.
Grupa eSky w pierwszej połowie 2024 roku odnotowała 1,5 mld zł przychodu, wygenerowanych przez 920 tys. rezerwacji. Obecna jest na rynku od 20 lat, zatrudnia 700 pracowników, oferuje sprzedaż biletów 550 linii lotniczych i 1,7 mln obiektów noclegowych. Działa na 50 rynkach. Planem na przyszły rok jest osiągnięcie 1 mln zł przychodów ze sprzedaży samych pakietów dynamicznych, które mają mieć 25-30 proc. udziału w sprzedaży całej grupy.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych naprzemiennie rosną i maleją
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
2 grudnia 2024
Zmiany w sieci sprzedaży Itaki. Kacper Haluch dyrektorem, Michał Henicz jego zastępcą
Od 1 listopada 2024 roku Kacper Haluch objął stanowisko dyrektora sieci sprzedaży Itaki,…
0 Komentarzy1 Minuta
29 listopada 2024
Członkowie zarządu LOT odwołani. Michał Fijoł pozostaje na stanowisku prezesa?
PLL LOT oficjalnie poinformował o zmianach w zarządzie i radzie nadzorczej spółki.…
1 Komentarz2 Minuty