Hampton by Hilton w Gdańsku w miejscu kina
Grupa Capital Park oddała do użytku hotel, mieszczący się w samym sercu gdańskiej starówki przy ulicy Długiej.
Jego operatorem została firma VHM Hotel Management, której franczyzy na brand „Hampton by Hilton” udzieliła grupa Hilton Worldwide. Miejsce,
ma wyjątkową historię – dawniej w budynku tym mieściło się kultowe trójmiejskie kino Neptun. Wiele z zachowanych po nim elementów znalazło się w przestrzeni hotelu.
Hotel zlokalizowany jest przy Lektykarskiej 4, pomiędzy ulicami Długą, Kaletniczą i Piwną. Dysponuje 174 pokojami, lobby biznesowym wraz z dwoma salami konferencyjnymi o pow. ok. 40 metrów kwadratowych każda oraz całodobową, w pełni wyposażoną siłownią. Powierzchnia czterokondygnacyjnego budynku to ponad 7,5 tys. metrów kwadratowych, z czego 7 tys. metrów kwadratowych zajmuje część hotelowa, a ok. 600 metrów kwadratowych to część handlowo-usługowa, w której znajdują się m.in. trójmiejskie delikatesy Kos, Manufaktura Nalewki oraz naleśnikarnia Pan Kejk. W nawiązaniu do historii miejsca w hotelu będzie działało wkrótce kameralne kino studyjne. Obiekt jest położony w odległości ok. 1,5 km od dworca kolejowego Gdańsk Główny oraz ok. 15 km od portu lotniczego im. Lecha Wałęsy. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest sąsiedztwo najpopularniejszych zabytków, takich jak: Bazylika Mariacka (50 m), pomnik Neptuna (150 m) czy Żuraw.
Historia miejsca, w którym zlokalizowany jest hotel, nierozerwalnie związana jest
z kinematografią. Już od 1939 r. działało tu kino Tobis-Palast. Po zakończeniu wojny, od 1953, działalność kina została wznowiona – tym razem otrzymało ono nazwę Leningrad, a od 1993 r. funkcjonowało pod szyldem Neptun. Równolegle działały tu także kino Kameralne oraz Helikon. Grupie Capital Park od początku realizacji hotelu zależało na tym, by jak najwięcej elementów – zarówno funkcjonalnych, jak i wyposażenia wnętrz, przypominało o bogatej tradycji tego miejsca.
Marcin Juszczyk, członek zarządu oraz dyrektor inwestycyjny Capital Park, powiedział: „Niezwykła tradycja tego miejsca i jego kinowa przeszłość także były dla nas ważną i cenną inspiracją. To nie pierwsza realizacja naszej Grupy, w której mamy do czynienia z budynkami o charakterze historycznym czy zabytkowym. Historia tych miejsc stanowi dla nas wartość, staramy się nadać im nowe oblicze, jednocześnie szanując przeszłość i integrując ją z nowoczesną tkanką i funkcjami na miarę oczekiwań przyszłych użytkowników. Zdajemy sobie sprawę, że kina studyjne, które działały tu przez wiele lat stanowiły ważne miejsce dla mieszkańców Trójmiasta, stąd dołożyliśmy wszelkich starań, aby zachować ich dziedzictwo. Nieruchomość nabyliśmy w 2005 roku. Na początku przewidzieliśmy dla obiektu funkcję biurową, jednak po licznych analizach zdecydowaliśmy, że to właśnie hotel wzmocni potencjał miejsca i będzie mieć uzasadnienie rynkowe dla nas i naszych partnerów. Ta lokalizacja jest popularna w dużej mierze wśród osób przyjeżdżających do Trójmiasta, a obecność znanej, międzynarodowej marki hotelarskiej znacząco wzmocni bazę turystyczną Starego Miasta.”
Prace przy budowie hotelu rozpoczęły się w styczniu 2016 roku, a pierwsi goście przekroczyli jego progi w połowie czerwca. Inwestorem projektu i właścicielem kompleksu ośmiu kamienic, w których zlokalizowany jest obecny hotel, jest Grupa Capital Park. Głównym wykonawcą prac była firma Erbud SA. Za koncepcję architektoniczną projektu odpowiadała pracownia AGK Architekci AW. Zarówno wnętrza, jak i funkcje hotelu nawiązują do kinowej tradycji miejsca. Przed rozpoczęciem prac dawne wnętrze kina zostało dokładnie udokumentowane na fotografiach, aby zachować jak najwięcej jego elementów. W obecnym hotelu ściany ozdobione są przez historyczne zdjęcia z czasów funkcjonowania kin studyjnych. Inwestorowi udało się również ocalić mozaikę autorstwa Anny Fiszer, która pierwotnie znajdowała się na elewacji hotelu od strony ul. Lektykarskiej. Po rozmowach ze społecznikami oraz konserwatorem zabytków Grupa Capital Park zachowała ją i przekazała Komitetowi Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz, który poszukuje dla niej nowego miejsca do ekspozycji w przestrzeni miejskiej.
W holu głównym swoje miejsce znalazła również charakterystyczna, metalowa, odrestaurowana brama, która prowadziła wcześniej do kina. Udało się również poddać renowacji fragment pamiątkowego sgraffito z herbem Gdańska, które zdobiło ścianę kinowego holu, a obecnie jest wyeksponowane w hotelowym lobby. Jego pozostałe części zostały odwzorowane techniką nadruku na szkle i umieszczone obok, by dopełnić całości pamiątkowego elementu. Przy wejściu od ul. Piwnej ustawiono dodatkowo szereg krzeseł, odzyskanych z dawnego kina Kameralnego. Z kolei od strony ul. Długiej na elewacji budynku zawisł odrestaurowany, metalowy szyld dawnego kina, który przypomina o historii tego miejsca. Zostało tam również wkomponowane logo hotelu. Wszystkie prace budowlane
i renowacyjne prowadzone były pod nadzorem pomorskiego konserwatora zabytków.
Hotel będzie kontynuować kinematograficzną tradycję tego miejsca. W jego podziemiach powstała kameralna sala na kilkadziesiąt miejsc, w której już w trakcie tego lata zaczną odbywać się pokazy, seanse i wydarzenia nie tylko dla gości hotelowych, ale także dla mieszkańców miasta czy turystów.
To kolejna realizacja Capital Park dotycząca historycznych budynków i przestrzeni.
W latach 2014-2016 Grupa modernizowała gdańską Galerię Zaspa (dawniej ETC Gdańsk), której budynek ma historię sięgającą lat 20. XX w. i służył pierwotnie jako hangar lotniczy. Obecnie Capital Park pracuje nad swoją flagową inwestycją – rewitalizacją dawnej fabryki Norblin, Bracia Buch i T. Werner, zlokalizowanej na warszawskiej Woli. W przyszłym projekcie ArtN znajdzie się 64 tys. mkw. nowej powierzchni, która zostanie przeznaczona na cele biurowe, handlowe, kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne. Sercem tego miejsca będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, które opowiadać będzie historię tego miejsca, a w jego przestrzeni znajdą się m.in. słynne norblinowskie platery, a także ok. 50 odrestaurowanych maszyn. Projekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2020 r.
POWIĄZANE WPISY
18 grudnia 2024
Monika Wacowska-Maciąg na czele dwóch hoteli Leonardo Boutique w Krakowie
Monika Wacowska-Maciąg od grudnia 2024 roku objęła stanowisko hotel managera w Leonardo…
0 Komentarzy2 Minuty
17 grudnia 2024
Hilton w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Nowe hotele w sieci Spark by Hilton w Polsce
Hilton otwiera dwa nowe hotele w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Obiekty te, oferujące…
0 Komentarzy2 Minuty
17 grudnia 2024
Wyjątkowa oferta świąteczna z Wyndham Wroclaw Old Town
Święta Bożego Narodzenia to czas magii, radości i niezapomnianych chwil. Wrocław – z…
0 Komentarzy3 Minuty
17 grudnia 2024
IGHP: mniej gości w hotelach w listopadzie
Wyniki hoteli w listopadzie były słabsze niż w październiku, głównie za sprawą…
0 Komentarzy7 Minuty
16 grudnia 2024
Nocowanie.pl: Polacy wybierają święta poza domem
Polacy coraz chętniej spędzają święta Bożego Narodzenia i sylwestra poza domem,…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Accor otworzył pierwszy Swissôtel na Słowacji
Swissôtel zadebiutował na Słowacji, otwierając Swissôtel Damian Jasna w regionie Liptów.…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
PHH podsumowuje trzy kwartały 2024: wyższe przychody i lepsze wskaźniki operacyjne
Polski Holding Hotelowy podsumował wyniki za trzy kwartały 2024 roku, notując przychody…
0 Komentarzy2 Minuty
11 grudnia 2024
Zmodernizowany Novotel Warszawa Centrum świętuje 50-lecie
Novotel Warszawa Centrum zakończył kompleksową modernizację obejmującą 364 pokoje,…
0 Komentarzy1 Minuty
6 grudnia 2024
Pierwszy hotel marki Tribe zostanie otwarty w 2025 roku w Krakowie
Marka Tribe, należąca do sieci Accor w 2025 roku zadebiutuje w Polsce otwierając hotel…
0 Komentarzy2 Minuty