Hotel z widokiem na zamek w Chęcinach

Hotel i restauracja Da Vinci zapraszają
Główne budynki dawnego kompleksy dworskiego/fot. AG

Żaden hotel w świętokrzyskim nie może pochwalić się tak wspaniałym widokiem – na odległy o niecałe dwa kilometry, górujący nad okolicą Zamek Królewski w Chęcinach.

Dobra lokalizacja to jednak nie jedyny plus hotelu “Da Vinci”. Dodać do tego trzeba niebanalne smaki tutejszej restauracji oraz obsługę – fachową, przyjazną gościom małym i dużym, cierpliwą.

Centrum Da Vinci bez Vinci

Już sama nazwa hotelu i restauracji intryguje i przyciąga turystów odwiedzających okolicę. Na tyłach hotelu znajduje się nowoczesny budynek Centrum Nauki Da Vinci. Obecnie wewnątrz można obejrzeć wystawę o człowieku i rekonstrukcje urządzeń wykonanych według pomysłów mistrza.

Hotel i Centrum Nauki Da Vinci/fot. AG

Raj dla smakoszy

Wielu jednak z nich korzysta wtedy z gościnności restauracji Da Vinci. Na pewno nie żałują – dominują w niej dania polskie, ale można w menu znaleźć też znane dania kuchni włoskiej. Mocną strona restauracji są wina. Właściciele dobierają je starannie, w karcie widnieją wina włoskie z regionu Friulii Wenecja, wina niemieckie.
Mityczne wręcz są miejscowe desery – prawdziwe bomby kaloryczne, ale jakże smaczne. Najwięksi sceptycy słodkości nie mogą się oprzeć.

Ku czci Jana III Sobieskiego

A po posiłku warto się przejść po miejscowym barokowym ogrodzie, zadbanym ozdobionym rzeźbami. Tuż za dawną bramą ogrodową – Bramą Jana III Sobieskiego (ufundowana na część powracającego ze zwycięskich wojen króla), widać długą 300-letnią aleję lipową, na której początku stoją okaleczone lipy królewskie. Bidziński walczył pod Sobieskim pod Chocimiem I Wiedniem.

Dwór Starosty od strony barokowego ogrodu/fot. AG

Cały kompleks hotelowo-restauracyjny, to odtworzony w latach 2010-2013 zespół pałacowo-parkowy z XVII wieku.
Na początku XVIII wieku na miejscu istniejącego tu folwarku został zbudowany dwór. Tutaj właśnie swą siedzibę przeniósł ze wspomnianego zamku chęcińskiego Stanisław Branicki, starosta chęciński.
Rezydencję starosty rozbudował kolejny starosta Stefan Bidziński – powstał pałacyk i ogrody. Obecnie możemy podziwiać budynek główny, oficynę, zachowały się też resztki fosy.Zrekonstruowano zarówno barokową rezydencję, jak I spichlerz, w którym znajduje się hotel. Do dyspozycji gości jest 50 miejsc w pokojach 1, 2 I 3-osobowych. Z okien tego właśnie obiektu rozpościera się wspomniany widok na zamek w Chęcinach.

Baza wypadowa

Sam dwór starostów i jego wystawa to kolejna atrakcja czekająca na turystów w najbliższym sąsiedztwie hotelu i restauracji.
Hotel jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki. Celem numer 1 jest oczywiście Zamek Królewski. Na zwiedzanie jego trzeba przeznaczyć co najmniej półtorej godziny, Potem warto zejść do Chęcin, by zwiedzić “Niemczówkę” – renesansową kamienicę mieszcząca wystawy, w tym ekspozycję poświęconą filmowi “Pan Wołodyjowski”, który kręcony był m.in. na zamku w Chęcinach (który “grał” Kamieniec Podolski).
Z “Da Vinci” niedaleko jest również do Jaskini Raj, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Zwolennicy turystyki aktywnej, oprócz wycieczek rowerowych po okolicy, mogą spróbować swych sił podczas spływu kajakowego po Nidzie.
Jakbyśmy nie spędzili dnia, jednego możemy być pewni – po kilku godzinach aktywności, uczty duchowej podczas zwiedzania okolicznych atrakcji, czekać nas będzie prawdziwa uczta w miejscowej restauracji. Leonardo da Vinci był mistrzem sztuk wszelkich, na pewno doceniłby więc sztukę miejscowych kucharzy.

www.davinci.travel.pl

Restauracja od strony Centrum Nauki/fot. AG
Widok na kompleks dworski/fot. AG
Aleja lipowa/fot. AG
Widok na restaurację i staw/fot. AG
Dwór Starosty i restauracja/fot. AG
Na pierwszym planie – budynek hotelowy/fot. AG
Widok na zamek w Chęcinach znad stawu pałacowego/fot. AG
Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center