Hotelarze: bez pomocy sektorowej ze strony rządu trudno będzie nam przetrwać

Uczestnicy pierwszego panelu podczas V forum Hotelarzy IGHP

Jesteśmy zdeterminowani, że jest konieczne utrzymanie branży turystycznej w dobrej kondycji, powiedział podczas V Forum Hotelarzy IHGP, Andrzej Gut-Mostowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Forum organizowane przez Izbę Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego odbywa się w hotelu Holiday Inn w Józefowie. Pierwszy panel zatytułowany był: „Perspektywy sektora hotelarskiego, wsparcie państwa, wykorzystanie projektów unijnych oraz odbudowa popytu”.

Moderujący dyskusję

Krzysztof Szadurski prezes zarządu hotel Syrena, przedstawił i omówił podstawowe postulaty IGHP dotyczące wsparcia hotelarstwa:

  1. Wyłącznie obiektów hotelarskich z tzw. podatku minimalnego
  2. Stawka 0% na usługi hotelarskie
  3. Odliczenia podatkowe z PIT wydatków konsumentów na turystykę pobytową w Polsce
  4. Uregulowanie najmu krótkotrwałego (rejestracja obiektów standardy bezpieczeństwa)
  5. Obowiązkowa licencja lub kategoryzacja dla przedsiębiorców.
  6. Zwiększenie ochrony nazwy hotel i kategorii obiektów hotelarskich (gwiazdek)
  7. Włączenie kryteriów HSU (Hotels Stara Union) do kategoryzacji poprzez zmianę rozporządzenia ws obiektów hotelarskich
  8. Delegalizacja tzw. wąskich klauzul OTA
  9. Powołanie „Obserwatorium IGHP Praktyk OTA”
  10. Opracowanie wspólnie z OTA Kodeksu Postępowania branży hotelarskiej
  11. Uzależnienie wysokości opłat za prawa autorskie od obłożenia obiektów hotelarskich
  12. Redefinicja obiektów hotelarskich wg klasyfikacji GUS
  13. Program wsparcia sektorowego ze środków unijnych.

Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreślił: „Wydawało się w marcu, kwietniu że sytuacja będzie bardziej dramatyczna. Obecnie wiemy, że część sektora jakoś sobie radzi. Ten sezon pokazał dość duże zmiany w strukturze turystyki. Turystyka, która umożliwia kontakt z naturą mogła liczyć na przychody, ale już część pracująca dla MICE, konferencji, turystyki miejskiej przeżywa dramatyczne chwile nadal.”

Minister Gut-Mostowy zwrócił uwagę, że bon turystyczny nieco pomógł tej pierwszej grupie. Polski turysta zatęsknił za normalnym wypoczynkiem na łonie natury i widać to było po tłoku w obiektach na przykład górskich. COVID pokazał że turystyka okazała się nieodłącznym elementem życia ludzkiego i utrzymywani Polaków w kondycji psychicznej i fizycznej.

Chcę zadeklarować,  że będę w stałym kontakcie ze środowiskiem hotelarzy i będę się starał mu pomóc. Jesteśmy zdeterminowani, że jest konieczne utrzymanie branży turystycznej w dobrej kondycji. Kończymy prace nad projektem pomocy dla uzdrowisk, wszystkie uzdrowiska polskie dostaną dużą pomoc finansową. Polska turystyka opiera się na turystyce krajowej, więc ratunkiem jest znalezienie tak ciekawej oferty, żeby Polacy chcieli odwiedzać miejsca w Polsce, wypoczywać w Polsce a co za tym idzie nocować w obiektach hotelowych w kraju.” – dodał minister.

Grzegorz Podgórski dyrektor w Ministerstwie Finansów, powiedział, że ministerstwo jest świadome z trudności branży hotelarskiej i wciąż trwają prace legislacyjne mające pomóc tej branży.

Na pytanie czy hotele będą wyłączone z podatku minimalnego – odpowiedział: nie wykluczamy, że nad tym się pochylimy, ale na razie nie są prowadzone w tym kierunku prace legislacyjne. Dużą pomocą jest zaniechanie czasowe poboru podatku minimalnego – podkreślił Podgórski

Zapytany czy zerowy VAT na usługi hotelarskie jest możliwy? Grzegorz Podgórski powiedział: „Bardzo byśmy chcieli, w ten sposób pomóc branży, ale jesteśmy związani prawem europejskim, które nie przewiduje wprowadzenia zerowego VAT-u.”

Dyrektor Podgórski poinformował także, że trwają prace nad dyrektywą umożliwiającą śledzenie dochodów właścicieli wynajmu krótkotrwałego.

W imieniu środowiska hotelarzy głos w debacie zabrał Marcin Górzyński, prezes zarządu Grupa Aquila

Powiedział m.in.: Czy dotychczasowa pomoc ze strony państwa wystarczy? Wszyscy wiemy, jak ciężkie były ostatnie miesiące dla nas. Kwiecień i maj praktycznie musieliśmy spisać na straty, prawie wszystkie hotele były zamknięte.”

Górzyński podkreślił, że rzeczywiście, część hoteli bardzo udanie wróciła do normalności. Wynika to jednak  jego zdaniem z tego, że wielu Polaków nie wyjechało za granicę tylko w Polskę. Tymczasem sytuacja hoteli miejskich jest tragiczna, odnotowują one obłożenie od 5 do 10 proc.

Bon turystyczny pomógł części z nas, ale obecnie dochody z Bonu Turystycznego to 10 czasami 20 proc. dzisiejszych wpływów – dodał

Górzyński powiedział także: „Jesienią i zimą być może wielu z nas stanie przed dylematem: zamknąć hotel czy prowadzić działalność z minimalnymi przychodami. Być może części z nas niedługo nie będzie na rynku. Według wyników naszych ankiet 10-15 proc. naszych członków jest bardzo zagrożona upadkiem a kolejne 10-15 czuje się zagrożona upadkiem.

Bez pomocy sektorowej ze strony rządu i spełnienia naszych postulatów, bardzo trudno będzie przeżyć. Na razie hotelarze w Polsce radzą sobie w miarę dobrze, ale to może się zmienić z dnia na dzień. Apelujemy do rządu żeby wspomógł nas przetrwaniu najbliższej zimy.”

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center