Hotelarze w Polsce rosną w siłę i dążą do konsolidacji

IGHP

Wzmożone działania na rzecz skonsolidowania branży, pozyskanie ponad 100 nowych członków w ciągu roku i atrakcyjna oferta szkoleniowa dla hotelarzy oraz lepsza komunikacja i działania PR – Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podsumowała ostatni rok działalności.

Ponad 180 hotelarzy uczestniczyło w III Forum IGHP, które odbyło się 21 listopada 2018 roku w hotelu Narvil w Serocku. Sesję paneli merytorycznych otworzył prezes IGHP Ireneusz Węgłowski. Wśród prelegentów znaleźli się też: Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wicedyrektor Departamentu Turystyki w MSiT Dominik Borek, eksperci od RODO i praw autorskich, członkowie zarządu IGHP i przedstawiciele firm, które były partnerami wydarzenia.

Podczas swojego wystąpienia otwierającego prezes IGHP przypomniał, jaką rolę w branży pełni IGHP i podsumował miniony rok w działalności organizacji.

100 nowych członków w ciągu roku

„Na co dzień być może nie widać naszych działań, ale jest ich sporo: przeszkoliliśmy ponad 2000 osób m.in. z zagadnień prawnych: RODO, ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ponadto zorganizowaliśmy walne zgromadzenie HOTREC w Krakowie, wzmocniliśmy PR izby, organizowaliśmy mnóstwo spotkań regionalnych” – mówił prezes IGHP Ireneusz Węgłowski.

Dodał, że tym, czego potrzeba izbie jest trochę więcej informacji od członków o tym, co jest potrzebne dla branży, co jest istotą obaw i wyzwań dla branży hotelarskiej. Odniósł się też do tematu pozyskiwania nowych członków, na którym to polu IGHP odnosi ostatnio duże sukcesy.

„Nasz sekretarz generalny Marcin Mączyński spisał się na medal, pozyskał prawie 100 członków w ciągu jednego roku. To jest naprawdę duże osiągnięcie, wymagające tytanicznej pracy i jeżdżenia po całym kraju” – powiedział Ireneusz Węgłowski.

Hotelarze bardziej zjednoczeni

Obecnie IGHP ma 372 członków (z 38 018 pokojami), liczba dostawców wzrosła do 25, w izbie szerzonych jest też 6 szkół hotelarskich. Organizacja reprezentuje tym samym 80 proc. rynku skategoryzowanych hoteli w Polsce.

„Odnosimy też sukcesy we współpracy z innymi organizacjami. Połączenie z PIH jest w trakcie realizacji, ponieważ izba ta jest w okresie formalnej likwidacji. PPH (Hormony Polish Hotels) został naszym członkiem i zacieśnia współpracę z nami. Ponadto związek pracodawców HoReCa wstąpił do HOTREC – więc obecnie wśród członków są dwie polskie organizacje, co oznacza że składka podzielona została na pół. To nie bez znaczenia dla naszego budżetu” – dodał prezes IGHP.

Zwiększyć budżet na działalność

Zapowiedział też, że zarząd IGHP rozważa podniesienie składek członkowskich. „Rozumiemy, że jest to bolesne, ale uważamy ten krok za konieczny. Składka była utrzymywana na tym samym poziomie od 15 lat w wysokości 10 zł za pokój. Gdybyśmy to utrzymali, musielibyśmy ograniczać naszą działalność, a nikt przecież tego nie chce. Rozwój izby wymaga większych nakładów finansowych, stąd propozycja, by jednak podnieść wysokość tej opłaty” – wyjaśnił Ireneusz Węgłowski.

Przypomniał też o innych merytorycznych działaniach izby, takich tak utworzenie Konsorcjum na rzecz odrzucenia przez sąd zakwestionowania stawek opłat dla OZZ. 4 grudnia odbędzie się rozprawa sądu pierwszej instancji w tej sprawie i jest szansa, że wyrok będzie z korzyścią dla hotelarzy.