HRS: polskie rodziny wydały na podróże 19 mld złotych

AG

Z minuty na minutę liczba Polaków wyjeżdżających na urlop rośnie. Ci, którzy zdecydowali się zostać w kraju, najczęściej udają się nad morze, w góry i – co zaskakujące – do stolicy. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek, które zgromadził HRS o polskich turystach.

Wszystkie polskie rodziny na wyjazdy krajowe wydały ponad 10 mld, a zagraniczne – około 9 mld złotych. Nie dziwi więc, że właśnie brak środków finansowych jest głównym powodem, dla którego niektórzy rezygnują z wakacji.

Najpopularniejszym miejscem, w którym Polacy szukają informacji o planowanych celach wyprawy, sposobie podróży oraz noclegu, są strony WWW o tematyce turystycznej. Tylko w ciągu minuty na takie serwisy zagląda około 250 osób.

Najwięcej turystów można spotkać oczywiście na lotnisku. Z lotniska Chopina co godzinę odlatuje do Londynu około 110 osób, natomiast do Frankfurtu i Paryża – średnio po 68 osób. Dodatkowo w trakcie minuty na wspominanym lotnisku obsługiwanych jest ok. 25 osób.

Turyści najczęściej wybierają około tygodniowe wakacje, coraz popularniejsze stają się jednak wyjazdy weekendowe, a obecnie nawet jednodniowe. Podczas minuty około 67 Polaków decyduje się na wyjazd właśnie na 24-godzinną wyprawę.

Turysta, który wykupuje pobyt w hotelu, może spokojnie oddać się odpoczynkowi. Co ciekawe, w przybliżeniu w swoim pokoju hotelowym w ciągu minuty zużywa około 0,53 l wody.

Relaksująca kąpiel w hotelu wiąże się również z koniecznością korzystania z ręczników. Statystyczny polski turysta w trakcie jednorazowego pobytu w hotelu zużywa około 1,6 kg ręczników.

Na turystów zatrzymujących się w hotelu czeka oczywiście hotelowe śniadanie, które najczęściej podawane jest w formie bufetu. Na jakie produkty decyduje się statystyczny Polak? Na jego talerzu lądują przede wszystkim jajka i kiełbaski. Natomiast jedynie 35,5 proc. osób sięga po jogurt.

Ponad połowa Polaków na urlopie wybiera odpoczynek pasywny, najczęściej polegający na wylegiwaniu się na plaży. Na drugim miejscu jest zwiedzanie, a typową aktywnością fizyczną cieszy się niecałe 20 proc. wyjeżdżających.

Wyjazdy zagraniczne Polaków nie są jedynie urlopami turystyczno-wypoczynkowymi. W minionych latach ponad 30 proc. wypraw miało na celu odwiedzenie rodziny lub znajomych, a niecałe 10 proc. stanowiły podróże służbowe.

http://www.hrs.com/pl/projekty/60-minut-w-polskiej-turystyce/