Hydropolis – miejsce dla ciekawych świata
Nowoczesne, interaktywne i przepełnione wiedzą. Takie jest Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Miejsce w sam raz dla ciekawych świata i poszukiwaczy przygód. Po zgłębianie tajemnic wody zapraszamy do Wrocławia!
A Wrocław to miasto przygody. Rozpoczęły się właśnie poszukiwania ołtaszyńskiego skarbu, do którego wielu śmiałków próbuje dotrzeć śladami historii stolicy Dolnego Śląska. Na pewno nie można przeoczyć na tej trasie początków miejskich wodociągów i dawnego zbiornika wody czystej, w którym obecnie mieści się Hydropolis. Jeśli chcesz poznać to miejsce–zanurz się w głębi tej atrakcji, która należy do wrocławskich wodociągów.
Skąd się wzięła woda? Jak dużo jest jej we wszechświecie? Co to są pływy wodne?
Niby wiadomo, co i jak z tą wodą, ale najlepszym sposobem na zrozumienie pewnych zjawisk jest zobaczenie ich na własne oczy. W Hydropolis, już w Strefie Wejścia czeka na zwiedzających wir wodny o wysokości 3,5 m. Dalej jest tylko ciekawiej. W towarzystwie Krystyny Czubównej, a właściwie jej charakterystycznego głosu, „przenosimy się” w najodleglejsze zakątki kosmosu, by zobaczyć i zrozumieć, jak powstała woda, jak dużo jest jej we wszechświecie i jak przebiegają pływy wodne na naszej planecie. Następnie poznajemy stworzenia głębinowe oraz hydroflorę i hydrofaunę oraz przebieg ewolucji życia w wodzie, które powstało ponad 3,3 mld lat temu. Brzmi zachęcająco?
Człowiek i woda
Tej ważnej zależności poświęcona jest osobna strefa w Hydropolis. W końcu człowiek składa się w większości z wody, więc warto wiedzieć, za co jest odpowiedzialna w naszym organizmie i jak jest dla niego istotna. Dodatkowo dowiemy się, jaką rolę pełni w kulturach i religiach… Zaś w kolejnej Strefie Historii Inżynierii Wodnej – czym jest śruba Archimedesa czy turbina Herona Samodzielne sprawdzanie, jak działają wodne wynalazki z czasów starożytnych to nie tylko ciekawa lekcja, ale też świetna zabawa.
Miasto i woda
W tej strefie wracamy do współczesności, aby dowiedzieć się, ile litrów wody na jednego mieszkańca zużywa się w różnych miastach na świecie. Ten etap zwiedzania Hydropolis rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące produkcji i dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Można tu również zobaczyć wizualizację powodzi tysiąclecia, która dotknęła nie tylko Wrocław, ale i część Polski w lipcu 1997 roku. Zwiedzanie kończy lekcja o stanach skupienia wody i obiegu wody w przyrodzie, z której można nauczyć się prognozowania pogody, dzięki rozpoznawaniu rodzajów chmur.
Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem
Konfucjusz wiedział, co mówi, a Hydropolis wie, co robi. Nauka przez doświadczenie to najlepsza forma edukacji. A jeśli jeszcze jest realizowana w pięknych wnętrzach i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, to aż chce się wziąć udział w tej przygodzie, do czego serdecznie zachęcamy.
Informacje o historii obiektu, aktualnych wystawach stałych i czasowych oraz wydarzeniach dostępne są na stronie www.hydropolis.pl. Warto zajrzeć także na bloga, który skrywa wiele ciekawostek dla dużych i małych poszukiwaczy przygód i wiedzy.
Materiał przygotowany we współpracy z Hydropolis
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty