IGHP: będzie więcej zwolnień w hotelach. Redukcje planuje 69 proc. obiektów
Ponad 80 proc. hoteli planuje uzyskać dofinansowania dla pracowników, ale 43 proc. właścicieli obiektów w kwietniu zamierza redukować zatrudnienie. Opłaca się to bardziej, niż korzystanie z „postojowego” – wynika z ankiety, którą IGHP przeprowadziła na początku kwietnia wśród hotelarzy. Większość hoteli biorących udział w badaniu skorzysta z możliwości odroczenia lub umorzenia danin państwowych.
W badaniu IGHP uczestniczyło 279 firm hotelarskich. Kilka z nich to firmy wielohotelowe, jednak zdecydowana większość to mikro, mali i średni przedsiębiorcy: łącznie prawie 88 proc. pytanych. 78,5 proc. hoteli jest zamkniętych, a 2,8 proc. zostało zamienionych na izolatoria lub hotele dla medyków, które jednak najczęściej wykazują bardzo niskie obłożenie, musząc jednocześnie utrzymywać w gotowości cały obiekt.
Ankieta IGHP: w kwietniu kolejna fala zwolnień
Na pytania dotyczące pracowników zatrudnionych na umowę o pracę 38 proc. pytanych odpowiedziało, że zwalniało ich w marcu, a 43 proc., że planuje przeprowadzić zwolnienia w kwietniu. 51 proc. respondentów wysyłało pracowników w marcu na postojowe, a aż 86 proc. pytanych wysyłało ich na zaległe i bieżące urlopy. W kwietniu i maju część właśnie tych wracających z urlopów pracowników jest objętych planem zwolnień, zgodnie z informacją opisaną w pierwszym zdaniu.
81 proc. pytanych planuje uzyskać dofinansowanie dla pracowników. Celem nadrzędnym przedsiębiorców jest maksymalne w miarę możliwości utrzymanie trzonu kadry pracowników niezbędnych do ponownego uruchomienia hoteli.
Analogiczne statystyki dla zatrudnionych na umowie zlecenia są bardziej spłaszczone. Zleceniobiorcy są pracownikami koniecznymi do uzupełnienia podstawowej kadry pracowników, a więc nie są niezbędni w obecnej sytuacji oczekiwania na ponowne uruchomienie hoteli. Stąd odnotowany wyższy wskaźnik zwolnień w marcu i jednocześnie znacznie mniejszy odsetek kierowanych na urlopy (tej grupie zatrudnionych urlopy zwykle nie przysługują) oraz wniosków o dofinansowanie. I tak 54 proc. pytanych zwalniało zleceniobiorców w marcu, a 28 proc. planuje zwalniać w kwietniu. 27 proc. respondentów wysyłało zleceniobiorców w marcu na postojowe, a tylko 15 proc. wysłało ich na zaległe i bieżące urlopy. 35 proc. pytanych planuje wystąpić o dofinansowanie dla wsparcia zleceniobiorców.
Więcej zwalniających niż korzystających z postojowego
Większa liczba hoteli wprowadza program zmniejszenia etatów (69 proc. pytanych) niż postojowego (47 proc. pytanych), ponieważ wiąże się to z większą kwotą dofinansowania, biorąc pod uwagę obecną przeciętną dla sektora hotelarskiego siatkę płac. Szczególnie dotyczy to podstawowych stanowisk pracowników etatowych, których jest najwięcej w strukturze organizacyjnej hotelu. Stosunkowo nieduży odsetek (42 proc. pytanych) deklaruje wystąpienie o dofinansowanie starosty. Wytłumaczyć to należy faktem, iż aktualnie w wielu regionach Polski jest ono jeszcze niedostępne, bez gwarancji uzyskania, a jednocześnie wyklucza dofinansowanie postojowego lub zmniejszonego wymiaru czasu pracy.
W ankiecie zadano także pytania nt. ubiegania się o odroczenia i umorzenia składek ZUS i podatków. Wysokie wskaźniki ubiegania się o odroczenia / umorzenia danin państwowych, z najwyższymi dla umorzenia (odpowiednio ZUS umorzenie 72 proc., ZUS odroczenie 63 proc., PIT odroczenie 72 proc., VAT odroczenie 70 proc. i CIT odroczenie 59 proc.) – generalnie wskazują na ogromną potrzebę utrzymania bieżącej płynności, nawet za cenę ich kumulacji (poza umorzeniem) w przyszłości lub konieczności spłaty w ratach.
Hotelarze IGHP: niewielka pomoc od samorządów
Odpowiedzi na pytania dotyczące pomocy samorządu wskazują na realnie nikły jej poziom. Niski odsetek ubiegania się i otrzymania pomocy samorządowej w zakresie dzierżawy gruntu (odpowiednio 21 proc. i 3 proc.) wynika generalnie z małego odsetka takich przypadków i na razie małego poziomu faktycznej pomocy samorządu. Wpływają na to również ograniczenia w przepisach (więcej deklaracji pomocy, mniej faktycznej pomocy). Specustawa jest w tym zakresie tylko deklaratywna. Badanie skuteczności pomocy samorządu w zakresie podatku od nieruchomości wykazało podobną wartość. Mimo, że złożono znacznie więcej wniosków, nadal bardzo mała była skuteczność (odpowiednio 67 proc. i 9 proc.). W przypadku pomocy dotyczącej opłat z tytułu wywozu śmieci również sytuacja przedstawia się podobnie, chociaż odnotowano mniej złożonych wniosków i większą skuteczność (odpowiednio 48 proc. i 20 proc.).
Odpowiedzi na pytania dotyczące ułatwień ze strony banków wskazują na ich większą wolę restrukturyzacji istniejącego finansowania (lecz nadal na niskim poziomie) niż udzielania nowego finansowania pomocowego, płynnościowego, które jest na bardzo niskim poziomie. Na tym tle lepiej wypadają instytucje leasingowe, ale nadal poziom pomocy jest bardzo niski. Spośród 47 proc. przedsiębiorstw hotelowych, które ubiegały się o restrukturyzację (odroczenie rat) obecnego już finansowania, tylko 29 proc. otrzymało zgodę banków. 20 proc. badanych hoteli ubiegało się natomiast o nowe finansowanie i tylko 5 proc. otrzymało zgodę banków (w większości banków PKD hotelowe jest obecnie „niekredytowalne”), a spośród 37 proc. hoteli występujących o restrukturyzację (odroczenie rat) obecnego leasingu do instytucji leasingowych, tylko 24 proc. otrzymało zgodę.
Najważniejsze, by zachować płynność
Odpowiedzi na pytania o vouchery i zaliczki pokazują ponownie obraz ogromnej potrzeby zachowania przez hotele bieżącej płynności kosztem ich sfinansowania (nawet z marżą w przypadku voucherów) w późniejszym okresie. Wskaźnik ten zapewne będzie się zwiększał wraz z upływem czasu, bo prawo dotyczące voucherów i zaliczek weszło w życie dopiero 1 kwietnia. 73 proc. hoteli wystawiło vouchery, a 70 proc. odroczyło zwrot na 180 dni. Jednocześnie aż 86 proc. hoteli dotknęła konieczność anulacji rezerwacji i zwrotu zaliczki, w tym 65 proc. przez OTA.
Hotelarze z nadzieją patrzą na najbliższe tygodnie: 49 proc. hoteli oczekuje, że ruch turystyczny zacznie się już w czerwcu lub lipcu br. z wykorzystaniem voucherów i aż 67 proc. oczekuje w tym samym okresie wznowienia turystyki bez voucherów.
Czytaj także: 1000 plus tylko dla turystyki krajowej. Szczegóły poznamy w maju
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
18 grudnia 2024
Monika Wacowska-Maciąg na czele dwóch hoteli Leonardo Boutique w Krakowie
Monika Wacowska-Maciąg od grudnia 2024 roku objęła stanowisko hotel managera w Leonardo…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Zimowe wydarzenia w Trentino: od Pucharu Świata po Tour de Ski
Trentino, region położony w północnych Włoszech w sercu Dolomitów, przygotowuje się na…
0 Komentarzy3 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
17 grudnia 2024
Hilton w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Nowe hotele w sieci Spark by Hilton w Polsce
Hilton otwiera dwa nowe hotele w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Obiekty te, oferujące…
0 Komentarzy2 Minuty
17 grudnia 2024
Wyjątkowa oferta świąteczna z Wyndham Wroclaw Old Town
Święta Bożego Narodzenia to czas magii, radości i niezapomnianych chwil. Wrocław – z…
0 Komentarzy3 Minuty
17 grudnia 2024
IGHP: mniej gości w hotelach w listopadzie
Wyniki hoteli w listopadzie były słabsze niż w październiku, głównie za sprawą…
0 Komentarzy7 Minuty
16 grudnia 2024
Nocowanie.pl: Polacy wybierają święta poza domem
Polacy coraz chętniej spędzają święta Bożego Narodzenia i sylwestra poza domem,…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Accor otworzył pierwszy Swissôtel na Słowacji
Swissôtel zadebiutował na Słowacji, otwierając Swissôtel Damian Jasna w regionie Liptów.…
0 Komentarzy1 Minuty