Innowacje, zrównoważony rozwój, AI – za nami Lubelskie Forum Turystyki

Fot. materiał partnera

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyło się IV Lubelskie Forum Turystyki. Kluczowe tematy tegorocznej edycji obejmowały rozwój turystyki, marketing oraz pomysły na innowacyjne projekty, wspierające region.

Oficjalnego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski, który podkreślił znaczenie turystyki jako kluczowego sektora gospodarki, mającego realny wpływ na rozwój regionu, poprawę lokalnej gospodarki, ale także budowanie marki Lubelszczyzny jako miejsca oferującego szeroki wachlarz usług i możliwości dla turystów z całego świata.

Wykorzystać położenie regionu

Pierwszy dzień Forum był uświetniony obchodami 550-lecia powstania województwa lubelskiego. Z tej okazji uczestnicy wysłuchali prelekcji dr hab. Dariusza Wróbla, który przybliżył genezę i znaczenie powołania województwa w 1474 roku.

Ważnym punktem Forum był panel dyskusyjny moderowany przez Dorotę Lachowską z Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Marcina Kanię z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. W debacie wzięli udział: Marcin Szewczak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Andrzej Kudlicki z Biura Turystycznego QUAND oraz Daniel Sagan z KamperManiak. Dyskusja skupiła się na wyzwaniach i potencjale turystyki w kontekście przygranicznego położenia regionu oraz wpływu konfliktu na Ukrainie na turystykę..

Lepiej komunikować zrównoważone działania

Podczas IV LFT podjęty został również temat zrównoważonej turystyki. Marta Mills – międzynarodowy konsultant ds. zrównoważonej turystyki –podzieliła się obserwacjami na temat aktualnych trendów w turystyce zrównoważonej. Według badań przeprowadzonych przez Booking.com, aż 83% turystów deklaruje chęć podróżowania w sposób bardziej zrównoważony, a 80% byłoby skłonnych zapłacić więcej za takie oferty. Prelegentka podkreśliła, że kraj i regiony, takie jak Lubelszczyzna, muszą lepiej komunikować swoje osiągnięcia i inicjatywy w zakresie zrównoważonej turystyki, aby przyciągnąć bardziej świadomych turystów.
Kolejne wystąpienie (Magdaleny Demkowicz) poświęcone było tworzeniu innowacyjnych produktów turystycznych na terenie Bieszczad. Kluczem do sukcesu w turystyce jest współpraca z samorządem i lokalnymi partnerami oraz tworzenie innowacyjnych produktów. Prelegentka zachęcała uczestników do czerpania inspiracji z tradycji lokalnych i promowania unikalnych cech regionu, co może przyczynić się do jego rozwoju turystycznego.

AI – szansa, a nie trudność

Na koniec, o tym jak zarabiać na kamperach bez kempingu opowiedzieli Daniel i Aldona Sagan, na co dzień prowadzący bloga KamperManiak. Następnie Szymon Lisowski z Socjomanii przedstawił przykłady wykorzystania AI do automatyzacji procesów, poprawy doświadczeń klientów oraz prognozowania trendów. Jego zdaniem, zamiast bać się AI, powinniśmy nauczyć się ją wykorzystywać w codziennej pracy, by usprawnić procesy i poprawić konkurencyjność na rynku.

Dane dotyczące analizy ruchu turystycznego w regionie lubelskim przedstawił Marcin Augustyniak z firmy Selectivv. Podsumowując, badania pokazują, że województwo lubelskie zyskuje na popularności, szczególnie wśród turystów jednodniowych oraz zagranicznych. Chociaż liczba turystów z noclegiem spadła, wzrost liczby krótszych wizyt oraz zainteresowanie regionem przez rodziny i młodzież są pozytywnymi sygnałami dla przyszłości turystyki w regionie.

Jubileuszowa Gala

Wyjątkowym punktem pierwszego dnia Forum była jubileuszowa Gala z okazji 20-lecia Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gala była doskonałą okazją do świętowania osiągnięć branży turystycznej oraz ogłoszenia wyników Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego w 2024 roku.

Fot. materiał partnera

Część praktyczna

W drugim dniu Forum uczestnicy wzięli udział w warsztatach, które obejmowały trzy różne tematy. Dwa dotyczyły dziedziny marketingu: wykorzystania sztucznej inteligencji oraz narzędzi AI, które mogą być przydatne w branży turystycznej. Poznali również podstawy reklamy w Google Ads. Osobna część poświęcona była standardom ochrony małoletnich w obiektach noclegowych, związanych z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określaną jako „Lex Kamilek”.

Fot. materiał partnera

Organizatorem Forum jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Organizacja Turystyczna. Redakcja portalu Waszaturystyka.pl objęła Forum patronatem medialnym.