Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej oficjalnie otwarte
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej rozpoczęło swoją działalność, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Centrum, zawierające multimedialne i interaktywne wystawy, poświęcone m.in. blisko 80-letniej historii Studia Filmów Rysunkowych, ma inspirować młodych odwiedzających do rozwijania artystycznych talentów i odkrywania świata polskiej animacji.
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej rozpoczyna nowy rozdział w trwającej od prawie ośmiu dekad historii swojej działalności.
„Ten projekt to podsumowanie naszego narodowego dziedzictwa kulturowego. Reksio, Smok Wawelski czy Bolek i Lolek to bajki, na których się wychowaliśmy. To one rozbudzają marzenia i naszą wyobraźnię. Mam nadzieję, że otwierane dziś miejsce będzie źródłem wielu fascynujących doznań dla ludzi z całej Polski, a także Europy, zaś dla odwiedzających je najmłodszych stanie się inspiracją do tworzenia własnych ścieżek artystycznej kariery. Jedną z głównych atrakcji OKA będzie całoroczna multimedialna i interaktywna wystawa poświęcona m.in. blisko 80-letniej historii Studia Filmów Rysunkowych, a także procesowi tworzenia animacji” – powiedziała podczas oficjalnej inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział Marta Cienkowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, Karolina Lorenc, dyrektorka OKA, bielscy samorządowcy oraz przedstawiciele kultury, a także pracownicy Studia Filmów Rysunkowych i osoby zaangażowane w powstanie OKA. Centrum ma szansę stać się wyjątkową atrakcją nie tylko dla bielszczan, ale także turystów z całego świata.
„Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej, bardzo zakorzenioną w regionie. To filmy z Bielska-Białej stanowiły – praktycznie do pojawienia się „Wiedźmina” – najlepszy polski produkt eksportowy, jeżeli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do 100 krajów świata” – powiedział na początku uroczystego otwarcia OKA dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel.
Centrum Bajki i Animacji OKO dla każdego
Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie edukacji i rozrywki dla całej rodziny. Niewątpliwie największą atrakcją nowego punktu na mapie Podbeskidzia jest interaktywna, multimedialna wystawa. Wędrując po trzech kondygnacjach budynku można poznać nie tylko historię bielskiej animacji, jej twórców oraz dawne techniki wytwarzania filmów, ale także samemu stać się reżyserem. Wiele stanowisk zaprasza, zwłaszcza najmłodszych gości, do rozwiązywania zagadek, malowania i innych, ciekawych form edukacyjnej zabawy.
Będąc w OKU nie można pominąć kina Kreska, które będzie kontynuować działalność kina Studio, istniejącego w tym miejscu przed budową Centrum.
„Przywrócimy formułę kina studyjnego z własnym repertuarem, edukacją filmową, przeglądami oraz dyskusyjnym klubem filmowym. Informacje o pierwszym seansie już niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej” – poinformowała Karolina Lorenc, zastępca dyrektora Studia Filmów Rysunkowych ds. organizacyjnych i kulturalnych.
„OKO to miejsce, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością i przyszłością – podkreślił po uroczystym przecięciu wstęgi prezydent Jarosław Klimaszewski. – Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla całego miasta. Jestem przekonany, że Centrum stanie się wizytówką Bielska – Białej, w którego DNA od kilkudziesięciu lat wpisują się bajki i animacje znane na całym świecie – dodał.
Budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku, wykorzystując fundusze EOG, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Bielsko-Biała.
„Wizyta w OKU i obecne wszędzie bajki, takie jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek” dostarczyły mi wiele emocji, które pamiętam z czasów dzieciństwa – powiedziała Marta Cienkowska, podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Ta inwestycja powinna napawać nas wszystkich dumą. Dumą z dziedzictwa kulturowego Polski – dodała.
W Centrum OKO przez cały weekend na pierwszych zwiedzających czekały wyjątkowe atrakcje: premiera osadzonej w realiach OKA i Studia Filmów Rysunkowych książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach, kino plenerowe, gry terenowe, warsztaty filmowe, a także seans pilotażowego odcinka bajki „Bystre Oczko”, pierwszej od ośmiu lat serialowej produkcji bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.
„Bystre Oczko” to podróż po najbliższym dziecku otoczeniu dwojga bohaterów Biedronki Onki i Ślimaka Maka. Ten ważny społecznie i unikalny na skalę światową serial wyreżyserowany przez Katarzynę Agopsowicz, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat oraz dla małych widzów z deficytem wzroku. Składać się będzie z 52 odcinków, z których każdy będzie trwał około sześć minut i kończył się ćwiczeniem wzroku oraz pomysłem na zabawę ruchową. Sama animacja została utrzymana w stonowanych kolorach z małą liczbą elementów. Dzięki spokojnej narracji, seria odpowiada także dzieciom z neuroróżnorodnością, np. zmagającym się z ADHD, czyli nadpobudliwością neuroruchową.
Od poniedziałku (27 maja) OKO rozpoczyna normalną działalność i zaprasza całe rodziny – dzieci, rodziców, jak i dziadków. Każdy – mały czy duży – znajdzie tu coś dla siebie.
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty