Interaktywny ekran parowy w Hydropolis pozwoli dotknąć chmur

fot. archiwum CEE Hydropolis

Wakacje to czas kiedy warto zaplanować wycieczkę do Hydropolis – miejsca, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o wodzie w każdej postaci. Tym razem nowa atrakcja, czyli ekran parowy prezentuje substancje w stanie gazowym.

Woda to jedna z najcenniejszych substancji na Ziemi. Dotyczy wielu dziedzin naszego życia, a w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis zapoznamy się z nimi w dziewięciu strefach tematycznych. Połączenie nowoczesnej formy wystawienniczej z walorami edukacyjnymi pozwala na poznanie wszystkich procesów, w których udział bierze woda.

Ekran parowy istniał już kilka lat wcześniej, ale nie posiadał multimedialnych i interaktywnych treści. Jednak dołączenie gier edukacyjnych wywarło wrażenie nie tylko na najmłodszych gościach, ale również na tych nieco starszych.

Ekran parowy – nowa atrakcja Hydropolis

Ekran parowy to kolejna atrakcja po drukarce wodnej czy planecie wody, która przedstawia ciecz w interaktywny sposób z różnych perspektyw. Półprzezroczysta ściana pary wodnej powstała z rozbitych cząsteczek H2O. Na opadającej grawitacyjnie „kurtynie” prezentowane są aplikacje interaktywne, których elementy można przesuwać w dowolne miejsce ruchem dłoni.

Do dyspozycji będą trzy gry oraz różnego rodzaju ciekawostki na temat wody i zanieczyszczeń w środowisku. Goście Centrum mają możliwość przejść przez obraz, dotknąć go, a nawet wejść w interakcję dzięki zastosowanym autorskim aplikacjom multimedialnym. Każda z aplikacji porusza inną kwestię np. pierwsza z nich pokazuje, jak wielką wartość dla ludzi stanowi deszczówka. Druga jest odpowiedzialna za pokazanie dobrych praktyk, które każdy z nas może stosować, a dzięki temu przy tym pozwala na oszczędzanie wody. Natomiast trzecia to przede wszystkim ukłon w stronę zwierząt morskich oraz problemów zanieczyszczenia mórz i oceanów.

Jedną z historii prezentowanych na ekranie parowym w Hydropolis jest życie troci wędrownej – ryby, która rozmnaża się w rzekach, a młodociane osobniki wędrują aż do wód przybrzeżnych Atlantyku, Morza Północnego i Bałtyku. Historycznie troć występowała w wielu polskich rzekach, ale pogarszające się warunki środowiska, wzrost poziomu zanieczyszczeń, budowanie zapór na rzekach doprowadziły do zniszczenia wielu cennych tarlisk i w konsekwencji do znacznego zmniejszenia liczebności troci.

Premiera w Dubaju

Ekran parowy miał swoją premierę w Dubaju podczas największej Wystawy Światowej EXPO, gdzie m.in. Hydropolis promowało Dolny Śląsk i Wrocław. Ponad 36 tysięcy osób z całego świata miało niepowtarzalną okazję, aby wypróbować nową atrakcję. Teraz goście Centrum Edukacji Ekologicznej również będą mogli cieszyć się tą interaktywną instalacją.

W Centrum jego oficjalne otwarcie odbyło się w czwartek 16 czerwca. Nowa atrakcja została integralną częścią ścieżki zwiedzania stałej wystawy CEE Hydropolis. Umiejscowienie go na granicy Strefy Relaksu oraz Strefy Człowiek i Woda jest symbolicznym podkreśleniem nierozerwalnego związku człowieka, natury i wody.

Na zwiedzanie całego obiektu trzeba przeznaczyć od dwóch do trzech godzin. Ilość osób odwiedzających jest ograniczona, dlatego warto odpowiednio wcześniej zakupić bilety przez stronę internetową.