Proponowane przez MEN zmiany to za mało, by skutecznie zwalczać „szarą strefę” w turystyce młodzieżowej i zapewnić bezpieczeństwo uczestników wycieczek szkolnych. Zespół ds. wypoczynku i turystyki szkolnej dla dzieci i młodzieży wydał opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
Zmienią się zasady organizowania imprez i wycieczek szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w tej sprawie. Jest on obecnie konsultowany z branżą turystyczną. Ogólna ocena proponowanych zmian jest pozytywna, zespół proponuje jednak szereg poprawek. Mają one na celu umożliwienie skuteczniejszej walki z tzw. szarą strefą oraz zwiększenie bezpieczeństwa uczestników wycieczek szkolnych.
Jeśli propozycja MEN wejdzie w życie w obecnym kształcie, zmian będą polegały głównie na tym, że każda wycieczka szkolna prowadzona na terenach górskich bądź na terenie parku narodowego, będzie musiała odbywać się pod opieką przewodnika górskiego bądź terenowego. Z drugiej strony, MEN proponuje kilka ułatwień w organizacji wycieczek mniejszych grup. Jedną z nich ma być umożliwienie łączenia w jednej osobie funkcji kierownika wycieczki i opiekuna grupy. Połączenie tej funkcji będzie możliwe za zgodą dyrektor placówki. Zgodnie z propozycją MEN, uczestnicy wycieczek krajowych nie będą musieli ubezpieczać się od następstw nieszczęśliwych wypadków, natomiast na organizatorach imprez zagranicznych spoczywał będzie obowiązek ubezpieczenia uczestników od NNW i KL.
Zdaniem Zespołu ds. wypoczynku i turystyki szkolnej dla dzieci i młodzieży, proponowane przez MEN zmiany są niewystarczające. Izby turystyczne podkreślają, że nowelizacja rozporządzenia to świetna okazja, by uporać się z istotnymi problemami, z którymi od lat boryka się turystyka młodzieżowa. Problemy te wynikają z niespójności przepisów prawa polskiego, a w szczególności z rozbieżnościami pomiędzy rozporządzeniem MEN w obecnym kształcie, a Ustawą o usługach turystycznych.
Izby proponują przede wszystkim, aby uregulować status zewnętrznych podmiotów, którym placówki edukacyjne zlecają organizację imprez i wycieczek dla uczniów. Izby domagają się też, by w rozporządzeniu znalazł się zapis, że organizatorem wycieczki jest dyrektor danej placówki edukacyjnej, bądź organizator turystyki działający zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych. Izby chcą, aby w rozporządzeniu określono wyraźnie, że placówki edukacyjne organizują wycieczki szkolne na zasadach non profit. Dyrektor placówki powinien być zobowiązany do realizowania imprezy na podstawie umowy oraz do realizowania jej w cenie wynikającej faktycznie z poniesionych kosztów. Uczestnicy powinni być informowani o cenie wyjazdu jeszcze przed zgłoszeniem uczestnictwa, a wszystkie koszty i wydatki powinny być rozliczane w sprawozdaniu. Dokumentacja finansowa wyjazdów powinna być przechowywana przez okres trzech lat, a nadwyżki z wpłat – zwracane uczestnikom imprezy.
Izby podkreślają przede wszystkim konieczność doprecyzowania, że jedynymi podmiotami organizującymi wycieczki szkolne na zasadach komercyjnych, mogą być biura posiadające ważny wpis do Rejestru organizatorów i pośredników turystycznych. Obecnie funkcjonujące przepisy nie określają „bowiem w sposób jednoznaczny przesłanek, jakie winien spełnić podmiot organizujący wycieczki lub imprezy dla uczniów. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w której formy krajoznawstwa i turystyki dla dzieci i młodzieży opisane w §4 Rozporządzenia są organizowane przez podmioty nie tylko niespełniające ustawowych przesłanek organizowania imprez turystycznych (określonych w ustawie o usługach turystycznych), ale przede wszystkim przez podmioty nieposiadające elementarnej wiedzy oraz doświadczenia niezbędnego do prowadzenia takiej działalności.” – czytamy w opinii Zespołu.
Izby podkreślają, że ich intencją nie jest uniemożliwienie organizowania wycieczek szkolnych przez organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia działające na zasadzie non-profit. „Przykładowo Związek Harcerstwa Polskiego i Caritas Polska posiadają wymagany ustawą o usługach turystycznych wpis do Rejestru. Należy jednak mieć na uwadze, że jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk dla organizacji imprez i wycieczek dla uczniów jest istnienie tzw. „szarej strefy”, czyli zjawiska polegającego na organizacji imprez przez podmioty nieposiadające wpisu do Rejestru. W naszej rzeczywistości gospodarczej funkcjonują bowiem także takie podmioty, które nadużywają przepisów i regulacji prawnych, wykorzystując ich niejednoznaczność oraz niespójność.” – uzasadnia Zespół.
Zdaniem izb, nowe rozporządzenie powinno być przede wszystkim spójne z ustawą o usługach turystycznych. Ta bowiem „w sposób kompleksowy reguluje organizację imprez turystycznych oraz prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na organizacji takich imprez na zasadach komercyjnych. Zdaniem Izb, przepisy wszystkich aktów prawnych dotyczących organizowania imprez i wycieczek winny być jednolite i spójne.”
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych naprzemiennie rosną i maleją
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
2 grudnia 2024
Zmiany w sieci sprzedaży Itaki. Kacper Haluch dyrektorem, Michał Henicz jego zastępcą
Od 1 listopada 2024 roku Kacper Haluch objął stanowisko dyrektora sieci sprzedaży Itaki,…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2024
Join Up bez prawidłowej gwarancji. Postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru
Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego wszczął postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy6 Minuty