Jak zapłacić mniej za nadbagaż?
Przewoźnicy lotniczy oferują różne limity w tym zakresie. W przypadku KLM, każdy z pasażerów może bez dodatkowych opłat zabrać bagaż podręczny do 12 kg, a na trasach międzykontynentalnych dodatkowo bagaż rejestrowany do 23 kg. Należy pamiętać, że wykupując dodatkowy bagaż online, zyskujemy 50 proc. zniżki.
Limit bagażu może się różnić w zależności od dystansu i klasy przelotu. Dlatego właśnie KLM zawsze pokazuje szczegółowe informacje w tym zakresie dla danej klasy w momencie rezerwacji, na potwierdzeniu, jak i na bilecie oraz poprzez zakładkę „My Trip” (Moja Podróż) na stronie klm.pl. Na przykład na trasach międzykontynentalnych w Klasie Ekonomicznej w cenie przelotu możemy nadać jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg i łącznej sumie wymiarów do 158 cm oraz dodatkowo 1 sztukę bagażu podręcznego (o wymiarach maksymalnie 55 x 25 x 35 cm), do tego 1 „akcesorium” typu torebka damska, teczka, aparat fotograficzny, kamera lub laptop. Bagaż podręczny + akcesorium może ważyć do 12 kilogramów. Podróżni Klasy Biznes mają zagwarantowane wyższe limity – dwie sztuki bagażu rejestrowanego do 32 kg każda, a w ramach bagażu podręcznego trzy sztuki o łącznej wadze do 18 kg.
Jak zapłacić mniej za nadbagaż w KLM?
Na większości lotów europejskich, decydując się na wniesienie opłaty na lotnisku za bagaż rejestrowany do 23 kg będziemy musieli zapłacić 30 EUR za podróż w jedną stronę. Jednak można zaoszczędzić aż 50 proc. dokupując bagaż przez internet. Opłata wynosi wtedy 15 EUR za podróż w jedną stronę (w tym celu wystarczy kliknąć opcję „My Trip” lub „Check-in” na stronie klm.pl). Warto też być członkiem programu lojalnościowego Flying Blue, którego członkowie z kartami Silver, Gold i Platinum nadal podlegają zwolnieniu z opłat za pierwszą sztukę bagażu rejestrowanego. Natomiast od 1 października członkowie Flying Blue o statusie podstawowym (Ivory), którzy byli dotąd zwolnieni z opłat – teraz będą podlegali opłacie (dot. tylko bagażu rejestrowanego w Europie), ale korzystają z 50 proc. zniżki. Przy rezerwowaniu bagażu przez internet zapłacą 7,5 EUR. Wszyscy członkowie programu Flying Blue za wszelkie opłaty bagażowe mogą się rozliczać w milach.
Chloé Marchand, dyrektor generalna Air France KLM w Polsce, powiedziała: „Nowe zasady dotyczące przewozu bagażu są korzystniejsze dla osób, które podróżując po Europie, zwykle nie zabierają ze sobą bagażu rejestrowanego i wystarcza im tylko torba podręczna. Wyznajemy zasadę, że podróżny powinien płacić tylko za to czego naprawdę potrzebuje. Dlatego oferujemy liczne dodatkowe opcje, które pozwalają elastycznie dopasować przelot do indywidualnych potrzeb każdego pasażera.”
W przypadku nadbagażu (czyli każdej dodatkowej sztuki poza limitem), podróżni którzy odprawią się na stronie klm.pl (dostępna jest również wersja na telefony komórkowe), mogą liczyć na zniżkę (od 20 do nawet 50 proc.). Nadbagaż można zgłaszać również w momencie rezerwacji na stronie klm.pl, za pośrednictwem „My Trip” (najpóźniej 48 godzin przed planowaną podróżą), a także płacić za niego milami. W ramach naszego bagażu rejestrowanego można zabrać ze sobą sprzęt sportowy, instrument muzyczny czy inny pakunek, o ile jego waga nie przekroczy 23 kg, a łączna suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) = 158 cm. Może to być zarówno ekwipunek do nurkowania (za wyjątkiem pojemników ze sprężonym powietrzem), sprzęt do wędkowania, jak i torba golfowa, instrument muzyczny czy nawet suknia ślubna.
Bagaż dziecięcy
Dzieci, które mają wykupione miejsce na pokładzie, mogą zabrać tyle samo bagażu co osoby dorosłe. Natomiast, gdy malec ma mniej niż 2 lata i podróżuje siedząc na kolanach jednego z rodziców, to możne mieć: 1 sztukę bagażu podręcznego do 12 kg i wymiarach 55 x 35 x 25 cm oraz 1 sztukę bagażu rejestrowanego o maksymalnej wadze do 10 kg. Ponadto dla każdego dziecka w cenie przelotu można zabrać mały, całkowicie składany wózek dziecięcy oraz fotelik samochodowy.
Dodatkowe udogodnienia przed podróżą
Praktycznym narzędziem przy pakowaniu walizek może okazać się bardzo prosty w obsłudze KLM „Baggage Calculator” (Kalkulator Bagażu). Wystarczy na stronie klm.pl w zakładce „Prepare for travel” (przygotowania do podróży) wybrać „Your baggage” (Twój bagaż), a następnie kliknąć „How much baggage can I bring?” (ile bagażu mogę ze sobą zabrać). Po wpisaniu miejsca docelowego i klasy przelotu narzędzie KLM pokaże dostępny limit bagażu (ilość, wagę i wymiary), który możemy ze sobą zabrać w cenie przelotu. Praktyczne rozwiązanie pomoże również m.in. skalkulować cenę nadbagażu, a także przedstawi warunki przewozu m.in. sprzętu do nurkowania czy kijów golfowych, rowerów, instrumentów muzycznych, a nawet zwierząt.
Pamiętaj także o ograniczeniach przewoźników w kwestii bagażu. Lecąc KLM, nie zabierzesz ze sobą m.in. bagażu, który przekracza 32 kg i 406 cm, więcej niż 10 sztuk bagażu na osobę, a także przedmiotów kruchych lub wyjątkowo nietypowych!
POWIĄZANE WPISY
14 stycznia 2025
Katowice Airport: prawie 6,39 mln pasażerów w 2024 roku
Po raz pierwszy w dziejach Katowice Airport obsłużono ponad 6 mln pasażerów w ciągu…
0 Komentarzy4 Minuty
8 stycznia 2025
Wejściówkę do nowego Business Lounge w Chicago PLL LOT oraz udział w Paradzie 3 maja razem z reprezentacją PLL LOT wylicytujemy w piątkowej Gali Waszej Turystyki
Już w ten piątek odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
2 stycznia 2025
Anex Tour partnerem IV Gali Waszej Turystyki
Partnerem IV Gali Waszej Turystyki dołączyło biuro Anex Tour. Wydarzenie odbędzie się już…
0 Komentarzy1 Minuty
20 grudnia 2024
Rada Nadzorcza PPL S.A. odwołała Monikę Niewczas z funkcji członka zarządu
19 grudnia 2024 roku Rada Nadzorcza Polskich Portów Lotniczych S.A. podjęła decyzję o…
0 Komentarzy1 Minuta
20 grudnia 2024
Grupa eSky prezentuje aplikację eSky 3.0. Personalizowane oferty i elastyczne wyszukiwanie w jednym miejscu
Grupa eSky zaprezentowała zaktualizowaną wersję swojej aplikacji mobilnej eSky 3.0…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2024
XI GREMIUM TURYSTYKI: branża, nauka i samorząd razem w Toruniu
Za nami XI GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Jacek Skrzypkowski nowym dyrektorem generalnym Aviareps Polska
Jacek Skrzypkowski od grudnia kieruje polskim oddziałem firmy Aviareps. Jego zadaniem,…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Gąsiory Turystyki 2024 przyznane! Poznajcie młode talenty polskiej branży turystycznej
Przyznaliśmy nagrody w pierwszej edycji konkursu Gąsiory Turystyki, którego celem jest…
0 Komentarzy8 Minuty
29 listopada 2024
Włocławek – industrialna siła z turystycznym potencjałem
W świadomości przeciętnego Polaka Włocławek jawi się jako miasto przemysłowe. Znajdują…
0 Komentarzy7 Minuty