Jarosław Gowin: podatnicy solidarnie wspierają przedsiębiorców, oczekujemy wzajemności

Jarosław Gowin: podatnicy solidarnie wspierają przedsiębiorców

„Wszystkie środki, które trafiają do przedsiębiorców, nie są pieniędzmi rządu, lecz wszystkich podatników. Ale solidarność działa w dwie strony. Trzeba solidarnie poczuwać się do odpowiedzialności za zdrowie i życie wszystkich Polaków. Szczególnie osób starszych. Przypominam, że chodzi o zdrowie i życie Polaków” – Jarosław Gowin odniósł się do planów wznowienia działalności przez przedsiębiorców.

Konferencja prasowa Jarosława Gowina poświęcona była instrumentom finansowym mającym zrekompensować przedsiębiorcom straty spowodowane lockdownem. Zorganizowano ją z okazji uruchomienia naboru wniosków do „tarczy finansowej” PFR. „Pieniądze zaczną trafiać na konta przedsiębiorców już od poniedziałku” – mówił wicepremier Gowin. Przypominał też kwoty przeznaczane na inne formy odszkodowawcze – tzw. tarczę antykryzysową skierowaną do konkretnych branż według kodów PKD oraz 1 mld zł na zasilenie budżetów gmin górskich.

Kolejna obietnica dla obiektów noclegowych

Olga Semeniuk, wiceminister Rozwoju Pracy i Technologii powtórzyła składaną już obietnicę wobec branży hotelarskiej. „Do tarczy branżowej dopisany zostanie kod PKD 55.20.Z, czyli przedsiębiorcy świadczący usługi noclegowe, którzy są dziś w dużej desperacji z powodu zakazu działalności” – zadeklarowała.

„Przedsiębiorcy ze wszystkich tarcz objętych tarczą branżową będą zwolnieni z ZUS za grudzień i styczeń. Może to zostać przedłużone na kolejne miesiące, w zależności od czasu obowiązywania restrykcji” – powtórzył Jarosław Gowin.

Decyzja o restrykcjach w przyszłym tygodniu

„Kiedy restrykcje zostaną poluzowane – ciężko dziś przesądzać. Sytuacja epidemiczna w Polsce nie jest zła, ale nie doprowadziliśmy do radykalnego spadku liczby zakażeń. W krajach ościennych sytuacja jest dramatyczna. Decyzje podejmiemy nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu” – zapowiedział.

Jarosław Gowin skomentował również plany niektórych przedsiębiorców planujących otworzyć swoje biznesy po wyrokach sądów administracyjnych, które uznały, że kary nakładane za nieprzestrzeganie rozporządzeń wprowadzających ograniczenia działalności, są bezprawne.

„Podatnik jest solidarny, niech solidarny będzie i przedsiębiorca”

„Wszystkie te środki, które trafiają do przedsiębiorców, nie są pieniędzmi rządu, lecz wszystkich podatników. Ale solidarność działa w dwie strony. Trzeba solidarnie poczuwać się do odpowiedzialności za zdrowie i życie wszystkich. Szczególnie osób starszych. Przypominam, że chodzi o zdrowie i życie Polaków. Przedsiębiorcy, którzy złamią przepisy sami wykluczą się z pomocy – ale nie rządowej, tylko udzielanej przez wszystkich podatników” – powiedział wicepremier.

„Pomoc nie trafi do wszystkich, zdajemy sobie sprawę, że są przypadki szczególne, takie jak na przykład firmy zarejestrowane w 2020 roku. Zastanawiamy się, co z tym zrobić. Ale trzeba pamiętać, że pomoc wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej. Otrzymujemy je stopniowo i jeszcze nie wszystkie instrumenty pomocy zostały zaakceptowane. Jesteśmy w dialogu ze środowiskiem przedsiębiorców, a jednocześnie oglądamy uważnie każdą złotówkę, żeby ona trafiła do tych, którzy jej faktycznie potrzebują. Solidarność z przedsiębiorcami to również solidarność z podatnikami, czyli tymi, którzy składają się na tę pomoc” – dodał.

SOIT: 95 proc. firm MICE bez pomocy z PFR

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center