Jedenaście weekendów z karpiem w Dolinie Baryczy

fot. archiwum Dni Karpia

85 wydarzeń plenerowych, aktywnych, wędkarskich, edukacyjnych i kulinarnych – właśnie ruszyły 16. Dni Karpia w Dolinie Baryczy. To cykl imprez, który potrwa do połowy listopada. To jedyna taka impreza w Polsce, rozłożona na 11 weekendów. Zwłaszcza biesiady „Ryba do syta” cieszą się taką popularnością, że wejściówki wyprzedano na wiele miesięcy wcześniej.

Organizatorzy znaleźli na to sposób – w czasach zagrożenia kolejną falą pandemii covid ryby przyrządzane na setki sposobów można zamówić w restauracjach i gospodach – laureatach konkursu kulinarnego Mistrz Karpia w postaci Talerzy Rybnych Rozmaitości (ale tylko w październiku i tylko w dni powszednie), lub potrawy na wynos.

Największy Park Krajobrazowy w Polsce

Ale Dni Karpia to nie tylko degustacje, lecz jesienny cykl różnorodnych wydarzeń promujących wyjątkowość Doliny Baryczy, regionu, którego tradycje rybackie sięgają 800 lat.
Malowniczy obszar rozciąga się od Przygodzic na wschodzie, przez Sośnie, Odolanów, Twardogórę, Krośnice, Cieszków, Milicz, po Żmigród na zachodzie, wzdłuż rzeki Barycz. To największy kompleks stawów rybnych w Europie, największy rezerwat ornitologiczny w Polsce, największy park krajobrazowy w Polsce, przez który płynie leniwa rzeka w Polsce.

fot. archiwum Dni Karpia

Zwiedzenie Doliny Baryczy można zacząć od udziału w zawodach wędkarskich, spływie kajakiem czy rajdzie rowerowym, przejażdżką bryczką połączoną z obserwacją ptaków w towarzystwie ornitologa zakończyć kolacją rybną lub tańcem i śpiewem na imprezie plenerowej, a rano wziąć udział w przejażdżce bryczką lub udać się na spacer z ornitologiem. Warto wziąć pod uwagę przemierzenie Kolorowego Szlaku Karpia, na którym znajdują się największe atrakcje turystyczne Doliny Baryczy i stworzyć własną, tematyczną ścieżkę: historyczną, architektoniczną, przyrodniczą itp.

Najlepsze smaki i usługi turystyczne wyróżnione są znakiem Dolina Baryczy Poleca. Oznakowano nim nie tylko rybaków, ale również sadowników, pszczelarzy, rękodzielników i usługodawców turystycznych.

Pęknie rekord 60 tysięcy uczestników Dni Karpia?

Miarą popularności Dni Karpia może być fakt, że w edycji w 2019 roku (ubiegłoroczną odwołano ze względu na covid) udział wzięło ok. 60 tysięcy uczestników. To ponad 60 proc. ogółu mieszkańców Doliny Baryczy.

Z ankiet, zebranych przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Dla Doliny Baryczy” wynika, że ponad 60 proc. uczestniczy w wydarzeniach kolejny raz, 78 proc. oceniło najwyżej wydarzenie na którym uczestniczyło a odwiedzający to w większości osoby 35+; z wykształceniem wyższym, z województw Dolnośląskiego i Wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego.

– Teraz turyści złaknieni są wydarzeń plenerowych po lockdownach – uważa Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu (jednego z partnerów i organizatorów Dni Karpia), który spodziewa się w tym roku znacznie większej liczby uczestników imprez.

Według Lewandowskiego wyjątkowym powodzeniem będzie cieszyć się Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu (3.10). – Produkty lokalne z Doliny Baryczy i przepyszne dania z karpiem w roli głównej będą dodatkiem do wspaniałej zabawy w postaci warsztatów kulinarnych, „Wielkiego Gotowania”, degustacji, prezentacji lokalnego przewodnika kulinarnego i rzecz jasna występów lokalnych artystów.

Monitorowanie Nagrodobraniem

Organizatorzy stale monitorują i modyfikują kolejne edycje Dni Karpia, dostosowując je do sugestii uczestników. Służy temu Nagrodobranie – to swoisty sposób ankietowania ruchu turystycznego oraz preferencji uczestników imprezy.

– Każdy, kto zakupi bilet na wydarzenie płatne lub odbierze bon na wydarzeniu bezpłatnym może wybrać w systemie internetowym nagrodę pod warunkiem, że zamieści opinię o imprezie – mówi Inga Demianiuk – Ozga, szefowa Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, koordynatora Dni Karpia.

Do puli nagród, oprócz koszulek, kubków termicznych, breloków, magnesów z wizerunkiem Dni Karpia, włączyły się m. in. firmy oznaczone znakiem Doliny Baryczy Poleca. To gospodarstwa rybackie oferujące karpia, słoiczki z przetworami rybnymi, ekologiczne kiszonki, wytłaczane na zimno oleje roślinne, naturalne soki itp. Będą więc m.in. atrakcyjne vouchery od lokalnych restauratorów, hotelarzy oraz gospodarstw rybackich.

fot. archiwum Dni Karpia

Barycz.travel czyli przewodnik w aplikacji

Uczestnictwo w tegorocznej edycji Dni Karpia ułatwi aplikacja Dolina Baryczy. To przewodnik i karta lojalnościowa w jednym. W aplikacji zbiera się punkty przy atrakcjach turystycznych a wymienia w punktach komercyjnych na obszarze Doliny Baryczy, które zaproponują kupony promocyjne.

Tym, którzy chcieliby się wybrać do Doliny Baryczy na dłużej niż tylko weekend w zaplanowaniu pobytu pomoże nowy przewodnik „Odkryj Dolinę Baryczy”. To 200 stronicowa publikacja zawierająca około 450 zdjęć, 70 map poglądowych, 71 opisów miejsc atrakcji turystycznych, 19 ścieżek przyrodniczych, 61 opisanych szlaków, propozycje dla rodzin z dziećmi, aktywnych turystów.

Program imprez na www.dnikarpia.barycz.pl