Jedyne muzeum polskiej wódki na świecie
Nasz narodowy trunek doczekał się godnej inicjatywy promocyjnej w postaci jedynego na świecie muzeum poświęconego wódce. Niebanalne muzeum w niezwykłej siedzibie warszawskiego „Konesera” to od czerwca obowiązkowy punkt na stołecznej mapie.
Przez wiele lat mieszkańcy Warszawy ubolewali nad tym, że zabytkowe, XIX-wieczne zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” stoją niezagospodarowane i popadają w ruinę. Od dawna też brakowało w polskiej promocji akcentu związanego z naszym najbardziej rozpoznawalnym narodowym produktem – wódką. Dziś możemy się cieszyć, że obydwa problemy zostały rozwiązane za jednym zamachem, dzięki powstaniu Muzeum Polskiej Wódki.
Muzeum znalazło swoją siedzibę w dawnym budynku rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser, które jest na ukończeniu rewitalizacji. Nie można było wymarzyć sobie lepszej lokalizacji dla takiej placówki: zabudowania „Konesera” mieściły w sobie najbardziej znaną fabrykę wódek na ziemiach polskich. Zostały w niej opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś marek: Luksusowej i Wyborowej.
Cały kompleks już we wrześniu czeka rozpoczęcie nowego życia, a projekt jego rewitalizacji to olbrzymie przedsięwzięcie Grupy Liebrecht & wooD oraz BBI Development. A od czerwca można cieszyć się z otwarcia jednej z najważniejszych jego części – czyli właśnie Muzeum Polskiej Wódki. Obiekt w zabytkowych wnętrzach doskonale łączy w sobie nowoczesność i tradycję.
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ponad godzinę i odbywa się w pięciu galeriach tematycznych. Rozpoczyna się projekcją filmu w sali kinowej, a kończy degustacją. W trakcie zwiedzania dowiadujemy się, jak ściśle historia Polski związana jest z historią wódki. Poznajemy historię rozwoju produkcji polskiej wódki oraz kontekst kulturowy z nią związany. Ekspozycja interaktywna i multimedialna i zaciekawi nawet tych, którzy nie przepadają za mocnymi trunkami.
A historię Polskiej Wódki warto poznać, ponieważ stanowi ona nieodłączną część kultury naszego kraju. Podobnie jak francuski Cognac czy Scotch Whisky została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych i od wielu lat jest jednym z naszych ważniejszych produktów eksportowych, cenionym za swój smak i jakość na całym świecie.
W muzeum obejrzymy m.in. kolekcję wódek i nalewek, z najcenniejszym egzemplarzem na czele. Jest nim wyprodukowana jeszcze przed II wojną światową butelka wódki „Baczewski”, podarunek dla muzeum. To najstarsza dostępna publicznie butelka wódki z zachowanym w środku oryginalnym trunkiem. O tym, jak ciekawą ma historię, najlepiej przekonać się osobiście.
Po zwiedzaniu ekspozycji mamy szansę wziąć udział w degustacji klasycznych polskich wódek. Bar Akademii Wódki to miejsce m.in. warsztatów edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania Polskiej Wódki i łączenia jej z potrawami. Profesjonalny barman wyjaśni, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami, zwróci uwagę na różnice w intensywności smaku i zapachu. Dowiemy się wreszcie, jaka wódka najlepiej nam smakuje – ziemniaczana czy zbożowa.
Ci, którym nie wystarcza degustacja, Odwiedzający Muzeum, oczekujący na zwiedzanie mogą skosztować pysznej czekolady i słodkich przekąsek w Pijalni Czekolady E. Wedel, ulokowanej bezpośrednio przy recepcji Muzeum.
W budynku Muzeum mieści się kilka lokali – unikatowy Bar ¾ z bogata ofertą koktajli na bazie Polskiej Wódki, czynne 24h na dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI, której goście zasiadają przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek.
Muzeum Polskiej Wódki można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem, co 20 minut. Infrastruktura obiektu została zaprojektowana również z myślą o branży eventowej. Sala kinowa, miejsce degustacji i warsztatów oraz bar to doskonała przestrzeń do zorganizowania konferencji czy imprezy integracyjnej.
Muzeum jest dedykowane wyłącznie pełnoletnim gościom. Otwarte jest codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Bilet wstępu kosztuje 40 zł, oprowadzanie może przebiegać w 6 językach obcych.
Więcej o Muzeum i Polskiej Wódce na stronie: www.muzeumpolskiejwodki.pl i na Facebooku: www.facebook.com/MuzeumPolskiejWodki.
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty