Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem. Pobudzający do refleksji gotycki klimat zamku i bazyliki na starówce zachęcają do spacerów nad przepływającą przez śródmiejskie parki Łyną. Być może tę inspirującą atmosferę antycypował najwybitniejszy mieszkaniec miasta – Mikołaj Kopernik, który w olsztyńskim zamku zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”.
Ale stolica Warmii i Mazur jest atrakcyjna również poza sezonem plażowym. I tak oto jest co najmniej kilka powodów, żeby odwiedzić Olsztyn jesienią. Może się zainspirujecie i dacie zaprosić, by na własne oczy zobaczyć, że to w Olsztynie, jak w piosence Czerwonych Gitar… „jesień idzie przez park” najładniej. To pora roku, która nadaje zupełnie nowych barw. Olsztyn jesienią prezentuje się zjawiskowo. Najlepiej widać to na przykładzie natury. Olsztyński las miejski, 6 parków i 11 jezior pozwolą na rozkoszowanie się tą kolorową porą roku.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Dni stają się coraz krótsze, noce dłuższe, więc pozostaje więcej czasu na obserwacje tego co dzieje się na niebie. Jesienne gwiazdozbiory są wyjątkowo interesujące i łatwe do odnalezienia na niebie. To ciekawy czas na to by spojrzeć w gwiazdy! Dlatego koniecznie należy odwiedzić Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne, które otwarto 19 lutego 1973 r. – w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Główną formą jego działalności jest prezentacja programów astronomicznych, które corocznie ogląda kilkadziesiąt tysięcy widzów. Placówka zaprasza na pokazy w systemie full dome.
To nowoczesny cyfrowy system projekcyjny, który pozwala widzowi na symboliczne opuszczenie Ziemi i odbycie wirtualnej podróży kosmicznej, podczas której np. obejrzy z bliska powierzchnię Księżyca, przeleci przez pierścienie Saturna albo wyląduje na Tytanie. Nie przegapcie perełki architektonicznej Olsztyna, którą jest Obserwatorium Astronomiczne, Otwarte w 1979 r. w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 r. na wzgórzu Świętego Andrzeja przy ul. Żołnierskiej. Tu macie do dyspozycji otwartą niedawno Doświadczalnię Kopernika. Możecie dowiedzieć się, co widział Kopernik, gdy inni tylko patrzyli?
Jak tłumaczył sobie regularny ruch planet, wzory kreślone przez wahadło, czy wędrówkę cienia? Doświadczalnia Kopernika, to unikatowe interaktywne eksponaty, gdzie w kołach zębatych uwięziony jest Układ Słoneczny. Lewitujące kulki zastępują planety. Lasery naśladują promienie Słońca albo zastępują rozbiegane światło świecy. Spojrzycie na ruch oczami Kopernika przy pomocy ultranowoczesnych narzędzi. Przekonajcie się, że to co skomplikowane jest sumą rzeczy prostych. W Obserwatorium powtórzycie eksperymenty, które na zawsze zmieniły nasz sposób patrzenia na świat.
Smaki jesieni na talerzu
Olsztyn to Warmia. A kuchnia warmińska pełna jest tradycyjnych, regionalnych potraw. Pełne bogactwo tego regionu to plony pól, ogrodów i oczywiście lasów. W Olsztynie kuchnia to prawdziwy tygiel kulinarny. Smaki pruskie, polskie, kresowe, litewskie czy podlaskie stanowią jej bazę. Kapusta z krupami, dzyndzałki, karmuszka, czernina z żelaznymi kluskami, pasta z kiszonych buraków z wędzoną rybą, grys, czyli kasza manna z musem jabłkowym to tylko niektóre z potraw, które zachwycą podniebienie. Dania na bazie ryb, grzybów z warzywami i ziołami są nie tylko zdrowe, ale i smaczne.
Tu napotkacie ziemniaki na słodko w rogalach i wytrawnie w babkach, pyzach, plińcach czy farszynkach. Te ostatnie to kotlety ziemniaczane, które najczęściej faszeruje się mięsem. Wersje postne zawierają soczewicę, siekaną pokrzywę, grzyby, kapustę czy twaróg. Jedna z propozycji na Warmii, to farszynki ze słodką kapustą z dodatkiem grzybów. Zresztą farszynki podaje się najczęściej właśnie z sosem grzybowym. W Olsztynie znajdziecie całkiem sporo dobrych restauracji, które uraczą Was lokalnymi potrawami, smak których będzie Wam towarzyszył ilekroć pomyślicie o oo stolicy Warmii i Mazur.
W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli Łynostrada
Łynostrada to pieszo-rowerowy kręgosłup Olsztyna i jedna z najmłodszych atrakcji miasta. Rozpoczynająca się w okolicach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego trasa długości około 11 km biegnie początkowo wzdłuż rzeki Kortówki przez malownicze tereny dawnego jeziora Płociduga, gdzie torfy osiągają 9 metrów grubości by wkroczyć do pięknego Parku Centralnego leżącego w sercu miasta. Dalej wraz z biegiem Łyny trasa przechodzi obok Starego Miasta i wiedzie dalej, aż do Lasu Miejskiego.
To doskonały sposób, by zobaczyć wszystkie kolory jesiennego Olsztyna! A jeśli jesteście fanami roweru to śmiało możecie ruszyć dalej. Przedłużeniem Olsztyńskiej Łynostrady jest Warmińska Łynostrada, która wychodzi poza granice administracyjne Olsztyna i wiedzie w głąb historycznej krainy – Warmii. Niespełna 60 km odcinek prowadzi kolejno przez takie miejscowości jak Redykajny, Brąswałd, Barkweda, Cerkiewnik, Swobodna, Knopin, Dobre Miasto, Kunik, Urbanowo, Łaniewo i Lidzbark Warmiński.
W starym kinie, czyli Kino Studyjne Awangarda 2
To małe, kameralne kino o najdłuższej historii w Olsztynie. Pierwsze kino w kamienicy przy ul. Stare Miasto, gdzie Awangarda miała siedzibę przez dziesięciolecia, zaczęło działać w 1911 r. W 2011 r. przeniosło się do budynku Książnicy Polskiej. Mimo zmiany lokalizacji, atmosfera kina jest nadal wyjątkowa. To jedyne miejsce w mieście, w którym można zobaczyć autorskie obrazy filmowe, dalekie od produkcji komercyjnych, a także dzieła młodych twórców polskich i europejskich. Seanse odbywają się w dwóch salach: kinowej z tradycyjnymi fotelami, ekranem perełkowym i cyfrowym projektorem oraz klubowej, w której filmy można oglądać z kanapy przy stoliku, z filiżanką kawy w dłoni. W tej drugiej odbywają się także spotkania autorskie i debaty kulturalne.
Visit Olsztyn. Nocujesz? Zyskujesz!
To miejski pakiet lojalnościowy. Korzystacie nie tylko jesienią! Idea jest prosta – turyści nocujący w olsztyńskich hotelach i pensjonatach biorących udział w akcji zyskują do 20 proc. zniżki u partnerów akcji. Na usługi, zakupy, atrakcje.
Szczegóły akcji: https://visit.olsztyn.eu/akcja-nocujesz-zyskujesz
Materiał Partnera
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
9 stycznia 2025
MerlinX Partnerem IV Gali Waszej Turystyki
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki, podczas której zostaną wręczone nagrody dla 100…
0 Komentarzy1 Minuty