Jesienny długi weekend spędź na krótkim urlopie na Malcie
W coraz chłodniejsze i dłuższe wieczory zaczyna nam brakować letnich zapasów witaminy D. Głównym powodem jest geograficzne położenie Polski, ale na szczęście w Europie znajduje się też jedno z najbardziej słonecznych państw – Malta. Słońce świeci tam ponad 300 dni w roku, a jesień w zupełności nie przypomina tej, którą możemy podziwiać w naszym kraju.
Malta cieszy się popularnością już nie tylko wśród rodzin z dziećmi, ale też wśród wielopokoleniowych grup, które chętnie ją odwiedzają. Niewielkie rozmiary tego kraju sprawiają, że to idealne miejsce na spędzenie przedłużonego listopadowego weekendu.
Na republikę Malty składają się trzy wyspy położone na Morzu Śródziemnym: Malta, Gozo i Comino. Każda z nich wyróżnia się unikalnym charakterem. Krajobrazy, jakie można tam znaleźć są dzikie i nierzadko służą jako scenerie do znanych filmów i seriali m.in. takich jak Gladiator, Troja czy Gra o Tron. Jest to również tygiel kulturowy (pomiędzy Włochami i wybrzeżem Afryki Północnej oraz byłą kolonią brytyjską). Wpływy innych kultur są widoczne np. w gastronomii lub architekturze albo na ulicach Valletty, gdzie można znaleźć czerwone angielskie budki telefoniczne.
Valletta – najsłoneczniejsze miasto w Europie
Dzięki imponującym budynkom i architekturze cała Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż jest to jedna z najmniejszych stolic w Europie, to ma do zaoferowania wiele miejsc wartych zobaczenia. Najlepszy w tym wszystkim jest fakt, że miasto można zwiedzać pieszo.
Spacer kamiennymi uliczkami miasta pozwoli każdemu poczuć XVII-wieczny klimat. Podczas wędrówki wszędzie ukazują się domy z kolorowymi okiennicami. W samym sercu Valletty znajduje się katedra św. Jana, a jej barokowe wnętrze zapiera dech w piersi. Ozdobne marmurowe podłogi, freski, rzeźbione kamienne ściany to tylko część elementów, które zachwycają przybywających tam turystów. Wśród znajdujących się tam dzieł do najcenniejszych należy obraz „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” namalowany przez Michelangelo Merisi da Caravaggio.
W pobliżu znajdują się również inne historyczne miejsca, które warto odwiedzić, m.in. Pałac Wielkiego Mistrza, Górne Ogrody Barrakka i Dolne Ogrody Barrakka (z obydwu ogrodów rozciąga się widok na Wielki Port). Zaś po drugiej stronie portu znajdują się trzy miasta, inaczej zwane kolebką maltańskiej historii. Birgu, Isla i Bormla, znane mieszkańcom i turystom jako maltańskie Trójmiasto.
Birgu jest najstarszym z trzech miast położonych po drugiej stronie wody od Valletty. Dawniej właśnie to miasto było stolicą Malty. Nabrzeże Birgu jest miejscem, w którym warto zatrzymać się na posiłek i móc podziwiać jachty oraz tradycyjne maltańskie łodzie.
Marsaxlokk i największy w kraju targ rybny
Około 30 minut autobusem od stolicy Valletty na południowym wschodzie Malty znajduje się wioska rybacka Marsaxlokk. Miejsce to wykorzystywane było jako port już od czasów Fenicjan i Kartagińczyków, a później Rzymian. Obecnie mieszka tam około 3500 osób, co czyni miejsce niezwykle kameralnym.
Marsaxlokk przede wszystkim słynie z Luzzu, czyli kolorowych łódek, które są uznawane za symbol Malty. Tradycyjne łódki rybackie pochodzą z XX wieku. Początkowo używano ich jako łódki transportowe, ale z czasem zostały zmotoryzowane i powszechnie są używane jako łodzie rybackie. Popularnym wydarzeniem odbywającym się w każdą niedzielę jest rybny targ. Od samego rana na straganach można znaleźć świeże ryby, które trafiają tam prosto z połowów.
Mdina – miasto otoczone murem
Kolejnym punktem zwiedzania jest Mdina – miasto-twierdza położone na północy, które w średniowieczu pełniło funkcję stolicy Malty. Otoczone murami miasto leży wysoko na wzgórzu z widokiem na otaczające je tereny. Właśnie z tego powodu to miasto było pierwotnie stolicą. Gdy zdecydowano się przenieść stolicę do Birgu, Mdina stała się praktycznie niezamieszkana i znana jest jako „ciche miasto” Malty.
Mdina jest również popularną lokalizacją filmową pokazaną w Grze o Tron, więc jeśli brama miasta będzie wyglądała znajomo, to z pewnością dlatego, że była miejscem fikcyjnej stolicy w serialu. Koniecznie warto też odwiedzić Katedrę Świętego Pawła, która zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz robi imponujące wrażenie.
Gozo i kościoły
Na niewielkiej wyspie Gozo położonej niecałe trzy kilometry na północny wschód od wybrzeża Malty, znajduje się aż 46 kościołów. Spokojna i bardziej zielona siostra Malty zachwyca rozległą linią brzegową i sielskim klimatem. Na Gozo każdy turysta znajdzie coś dla siebie oprócz głośnego życia nocnego.
Victoria jest zarazem stolicą Gozo i największym miastem na wyspie. Na szczycie wzgórza wzniesiona jest średniowieczna, odrestaurowana cytadela. To właśnie tam można znaleźć takie miejsca jak: Muzeum Folkloru, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Archeologii, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi lub Stare Więzienie.
Aktywne wakacje
Oprócz całodniowego zwiedzania urokliwych miejsc lub leżenia na plaży na Malcie nie brakuje również wielu aktywności sportowych. Kajaki, wspinaczka nad głęboką wodą, nurkowanie, rowery górskie, wspinaczka skałkowa i przejażdżki konne mogą pozwolić na odkrycie ciekawych miejsc i spróbowania swoich sił w tych formach sportu.
Co zjeść na Malcie?
Po zwiedzaniu i aktywnościach sportowych czas na jedzenie. Nie można w pełni poznać kraju nie próbując dań jego lokalnej kuchni. Potrawy maltańskie są ciekawą mieszanką różnej ludności (Włochów, Brytyjczyków i mieszkańców krajów arabskich).
Do najpopularniejszych przekąsek należy pastizzi, czyli przysmak z ciasta francuskiego z nadzieniem z ricotty lub groszku. Przekąska syta i tania (kosztuje około kilkudziesięciu centów), którą koniecznie trzeba spróbować będąc na Malcie. Równie popularną przekąską jest qassatat – ciasto zrobione z mąki, jajek, masła, soli i z nadzieniem w środku. Najczęściej nadziewane jest serem ricotta, ale też kaparami, szpinakiem, oliwkami czy anchois.
Natomiast narodowym daniem maltańczyków jest gulasz z królika, czyli stuffat tal-fenek. Mięso należy dusić przez minimum dwie godziny w sosie z czerwonego wina, pomidorów, ziół i czosnku. Następnie do sosu dodawana jest cebula, pulpa z pomidorów, marchewki oraz ziemniaki.
Krótki urlop w kraju pełnego słońca, smacznych dań, pięknych krajobrazów i bogatej historii może być przyjemną odskocznią od coraz krótszych, zimnych i deszczowych dni. Trzygodzinny lot przeniesie nas na kameralny archipelag wysp. Na Maltę bowiem można dostać się w prosty sposób i to, aż z siedmiu polskich lotnisk (Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Warszawa Lotnisko Chopina i Warszawa-Modlin).
Materiał powstał przy współpracy z VisitMalta
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy87 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty