Kanary droższe, Turcja – tańsza niż przed rokiem
Sporo droższe niż przed rokiem są też Lanzarote oraz Gran Canaria – o 204 i 183 złote, tańsze są kierunki tureckie – średnio o 93 złote, a szczególnie Turecka Riwiera tańsza o 144 złote. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 spadły, ale zaledwie o 1 złoty. Największe spadki cen dotyczyły Gran Canarii i Portugalii – 74 i 64 złote, mniejsze zniżki wystąpiły na Chalkidiki o 145 złotych oraz na Cyprze i Gran Canarii – o 135 i 114 złotych. Skala wzrostów średnich cen była podobna, a największe z nich objęły Cypr – o 109 złotych oraz greckie Korfu, Kos nie najlepiej sprzedającą się Bułgarię, Teneryfę, która jest pod największą presją ze strony tanich linii oraz Synaj – o 48, 31 oraz 26 złotych.
Średnie ceny nadal utrzymują się na nieco wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wynosi teraz 40 złotych, wobec 34 złotych przed tygodniem. Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Marsa Alam i Hurghada – o 241, 203 i 167 złotych. Roczne różnice cen na tych kierunkach, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, teraz znów wzrosły – do średnio 213 złotych.
Sporo droższe niż przed rokiem są też Lanzarote oraz Gran Canaria – o 204 i 183 złote, co spowodowało, że kolejny raz poszła w górę dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na Kanarach – z 72 do 83 złotych. Na tle ubiegłego roku znacząco podrożały również kierunki greckie i Bułgaria, a zmiany w różnicy poziomów cen wyniosły odpowiednio – z minus 36 do plus 8 złotych oraz z minus 90 do minus 62 złotych. Nadal na tle zeszłego sezonu tańsze są kierunki tureckie – średnio o 93 złote, a szczególnie Turecka Riwiera tańsza o 144 złote. Jedynym dużym kierunkiem, w którym ceny pogłębiły przecenę wobec ubiegłego sezonu była Tunezja – z minus 39 do minus 77 złotych, co jest niewątpliwie skutkiem prób zachęcenia turystów do powrotu na ten kierunek przy pomocy atrakcyjniejszych ofert.
Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny mają Neckermann oraz TUI – o średnio 130 i 90 złotych. Oferta tych biur była tradycyjnie postrzegana jako kosztowna, co znacznie pomogło w imponujących karierach rynkowych atrakcyjniejszych pod tym względem konkurentów. Być może są to nowe symptomy zmian w polityce cenowej obu spółek – córek koncernów niemieckich. Mniejsze obniżki, czyli w granicach 40 – 50 złotych wobec ubiegłego roku prezentują obecnie Sun & Fun i Wezyr, a jeszcze mniejsze, rzędu 15 złotych Grecos. Po obniżce cen w ostatnim tygodniu zbliżone ceny do ubiegłego sezonu ma Rainbow Tours, nieco wyższe prezentuje Exim Tours, a istotnie wyższe, po korektach ofert w górę Alfa Star i Itaka. Po sporych ostatnio zmianach obaj rynkowi liderzy nadal plasują się na najlepszych miejscach, jeśli chodzi i ogólną liczbę kategorii w których ich oferta jest najatrakcyjniejsza, ale zamienili się w tej kwestii miejscami. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli największą liczbą najtańszych ofert dysponuje Rainbow Tours (18), a kolejną pozycję zajmuje Itaka (16). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star, Wezyr Holidays oraz dość tani szczególnie w niższych kategoriach hoteli oraz na Kanarach i w Turcji Egejskiej Exim Tours – wszyscy po 11 takich ofert. Wśród małych biur nadal tanimi ofertami dysponuje biuro Net Holiday (17).
Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
20 stycznia 2025
Biura podróży – po dużym wzroście, ceny zaczęły powoli spadać
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
Sun&Fun otwiera pierwszy salon w galerii handlowej
Sun&Fun otworzył swój pierwszy salon sprzedaży w warszawskim Centrum Handlowym Promenada.…
0 Komentarzy2 Minuty
14 stycznia 2025
Biura podróży – znaczny wzrost cen imprez turystycznych
W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
10 stycznia 2025
Sabina Saikovskaja nową dyrektorką regionalną Join UP
Od stycznia 2025 roku, stanowisko dyrektorki regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty
8 stycznia 2025
eTravel z nowym inwestorem. Enterprise Investors obejmuje mniejszościowy pakiet akcji
Enterprise Investors Fund IX wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jako…
0 Komentarzy2 Minuty