Karpacz walczy o odbudowę ruchu turystycznego

Karpacz, fot. Nocowanie.pl
Karpacz, fot. Nocowanie.pl

Po powodzi w południowej Polsce turystyka w regionie stanęła przed dużym wyzwaniem. Analiza serwisu Nocowanie.pl pokazuje, że choć liczba odwołań nieco się zmniejszyła to, poszkodowane miejscowości nie mogą jeszcze liczyć na szybki powrót turystów.

Jak wynika z analizy ekspertów Nocowanie.pl turystyka w regionie wciąż zmaga się z trudnościami. Miejscowości takie jak Karpacz i Szklarska Poręba, które zazwyczaj o tej porze roku rywalizowały z Zakopanem teraz przyciągają znacznie mniej turystów.

„O tej porze roku Karpacz zawsze plasuje się w trójce najchętniej wybieranych miejscowości na wczesnojesienne wyjazdy, śmiało rywalizując z Zakopanem. Teraz jest inaczej. W stolicy Tatr na drugą połowę września mamy w tej chwili pięć razy więcej rezerwacji niż w Karpaczu. Więcej turystów niż pod Śnieżkę czy do Szklarskiej Poręby wybierze się w najbliższych dniach do Kołobrzegu. W zeszłym roku Karpacz i Szklarska Poręba były jednymi z najpopularniejszych miejsc na jesienne wyjazdy zaraz po Zakopanem, Krakowie i Warszawie” – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl.

Choć branża turystyczna wciąż ma nadzieję, że jesień przyciągnie turystów do górskich kurortów, w tym momencie prognozy nie są zbyt optymistyczne. Pewną szansą dla regionu jest zakwaterowanie ofiar powodzi w nienaruszonych hotelach, które mają służyć jako tymczasowe miejsca pobytu. Jednak, jak zaznacza Agnieszka Rzeszutek, konkretne informacje na temat tego rozwiązania wciąż są niepełne.

Podczas gdy niektóre rejony Karkonoszy i Gór Izerskich wciąż odczuwają skutki powodzi, inne górskie miejscowości, takie jak Szczyrk, Wisła i Ustroń, pozostają nietknięte i gotowe na przyjęcie turystów. Infrastruktura drogowa nie ucierpiała, co zapewnia swobodny dojazd do tych miejsc, a ceny noclegów spadły o 20-30 proc. w porównaniu z letnim sezonem.

„Mamy nadzieję, że pogodną jesień turyści zdecydują się jednak spędzić na wyjeździe. Nie tylko w Zakopanem czy w Szczawnicy, gdzie na czas redyku w dniach 11 i 12 października, praktycznie wszystkie miejsca noclegowe mamy wyprzedane – dodaje Rzeszutek i przypomina, że większość obiektów turystycznych czy uzdrowiskowych w Karkonoszach, Górach Izerskich, Górach Opawskich i Kotlinie Kłodzkiej przyjmuje gości.

Eksperci Nocowanie.pl zwracają również uwagę na szerszy kontekst problemu, podkreślając wpływ powodzi na turystykę w całej Europie. Na przykład, fala wezbraniowa na Dunaju spowodowała odwołanie 34 proc. rezerwacji na Węgrzech po 10 września. W badaniu Europejskiej Komisji Turystyki wyraźnie wskazano, że kryzysy naturalne i klimatyczne będą coraz częściej wpływać na turystykę w regionie.