KE: koniec z dominacją internetowych platform nad hotelarzami
Europejska branża hotelarska wzywa internetowe platformy rezerwacyjne, by zaczęły stosować się do wprowadzonych dziś przez Komisję Europejską nowych regulacji.
Komisja Europejska wprowadziła 25 maja szereg nowych zasad regulujących działanie internetowych platform rezerwacyjnych, których rola w branży turystycznej staje się coraz większa i dominująca. Europejskie zrzeszenie branży hotelowej HOTREC z zadowoleniem przyjęło krytyczny głos Komisji Europejskiej w sprawie działalności prowadzonej przez portale rezerwacyjne. Instytucje europejskie zapowiadają przeprowadzenie kolejnych analiz praktyk B2B stosowanych przez internetowych gigantów sprzedażowych.
Stowarzyszenie HOTREC w szczególności cieszy się z wprowadzenia ogólnych zasad dotyczących funkcjonowania porównywarek cenowych. Nowe regulacje mają lepiej chronić konsumenta, zapewniając mu rzetelny dostęp do informacji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji o rezerwacji. Mają zapobiegać np. ukrywaniu reklam w formie płatnych rankingów.
W opublikowanych dziś dokumentach (Communication on Online Platforms, Key Principles for Comparison Tools), Komisja Europejska zwraca uwagę na kilka problemów związanych z działalnością platform internetowych, która często prowadzona jest ze szkodą dla klientów i przedsiębiorców.
Komisja z jednej strony docenia ważną rolę platform, które ułatwiają małym i średnim przedsiębiorcom wejście na nowe rynki. Z drugiej strony, w branży hotelowej rynek rezerwacji online zdominowany jest przez trzech największych graczy, których udział w sprzedaży na terenie Europy sięga 60 proc. HOTREC uważa jednak, że dominująca rola tych gigantów sprzedaży agencyjnej wiąże się z dużym zagrożeniem monopolowym. Aby utrzymać równowagę konkurencyjną na rynku konieczne są więc stosowne regulacje zapobiegające nadużyciom ze strony dominujących graczy.
Hotelarze są również zadowoleni z tego, że Komisja Europejska wspomina o „nieuczciwych klauzulach równości cen, które działają ze szkodą dla konsumenta”. Chodzi o klauzule w umowach oferowanych hotelarzom przez platformy internetowe. Zabraniają one oferowania przez hotele klientom niższych cen niż te dostępne na platformie internetowej. Komisja Europejska podkreśla, że takie warunki umów ograniczają wolność przedsiębiorców do ustalania cen za własne usługi.
Opublikowane dziś wytyczne dotyczące działalności platform internetowych to według europejskich hotelarzy ważny krok naprzód zmierzający do ukrócenia nieuczciwych praktyk na internetowym rynku sprzedaży usług noclegowych. Zakaz ukrywania reklam pod postacią „płatnych rankingów”, precyzyjna informacja o dostępności usługi oraz jasne przedstawienie kryteriów prezentowania wyników wyszukiwania – te zasady powinny być według hotelarzy niezwłocznie wdrożone do prawa, jeśli na rynku ma być zachowana równość konkurencyjna.
Markus Luthe, prezes grupy roboczej ds. dystrybucji w HOTREC, skomentował: „Zapowiedziane zmian idą w dobrym kierunku, jednak wkrótce powinny zostać podjęte kolejne działania mające na celu przywrócenie równowagi konkurencyjnej na rynku internetowym w Europie.”
Christian de Barrin, prezes HOTREC dodał: „Branża hotelarska jest nadal zaniepokojona brakiem równowagi między wysoce skonsolidowanym rynkiem internetowych platform sprzedażowych a bardzo rozdrobnionym rynkiem usług noclegowych. Ten ostatni staje się od platform coraz bardziej uzależniony, szczególnie pod względem dostępu do rynków zbytu. Wolność małych i średnich przedsiębiorców jest przez to często ograniczana. To musi się zmienić.”
HOTREC (Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE) zrzesza 43 organizacje działające na terenie 30 krajów Europy.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
a&o Hostels otwierają drugi obiekt w Belgii
Europejska sieć hosteli otworzyła swój 42. obiekt, znajdujący się w stolicy Belgii.…
0 Komentarzy1 Minuty
17 stycznia 2025
All: w 2025 więcej wellness, kultury i ekologicznych rozwiązań
Rok 2024 był punktem zwrotnym w globalnej turystyce. Wrócono niemal całkowicie do…
0 Komentarzy2 Minuty
16 stycznia 2025
Ferie 2025: coraz mniej wolnych miejsc, a ceny rosną
Do rozpoczęcia ferii zimowych w Polsce pozostało kilka dni. Jako pierwsi, swój zimowy…
0 Komentarzy4 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty
14 stycznia 2025
IGHP: udany rok 2024 w hotelach
Rok 2024 hotelarze oceniają pozytywnie – wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej…
0 Komentarzy9 Minuty
9 stycznia 2025
PHH: Courtyard, Renaissance i Hampton liderami w swoich segmentach
Wszystkie trzy warszawskie hotele przylotniskowe należące do Polskiego Holdingu…
0 Komentarzy2 Minuty
8 stycznia 2025
Władysław Grochowski przedstawia plany Arche na 2025. Pięć nowych hoteli rocznie i rozwój EkoFarmy
Notowane na Catalyst Arche S.A. to deweloper hotelowo-mieszkaniowy oraz największy w…
0 Komentarzy7 Minuty
18 grudnia 2024
Monika Wacowska-Maciąg na czele dwóch hoteli Leonardo Boutique w Krakowie
Monika Wacowska-Maciąg od grudnia 2024 roku objęła stanowisko hotel managera w Leonardo…
0 Komentarzy2 Minuty
17 grudnia 2024
Hilton w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Nowe hotele w sieci Spark by Hilton w Polsce
Hilton otwiera dwa nowe hotele w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Obiekty te, oferujące…
0 Komentarzy2 Minuty