Kiwi.com: tegoroczne wakacje z trendem „gdziekolwiek” i cenami biletów porównywalnymi do zeszłego roku

fot. archiwum Kiwi.com

Tegoroczny sezon wakacyjny, ze względu na inflację, był dla wielu prawdziwym wyzwaniem. Po tym, jak w 2022 roku podróżujący rekompensowali sobie lata pandemii i lockdownów („revenge holidays”), w tym roku utrzymali podróżniczy trend. Liczba rezerwacji dokonanych przez użytkowników Kiwi.com w Polsce wzrosła o 50 proc. w porównaniu do rezerwacji dokonanych w zeszłym roku w tym samym okresie.

Mimo skomplikowanej sytuacji finansowej, podróżujący szukali najlepszych cen lotów i pobytu na miejscu. Kiwi.com, firma travel tech oraz wyszukiwarka tanich lotów i podróży, sprawdziła jak, dokąd i za ile podróżowaliśmy w tym roku. Okazuje się, że w tym sezonie, mimo pesymistycznych prognoz, użytkownicy Kiwi.com mogli latać w bardzo konkurencyjnej cenie, porównywalnej z rokiem 2022 – jednym z najtańszych na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Ubiegłoroczny trend w podróżowaniu, czyli wybieranie opcji podróży dokądkolwiek cieszył się popularnością również i w tym sezonie wakacyjnym. Po pierwsze ma on spełniać parametry finansowe i być przyjaznym dla naszego portfela, pozostawiając cel podróży na drugim miejscu.

W analizie przeprowadzonej przez Kiwi.com wyróżniają się trzy najpopularniejsze lotniska, z których turyści wyruszali na swoje wakacyjne podróże: Lotnisko Chopina w Warszawie, Port Lotniczy Jana Pawła II w Krakowie oraz port lotniczy w Modlinie. W ubiegłym roku na czele tej listy znajdowało się Lotnisko Kraków-Balice.

14 czerwca najlepszym dniem na rozpoczęcie urlopu

Według danych Kiwi.com, 14 czerwca był najczęściej wybieranym dniem na rozpoczęcie wakacji w tym roku, daty 5 i 6 lipca plasowały się tuż za nim. Rok wcześniej zaś dzień zakończenia roku szkolnego miał dla wielu podróżujących oznaczać rozpoczęcie ich podróży zagranicznych.

Również cena biletu lotniczego na tegoroczne podróże wakacyjne utrzymała się na zbliżonym poziomie do roku 2022 – wciąż są to najniższe ceny w ostatnich czterech latach. Przeciętnie wynosiła 135 euro, co stanowi 9 euro więcej niż w roku poprzednim. Na krótkich trasach w Europie podróżowaliśmy za średnio 99 euro. W porównaniu, w 2021 roku cena biletu wynosiła 136 euro, a w 2019 roku 196 euro.

Ile średnio płaciliśmy za bilet lotniczy?

Wedle wyszukiwarki Kiwi.com w tym roku za bilet lotniczy płaciliśmy średnio 135 euro – to o 61 euro mniej niż w 2019 roku. Średni koszt podróży na krótkich trasach w zasięgu Europy wyniósł 99 euro, a na długich, międzykontynentalnych trasach 637 euro. Wśród najpopularniejszych tras znalazły się Warszawa-Paryż, Warszawa-Rzym czy Warszawa-Alicante. Z Krakowa z kolei najczęściej lataliśmy do Londynu, a także Oslo.

Urlop poza sezonem

Wrzesień i październik to nadal atrakcyjny podróżniczo czas, zwłaszcza na południu Europy, gdzie można liczyć na letnią aurę z mniej dotkliwymi temperaturami.

Jak wskazują analizy Kiwi.com, wakacje poza sezonem są znacznie tańsze niż w jego szczycie. Włochy najtańsze będą w październiku, kiedy podróżujący za bilet średnio płacili 96 euro, o 19 euro mniej niż we wrześniu.

Na lotach do Hiszpanii w październiku, w porównaniu z sezonem wakacyjnym, zaoszczędzimy około 30 euro, płacąc średnio 139 euro za podróż.

Z kolei Norwegia we wrześniu czy październiku będzie niemal o połowę tańsza niż w środku lata. Kiwi.com wskazuje, że turyści wybierający się tam we wrześniu za bilet średnio płacili 43 euro, podczas gdy w sierpniu cena ta wynosiła 88 euro.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center