Klasztor skalny blisko Złotych Piasków

fot. AG

Zaledwie trzy kilometry od bułgarskiego słynnego kurortu Złote Piaski, znajduje się najsłynniejszy w tym kraju skalny klasztor. Aładża Monastyr, to idealna alternatywa miejsce na odpoczynek od wylegiwania się na plaży.

Słowo będące częścią nazwy klasztoru, oznacza w języku tureckim kolorowy. Wzięła się prawdopodobnie od resztek kolorowych fresków. Mnisi zamieszkali tutaj mniej więcej w XII wieku, rozkwit klasztoru to wiek XIII i XIV a mnisi pozostawali tutaj prawdopodobnie do wieku XVI.

fot. AG

Sam klasztor znajduje się na skalnych półkach, na dwóch poziomach. Cała skała ma wysokość 40 metrów. Kondygnacje obecnie są połączone metalową klatką schodową zbudowaną tuż przy skale. Dzięki niej turyści mogą bezpiecznie zwiedzać cele mnichów, ich jadalnię i kaplicę (na pierwszej kondygnacji) oraz kaplicę (zamkniętą żelazną kratą), w której można zobaczyć najlepiej zachowane freski.

fot. AG

Odkrycie klasztoru Bułgarzy zawdzięczają Czechom – braciom Škorpilom, Karelowi i Vaclavowi. Zwani założycielami bułgarskiej archeologii, pierwsi zainteresowali się Aładżą a przyjechali do Bułgarii w 1881 roku na zaproszenie bułgarskiego Ministra Oświaty Konstantina Jirečka. Dzięki właśnie pracom czeskich specjalistów, klasztor skalny został uznany za zabytek w 1912 roku. O historii badań nad monastyrem oraz o jego historii można się dowiedzieć odwiedzając niewielkie muzeum znajdujące się tuż za bramą wejściową do kompleksu. Prezentowane są tam nie tylko zdjęcia ze wspomnianych praca, ale również rekonstrukcje plastyczne dawnego klasztoru także mapa innych skalnych monastyrów na terenie dzisiejszej Bułgarii.

fot. AG

Samo zwiedzanie klasztoru i muzeum nie trwa długo. Wystarczy zarezerwować na nie godzinę – na pewno jednak warto wyrwać się na moment z nasłonecznionych plaż.

Ceny biletów:
Normalne – 5 lewów
Ulgowe – 3 lewy

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Degustacja w Winiarni Królewskiej w bułgarskim Bałcziku