KLM – porady dla podróżujących z niemowlakiem

archiwum KLM

Linie lotnicze KLM doradzają, o czym należy pamiętać i co warto wiedzieć wybierając się w podróż z dzieckiem do lat 2.

PRZYGOTOWANIE DO PODRÓŻY

Podróż niemowlęcia wymaga rezerwacji lotniczej, mimo iż dziecko leci na kolanach rodziców.

Bilet dla niemowlęcia (bez prawa do własnego miejsca) kupujemy za zniżką około 90 proc. od taryfy lotniczej dla osoby dorosłej.

Bilet może dodatkowo podlegać pewnym opłatom i podatkom lotniskowym.

Na większości lotów KLM rodziny z małymi dziećmi i niemowlętami są zapraszane na pokład w pierwszej kolejności. Na lotnisku bazowym w Amsterdamie KLM ma również specjalne stanowiska odprawy dla rodzin.

BAGAŻ i WÓZEK

Nawet niemowlętom i dzieciom do lat 2 przysługuje bagaż podręczny, jeśli lecą KLM. Dla dziecka (0-2 lat), które podróżuje na kolanach rodziców na pokład można zabrać bezpłatnie 1 sztukę bagażu do 12 kg (55 x 25 x 35 cm) LUB/I wózek (w zależności od jego typu). Uwaga – jeśli wykupimy dziecku do lat 2 osobne miejsce, to bagaż podręczny podlega innym limitom.

Dla dziecka 0-2 bez własnego miejsca (które podróżuje na kolanach rodzica) można nadać bezpłatnie: 1 torbę o maksymalnej wadze 10 kg, plus 1 składany wózek w pokrowcu i jeden fotelik samochodowy.

Wszystkie wózki, podobnie jak inny bagaż należy oznakować adresem i kontaktem do właściciela.

Lecąc liniami KLM z dzieckiem do lat 2 (bez własnego miejsca) możemy przewieźć bezpłatnie 1 składany wózek (niezależnie od wagi i wymiarów), jako dodatkowy przedmiot w ramach limitu bagażu rejestrowanego przysługującego dziecku. Należy pamiętać, że wózki oddawane do luku muszą być zapakowane w pokrowiec i posiadać wywieszkę bagażową z danymi kontaktowymi do pasażera.

Natomiast jeśli chcemy zabrać wózek na pokład samolotu, to może to być jedynie składany do odpowiednich wymiarów wózek typu „parasolka” ( 15 x 30 x 100 cm). Należy pamiętać, że w przypadku podróży bardzo małym samolotem możemy być proszeni o oddanie wózka do luku ze względu na brak miejsca na pokładzie. Jeżeli przewozimy w ramach bagażu podręcznego składany wózek typu „parasolka” (15 x 30 x 100 cm) to jest on dostępny podczas tranzytu. Lecąc KLM, na niektórych lotniskach można korzystać nawet z większego wózka, aż do samego wyjścia do samolotu, gdzie należy go pozostawić obsłudze do załadowania do luku bagażowego. Można poprosić o możliwość odbioru wózka po wylądowaniu przy wyjściu z samolotu (zamiast na taśmie bagażowej), jednak taka możliwość istnieje nie na wszystkich lotniskach.

Natomiast na lotnisku przesiadkowym w Amsterdamie są dostępne specjalne wózki dla dzieci. Można z nich korzystać bezpłatnie w części tranzytowej lotniska (po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa).

NA POKŁADZIE

Niemowlęta i dzieci do lat 2 nie mają swojego własnego miejsca i podróżują albo na kolanach rodzica (opiekuna), albo w specjalnej kołysce zamontowanej na pokładzie, przy miejscach rodziców. Istnieje też możliwość, aby dziecko do lat 2 miało własne miejsce – wtedy należy wykupić bilet dziecięcy (jak dla dziecka powyżej 2 lat). Miejsca dla rodzin są przyznawane obok siebie automatycznie, bez dopłat.

Rodziny z dziećmi nie mogą zajmować rzędów przy wyjściach awaryjnych. Również ze względu na bezpieczeństwo małe dziecko zazwyczaj otrzymuje miejsce przy oknie lub w środku, a rodzic lub opiekun przy przejściu. Na wszystkich lotach międzykontynentalnych KLM są dostępne bezpłatne kołyski dla dzieci, jednak ich liczba jest ograniczona. Nie ma możliwości skorzystania z kołyski na lotach europejskich. Ze względu na ograniczoną ich liczbę, kołyskę należy specjalnie zamówić. Można tego dokonać w momencie rezerwacji podróży, lub logując się do swojej rezerwacji w sekcji „Moja Podróż” na klm.pl, najpóźniej na 48 godzin przed lotem. Z kołysek mogą korzystać dzieci poniżej 2 roku życia, które mają do 65 cm wzrostu i 10 kg wagi. Kołyski usytuowane są rzędach, przed którymi znajduje się ściana dzieląca kabinę. W tym samym rzędzie musi siedzieć rodzic lub opiekun dziecka korzystającego z kołyski. Kołyska jest bezpłatna, ale wymaga rezerwacji.

Podczas lotu małe dzieci i niemowlęta mogą korzystać z fotelika samochodowego i można go zabrać na pokład, jednakże wtedy należy zarezerwować osobne miejsce oraz zapłacić za podróż dziecka według taryfy dziecięcej. Fotelik mocuje się do fotela lotniczego dla dziecka. Fotelik musi być w pełni sprawny i zatwierdzony do użytku w samolotach. Mówi o tym informacja na nalepce na foteliku. Fotelik samochodowy spełniający wymogi można zabrać na pokład jako dodatkowy przedmiot, niezależnie od przysługującego limitu bagażowego. Fotelik może mieć maksymalną szerokość 42 cm (16.5 cale) i mieścić się między podłokietnikami fotela. Rodzic lub opiekun dziecka samodzielnie instaluje fotelik do fotela lotniczego, zgodnie z instrukcją producenta. Rodzic lub opiekun zajmuje zawsze miejsce bezpośrednio obok dziecka podróżującego w foteliku. Do przewozu dzieci w fotelikach niedozwolone są miejsca w rzędach przy wyjściach awaryjnych.

Podczas startu i lądowania foteliki dla dziecka mogą znajdować się w bezpiecznej pozycji tyłem do kierunku lotu. W trakcie osiągania wysokości przelotowej foteliki muszą być skierowane przodem do kierunku lotu, aby pozwolić na odchylenie miejsca znajdującego się z przodu. Zamiar wniesienia fotelika samochodowego na pokład musi być zgłoszony do linii wcześniej. Jeśli fotelik nie spełnia wymogów, może zostać nadany jako bagaż rejestrowany wraz z pozostałymi bagażami.

PODCZAS LOTU

W przypadku podróży z dzieckiem w wieku 0-2 lat zaleca się, aby rodzice / opiekunowie zabrali na pokład własne jedzenie. Jedzenie dla niemowląt nie jest objęte restrykcjami bezpieczeństwa co do wnoszenia płynów na pokład. Na wszystkich międzykontynentalnych lotach KLM jest dostępne bezpłatne jedzenie dla dzieci poniżej 2 roku życia. Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji takiego posiłku.

Dodatkowo dzieci w wielu 0-2 lat otrzymują w prezencie śliniak Blue. Na lotach europejskich KLM dzieci otrzymują książeczkę z kolorowankami i aktywnościami oraz okładkę na paszport z bohaterem „Bluey”. Na lotach międzykontynentalnych KLM dzieci otrzymują cały zestaw drobnych zabawek jak kredki, „smycz”, karty do gry, naklejki, wywieszki bagażowe i inne. Dodatkowo maseczka na oczy z wizerunkiem Bluey przyda się przy zasypianiu. Na lotach międzykontynentalnych dzieci mają też własną sekcję w systemie rozrywki pokładowej przy każdym fotelu, przeznaczoną dla różnych grup wiekowych. Dzieci znajdą w niej filmy, kreskówki, muzykę, gry a nawet audiobooki.

LOTNISKO W AMSTERDAMIE

Na lotnisku w Amsterdamie są zarówno przytulne pokoje do karmienia i przewijania dzieci wyposażone w łóżeczka. W pokojach nie zabrakło wygodnych foteli dla rodziców, a także niezbędnych gniazdek zasilania. Na lotnisku dostępne są również składane wózki dziecięce, ułatwiające rodzinom z małymi dziećmi dotarcie do wyjścia do samolotu. Lotnisko bazowe Schiphol to prawdziwy raj dla rodzin podróżujących z dziećmi. Na dzieci czekają liczne rozrywki w zależności od wieku. Są kąciki zabaw i mini poczekalnie z zabawkami i wygodnymi miejscami do siedzenia, w których można oglądać filmy, a także konsole gier dla nastolatków. Jest też leśna kraina zabaw dla dzieci z chatkami na drzewach (Kids Forest), a w Departure Lounge 4 – nawet trybuny i zjeżdżalnia.