Koalicja Obywatelska: powołamy Ministerstwo Promocji, Turystyki i Sportu
Jak obiecaliśmy, dajemy szanse komitetom wyborczym odpowiedzieć na pytania, które zadaliśmy im pisemnie ponad miesiąc temu. Dopiero po naszym artykule “Politycy mają gdzieś turystykę” otrzymaliśmy odpowiedzi z dwóch komitetów, które w swoich programach nie zająknęły się o turystyce. W imieniu Koalicji Obywatelskiej odpowiedział na poseł Ireneusz Raś.
Na nasze pytanie o plany dotyczące systemu wsparcia rozwoju turystyki w Polsce – na czym one polegają, z jakich źródeł będą finansowane, Koalicja odpowiedziała:
Wprowadzimy opłatę turystyczną w miejsce opłaty klimatycznej.Projekt zakłada zerwanie dotychczasowego powiązania opłaty miejscowej z normami klimatycznymi, walorami krajobrazowymi oraz warunkami umożliwiającymi pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. W zamian opłata turystyczna, wzorem innych państw, będzie klasyczną opłatą pobytową. Opłata turystyczna nadal będzie opłatą fakultatywną do decyzji Rady Gmin. Gminy które będą chciały ją wprowadzić powinny podjąć stosowną uchwałę, w której ustali się miejscowości, w których pobiera się opłatę oraz stawkę. Będzie możliwość różnicowania stawki opłaty ze względu na lokalizację i rodzaj obiektu w którym jest pobierana.Uzyskane środki przeznaczane będą na celowy fundusz na turystykę. Dochody gmin z tytułu opłaty turystycznej wyniosą około 150 mln zł.
Ponadto Koalicja Obywatelska zapowiada wprowadzenie czeku turystycznego dla popularyzacji turystyki krajowej. Według pomysłodawców, nowy instrument finansowy nie generuje kosztów dla budżetu państwa i będzie dedykowany dla wypoczynku rodzin oraz organizowanych dla dzieci i młodzieży wycieczek szkolnych, zielonych szkół itp. celem ożywienia turystyki krajowej i promocji walorów Polski.
Na kolejne pytanie o reformę systemu promocji turystycznej (POT-ROT-LOT) oraz o to, w jakim kierunku będzie przebiegała i jakie są jej założenia?, uzyskaliśmy następującą odpowiedź:
„Będziemy dążyć do podwojenia budżetu na turystykę m.in. poprzez likwidację Polskiej Fundacji Narodowej i przekazanie środków na realizacje zadań POT. Pozyskanie środków z PFN oraz zwiększenie środków budżetowych na Turystykę pozwoli przekazywać co roku ok 150 000 000 PLN dla POT
Zreformujemy POT o nowe zadania m.in. prowadzenie nowego portalu TAK POLSKA , którego celem będzie budowanie marki Polski poprzez promowanie lokalnych marek terytorialnych; Wspieranie innowacyjności w Turystyce przy współpracy nauki i biznesu; przekazywanie, w oparciu o analizę i badania, konkretnych wskazań dla Resortu Edukacji w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego dla gospodarki turystycznej;
Będziemy dążyć do powołania Ministerstwa Promocji, Turystyki i Sportu, które przejęłoby koordynacje promocji marki Polska. Obecnie kompetencje w zakresie promocji kraju za granicą są rozproszone w ramach kilku Ministerstw, co utrudnia jednolitą koordynacje działań.
Będziemy dążyć do wypracowania i realizacji programów budowy i modernizacji szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, narciarskich, wodnych celem promocji walorów turystycznych Polski.
Koalicja zapowiada – choć bez żadnych konkretów – wsparcie państwa dla inicjatyw służących rozwojowi turystyki w Polsce również poprzez deregulacja przepisów aktualnie hamujących rozwój polskiej turystyki oraz utworzenie programu finansowego wspierającego inwestycje w agroturystyce dla miejsc atrakcyjnych turystycznie.
Na pytanie o najważniejsze problemy dla rozwoju turystyki w Polsce i planowane ich rozwiązania,
komitet wyborczy wymienił: problem overtourism, który chce rozwiązać programem dla mieszkańców aglomeracji turystycznych. Celem jego ma być poprawa jakości życia mieszkańców poprzez budowę i modernizację infrastruktury, ulepszenie transportu i poprawę bezpieczeństwa.
Pytani przez nas, czy i w jaki sposób należy uregulować rynek krótkoterminowego najmu kwater prywatnych?,
koalicjanci odpowiedzieli: Eksperci za główne zadanie w tym obszarze stawiają zapewnienie równych szans na rynku oraz jak najlepsze zabezpieczenie interesów klientów. Propozycje regulacji przedstawił Związek Miast Polskich w swoim projekcie. Liderami wniosków pozostają Kraków i Sopot.
Na pytanie czy zrewidowany zostanie system zabezpieczeń finansowych dla klientów biur podróży, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów tego systemu, ponoszonych przez przedsiębiorców oraz jego efektywności?,
otrzymaliśmy odpowiedź, że należy zwrócić uwagę, że w momencie gdy fundusz jest zapełniony i nie ma wydatków z tytułu upadłości, należałoby wstrzymać pobieranie opłat od klientów za każdą transakcję.
Zapytana o pomysł na stworzenie w Polsce systemu badań ruchu turystycznego, który dawałby informacje na bieżąco?,Koalicja Obywatelska odpowiedziała: Chcemy wpisać to jako nowe zadanie POT po reformie
Z kolei na ostatnie pytanie, czy powinna być przywrócona regulacja zawodów pilota i przewodnika turystycznego?, otrzymaliśmy odpowiedź: Konsultacje w tym temacie nie wykluczają wprowadzenia zmian.
Więcej o naszych pytaniach zadanych komitetom wyborczym i turystyce w programach wyborczych TUTAJ
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty
24 października 2024
XV Forum Promocji Turystycznej: jak będzie wyglądała turystyka w Polsce za 30 lat?
Już tylko pięć dni dzieli nas od XV Forum Promocji Turystycznej. Jednym z punktów…
0 Komentarzy2 Minuty
21 października 2024
Jak skutecznie wytłumaczyć klientowi, że powinien kupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?
Już 29 października 2024 r. podczas XV Forum Promocji Turystycznej odbędzie się dyskusja…
0 Komentarzy1 Minuty
18 października 2024
Miasto Stołeczne Warszawa − Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej
Warszawa została oficjalnym Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
17 października 2024
Arche Fabryka Samolotów Mielno świętuje rok działalności
Na początku października Arche Fabryka Samolotów Mielno obchodził swoje pierwsze…
0 Komentarzy1 Minuty
17 października 2024
Turystyka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Jak dostosować obiekty do potrzeb wszystkich?
Turystyka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami to kolejny temat, który będzie…
0 Komentarzy2 Minuty
16 października 2024
O tym jak tworzyć kampanie, które przyciągają klientów porozmawiamy na XV Forum Promocji Turystycznej
Neuromarketing to metoda, która pozwala firmom lepiej zrozumieć decyzje konsumentów i…
0 Komentarzy2 Minuty
15 października 2024
Synergia kluczem do sukcesu. Jak Polska może zyskać na światowej mapie dzięki Convention Bureau?
W kontekście globalnej rywalizacji o uwagę turystów i organizatorów wydarzeń biznesowych,…
0 Komentarzy1 Minuty
14 października 2024
Pomorskie w gronie Partnerów XV Forum Promocji Turystycznej
XV Forum Promocji Turystycznej odbędzie się 29 października 2024 w Warszawie. Jednym z…
0 Komentarzy11 Minuty